Miratohet paketa fiskale, nuk reflektohen kërkesat e biznesit

Miratohet paketa fiskale, nuk reflektohen kërkesat e biznesit 0

🕔16:40, 22.Nov 2012

Premtimi taksa më të ulëta, mbetet vetëm në letër. Ashpërsohet klima Ministri e Financave-Biznes   Paketa e re fiskale ashtu sic ishte paralajmëruar u miratua dje nga kryeministri Sali Berisha, pa zërin e reflektuar të biznesit. Në mbledhjen e djeshme

Lexo më shumë
Borxhi publik kalon kufirin 60%! Berisha: Nuk do vejë 63, zotohem

Borxhi publik kalon kufirin 60%! Berisha: Nuk do vejë 63, zotohem 0

🕔23:22, 19.Nov 2012

U miratua dje projekt-buxheti i vitit 2013 pas një vonese 20 ditore përtej limitit që parashikon ligji organik. Shefi i qeverisë ka shpallur vetë rritjen e nivelit të borxhit publik me pothuajse 3 për qind mbi nivelin e përcaktuar.  

Lexo më shumë
Paketa fiskale 2013: 6 projektet e qeverisë që kundërshtohen nga biznesi

Paketa fiskale 2013: 6 projektet e qeverisë që kundërshtohen nga biznesi 0

🕔16:16, 19.Nov 2012

Ndryshimet që priten të bëhen  në disa ligje, nuk e ndihmojnë  apo lehtësojnë  procedurat dhe të bërit biznes në Shqipëri. Ministria e Financave  ka përgatitur  një paketë  me disa ndryshime  si  procedurat e regjistrimit në QKR, kreditimi i biznesit të

Lexo më shumë
Shkodër, pritet të nisë puna për nxjerrjen e naftës

Shkodër, pritet të nisë puna për nxjerrjen e naftës 1

🕔20:17, 18.Nov 2012

Në fshatin Juban të komunës Gur i Zi në Shkodër pritet që të nisë puna për hapjen e një pusi nafte. Mësohet se do të jetë një kompani kanadeze e specializuar për kërkime e shpime për naftë ajo që do

Lexo më shumë
Gjykata e Tiranës ndalon shkëputjen e energjisë nga CEZ

Gjykata e Tiranës ndalon shkëputjen e energjisë nga CEZ 0

🕔22:14, 17.Nov 2012

Gjykata e Rrethit Gjyqësor Tiranë vendosi pranimin e kërkesës së kërkuesit Avokatura e Shtetit duke ndalur shkëputjen e energjisë elektrike ndaj çdo autoriteti publik, institucioneve dhe shërbimeve deri në arritjen e një marrëveshjeje përfundimtare dhe ligjore të mosmarrëveshjeve mes palëve

Lexo më shumë
Braçe: Po iku CEZ, faturën me tetë zero do e paguajnë qytetarët

Braçe: Po iku CEZ, faturën me tetë zero do e paguajnë qytetarët 0

🕔22:13, 17.Nov 2012

Opozita ka vijuar akuzat e ashpra ndaj situatës së krijuar në vend për shkak të konfliktit mes CEZ dhe Qeverisë. Deputeti socialist Erjon Brace thotë se situata e krijuar në tregun energjetik i ka rrënjët pas, në vitin 2009 kur

Lexo më shumë
Komiteti i Helsinkit: CEZ po kërcënon jetën e qytetarëve

Komiteti i Helsinkit: CEZ po kërcënon jetën e qytetarëve 0

🕔17:46, 15.Nov 2012

Ka ardhur reagimi i Komiteti Shqiptar të Helsinkit per paralajmerimin e CEZ se do te nderpres energjine per ujesjellsat. Sipas KSHH ndërprerja e energjisë për 40 ndërmarrje lokale të ujësjellësve “është një kërcënim i rëndë për jetën e shëndetin e

Lexo më shumë
Marrëveshje e imponuar apo fakt i kryer?

Marrëveshje e imponuar apo fakt i kryer? 0

🕔11:55, 14.Nov 2012

Pala greke ka nisur kërkimet gjeofizike në zonën detare pranë Shqipërisë, pavarësisht nga fakti se qeveria ‘Berisha’ aktualisht po kërkon rishikimin e marrëveshjes së mëparshme për përcaktimin e kufirit detar mbidis dy vendeve. Kjo nuk e ka penguar aspak qeverinë

Lexo më shumë
Buxheti 2013, kalimi i kufirit të borxhit në qendër të debatit

Buxheti 2013, kalimi i kufirit të borxhit në qendër të debatit 0

🕔12:46, 12.Nov 2012

Projektbuxheti i shtetit për vitin 2013 tashmë ka marrë formën e tij përfundimtare nga ministria e Financave, ndërsa po shqyrtohet nga Këshilli i Ministrave për të mbërritur për debat parlamentar këtë muaj (nëntor). Ende nuk janë dhënë shifrat konkrete, por

Lexo më shumë
EKSKLUZIVE: Tenderi, ish-krenaria e Flotës Luftarake Detare shitet për skrap

EKSKLUZIVE: Tenderi, ish-krenaria e Flotës Luftarake Detare shitet për skrap 3

🕔12:40, 12.Nov 2012

NËNDETËSET   Specialistët: 3 nga mjetet ujore do shiten për skrap, nëndetësja ‘105’ do të shndërrohet në relike muzeale të detarisë   Fituese e tenderit është firma turke ‘Kurum’ me vlerën 73 milion lekë   Nëndetëset e Pasha Limanit, të

Lexo më shumë

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?