Buxheti 2013, kalimi i kufirit të borxhit në qendër të debatit

Buxheti 2013, kalimi i kufirit të borxhit në qendër të debatit 0

🕔12:46, 12.Nov 2012

Projektbuxheti i shtetit për vitin 2013 tashmë ka marrë formën e tij përfundimtare nga ministria e Financave, ndërsa po shqyrtohet nga Këshilli i Ministrave për të mbërritur për debat parlamentar këtë muaj (nëntor). Ende nuk janë dhënë shifrat konkrete, por

Lexo më shumë
EKSKLUZIVE: Tenderi, ish-krenaria e Flotës Luftarake Detare shitet për skrap

EKSKLUZIVE: Tenderi, ish-krenaria e Flotës Luftarake Detare shitet për skrap 3

🕔12:40, 12.Nov 2012

NËNDETËSET   Specialistët: 3 nga mjetet ujore do shiten për skrap, nëndetësja ‘105’ do të shndërrohet në relike muzeale të detarisë   Fituese e tenderit është firma turke ‘Kurum’ me vlerën 73 milion lekë   Nëndetëset e Pasha Limanit, të

Lexo më shumë
Greqia nis kërkimet për naftë në pjesën shqiptare, pavarësisht bllokimit të marrëveshjes

Greqia nis kërkimet për naftë në pjesën shqiptare, pavarësisht bllokimit të marrëveshjes 0

🕔17:28, 10.Nov 2012

Ashtu siç kishte paralajmëruar, qeveria greke dha licensën e parë të kërkimeve për naftë në detin e saj. Përmes një deklarate për shtyp, Ministria e Ekonomisë, Ndërtimit dhe Zhvillimit të Greqisë bëri me dije se ditën e diel 11 nëntor,

Lexo më shumë
Prishtina i jep OK në Bruksel lidhjes së „rrugës së kombit“ me Serbinë

Prishtina i jep OK në Bruksel lidhjes së „rrugës së kombit“ me Serbinë 0

🕔14:57, 9.Nov 2012

Ëndrra e Berishës për rrugën Durrës-Nish, tani e realizueshme   Kosova e Serbia do të lidhen me autostradë. Lajmi i papritur ka dalur pas darkës së punës ndërmjet kryeministrit Thaçi dhe kryeministrit serb Daçiç, me ndërmjetësimin e shefes së politikës

Lexo më shumë
Çdo të thotë fitorja e Obamës për shqiptarët

Çdo të thotë fitorja e Obamës për shqiptarët 0

🕔14:55, 9.Nov 2012

Pas lajmit se Obama fitoi edhe shqiptarët e thjeshtë filluan të mendojnë se ç’do të thotë për ta kjo fitore. Problemet e vendit tonë janë të shumta dhe ndihma e SHBA-ve këta 20 vitet e fundit ka qenë e madhe

Lexo më shumë
CEZ deklaron tërheqje të investimit ngë Shqipëria

CEZ deklaron tërheqje të investimit ngë Shqipëria 0

🕔14:52, 9.Nov 2012

Opsioni më i mundshëm aktualisht për grupin CEZ, me bazë në Pragë, kompaninë më të madhe të listuar në bursë në Evropën Qendrore, është të tërhiqet nga investimi i kryer në Republikën e Shqipërisë. Ka qenë Daniel Benes, drejtor i

Lexo më shumë
Borxhi ka kaluar 60% të PBB, shifrat qeveria “luan” me statistikat

Borxhi ka kaluar 60% të PBB, shifrat qeveria “luan” me statistikat 0

🕔14:50, 9.Nov 2012

Ministria e Financave po vijon lojën me shifrat statistikore makroekonomike, me një rrezik të konsiderueshëm për fatet e vendit, po të mbahet parasysh se çfarë i ndodhi Greqisë fqinje me fshehjen e situatës reale, duke manipuluar këto shifra. Borxhi publik

Lexo më shumë
Ahmetaj: Qeveria dhe ERE shkaktarët e kaosit të CEZ

Ahmetaj: Qeveria dhe ERE shkaktarët e kaosit të CEZ 0

🕔15:33, 7.Nov 2012

Deputeti i Partisë Socialiste, Arben Ahmetaj vijoi edhe sot akuzat për abuzime ndaj kompanisë CEZ Shpërndarje. “Sot do ju tregoj shqiptarëve se si transferohen paratë nga CEZ tek kompanitë e tjera.  CEZ Albania ka faturuar mbi 30 mln $ nga

Lexo më shumë
Biznesi kërkon premtimin e Berishës për TVSH 10%

Biznesi kërkon premtimin e Berishës për TVSH 10% 0

🕔12:42, 7.Nov 2012

Shoqatat e sipërmarrësve kërkojnë rregullime fiskale   Berisha e ka harruar krejtësisht premtimin e dhënë në vitin 2005 për futjen e një Tatimi mbi Vlerën e Shtuar me shkallë të ndryshme, ndryshe nga unifikimi aktual në 20 për qind. Ky

Lexo më shumë
Armitage (BB): Borxhi 60% e PBB, rrezik për Shqipërinë

Armitage (BB): Borxhi 60% e PBB, rrezik për Shqipërinë 0

🕔12:37, 7.Nov 2012

Shqipëria rrezikon shumë nga nivelil aktual i borxhit publik në raport më Prodhimin e Brendshëm Bruto. “Borxhi në disa vende është shumë i lartë. Borxhi në Mal të Zi dhe në Shqipëri është në nivele shumë të rrezikshme, sidomos në

Lexo më shumë