Bllokohen eksportet e ndërtimit për Kosovë

Bllokohen eksportet e ndërtimit për Kosovë 0

🕔15:46, 16.Aug 2013

Nga data 1 gusht të gjitha eksportet shqiptare të materialeve të ndërtimit drejt Kosovës janë bllokuar për shkak të ndryshimit të mënyrës së zhdoganimit nga dogana e Kosovës. Kamionët që hyjnë nga Shqipëria duhet të kryejnë procedurën e zhdoganimit në

Lexo më shumë
Kreditë me probleme, ulin fitimin e bankave të nivelit të dytë

Kreditë me probleme, ulin fitimin e bankave të nivelit të dytë 0

🕔08:27, 16.Aug 2013

Bankat e nivelit të dytë, tashmë po vuajnë pasojat e kredive me probleme që nga viti në vit kanë pësuar rritje të ndjeshme. Sipas të dhënave statistikore të Bankës së Shqipërisë fitimi i sistemit bankar arriti në 1.5 miliardë lekë

Lexo më shumë
Krimi me naftën shqiptare

Krimi me naftën shqiptare 2

🕔08:24, 16.Aug 2013

Një nga aventurat më të shëmtuara ekonomike të qeverisë në ikje ishte shitja pa kriter dhe lënia në mëshirë të fatit e një pasurie të madhe publike, si struktura unikale e rafinimit të naftës sonë, Rafineria e Ballshit. Në vitin

Lexo më shumë
Bllokimi i eksporteve nga Kosova, Jaka: Dëmtohet shkëmbimi tregtar mes 2 vendeve

Bllokimi i eksporteve nga Kosova, Jaka: Dëmtohet shkëmbimi tregtar mes 2 vendeve 0

🕔13:29, 15.Aug 2013

Bllokimet e eksporteve nga Kosova drejt Shqipërisë dëmtojnë shkëmbimin tregtar mes dy vendeve. Kreu i Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë në Tiranë Nikolin Jaka tha se në këtë mënyrë, sipërmarrësit po ndeshen me kapriçot e autoriteteve të dy vendeve në

Lexo më shumë
Kërkesë e lartë nga bankat: Interesat e bonove zbresin më tej, prekin 4.87%

Kërkesë e lartë nga bankat: Interesat e bonove zbresin më tej, prekin 4.87% 0

🕔10:15, 14.Aug 2013

Teksa kanë frenuar pothuajse tërësisht kredinë, bankat po i investojnë gjithë paratë e lira në bono thesari… Në ankandin e parë të bonove të thesarit, pas uljes së normës bazë të interesit nga Banka e Shqipërisë në 3.5%, yieldi- (interesi)

Lexo më shumë
Eksportuesit shqiptarë: Si bllokohemi në doganën e Kosovës

Eksportuesit shqiptarë: Si bllokohemi në doganën e Kosovës 3

🕔00:35, 14.Aug 2013

Në një kohë kur mediat kosovare flisnin për bllokim të produkteve të caktuara nga dogana shqiptare, eksportuesit shqiptar kanë shfaqur të njëjtin shqetësim për autoritetet doganore të Kosovës. Por ata nuk e kanë bërë mediatike cështjen, duke zgjedhur mënyrën zyrtare,

Lexo më shumë
Sfidat e shtatorit

Sfidat e shtatorit 3

🕔09:37, 13.Aug 2013

Kur një qeveri e financon ekonominë e saj me rritje borxhi, ajo ia merr apo ia vjedh, (praktikisht i keqpërdor) taksat brezit të ardhshëm, pra fëmijëve tanë. Vetëm në qershor 2013 janë mbledhur rreth 23 për qind më pak taksa.

Lexo më shumë
Mirëpo kujt i hyn në punë kjo keqardhje?

Mirëpo kujt i hyn në punë kjo keqardhje? 8

🕔19:36, 12.Aug 2013

Në mbledhjen e Qeverisë të datës 23 korrik z.Berisha shprehu keqardhjen e thellë pasi një objektiv të cilin e kishte pasur shumë përzemër nuk arriti ta realizonte. Ky objektiv ka qenë rritja e ndihmës ekonomike për të gjithë ata që

Lexo më shumë
Ulen dukshëm prurjet e emigrantëve

Ulen dukshëm prurjet e emigrantëve 1

🕔10:45, 12.Aug 2013

Kriza e vendeve fqinjë, Itali e Greqia, ku jetojnë pjesa më e madhe e emigrantëve kaulur pritshmëritë për rritjen tradicionale të kursimeve në muajin gusht. Gushti, përveç temperaturave të larta, shënon për bankat një periudhë “gjahu” për të thithur kursimet

Lexo më shumë
Energjia, veriu i vendit së shpejti me 11 hidrocentrale të rinj

Energjia, veriu i vendit së shpejti me 11 hidrocentrale të rinj 0

🕔10:38, 11.Aug 2013

Në kaskadën e lumit të Currajt, në zonën e Lekbibajt të rrethit të Tropojës, do të nisin së shpejti punimet për ndërtimin e 11 hidrocentraleve të vegjël. Burime pranë Ministrisë së Ekonomisë, Tregtisë dhe Energjetikës bëjnë të ditur se kompania

Lexo më shumë