Dragi: Europa nuk del nga kriza deri në gjysmën e dytë të 2013-s

Dragi: Europa nuk del nga kriza deri në gjysmën e dytë të 2013-s 0

🕔15:24, 30.Nov 2012

Europa nuk do të mund ta kapërcejë krizën deri në gjysmën e dytë të viti të ardhshëm. Ky është paralajmërimi që vjen nga presidenti i Bankës Qendrore Europiane, Mario Dragi. Si për të konfirmuar deklaratën e Dragit për krizën europiane

Lexo më shumë
CEFA: Së bashku me Klik Ekspo Group për ngritjen e Qendrës së Panaireve

CEFA: Së bashku me Klik Ekspo Group për ngritjen e Qendrës së Panaireve 0

🕔15:24, 30.Nov 2012

Presidenti i CEFA-së, Matthias Limbeck deklaron në Kongresin e Aleancës së Panaireve të Evropës Qendrore:   CEFA, Aleanca e Panaireve të Evropës Qendrore do të mbështesë Klik Ekspo Group për ngritjen në Shqipëri të një qendre panairesh të standarteve më

Lexo më shumë
Bie kreditimi nga bankat

Bie kreditimi nga bankat 0

🕔15:19, 30.Nov 2012

Depozitat bankare rriten pothuajse sa dyfishi i kreditimit   Ashtu sic vetë sipërmarrja e ka paralajmëruar kreditimi për të ka rënë ndjeshëm nga bankat e nivelit të dytë. Një fakt i tillë publikohet dhe nga raporti më i fundit i

Lexo më shumë
Viti 2012 me importin më të lartë të energjisë

Viti 2012 me importin më të lartë të energjisë 0

🕔15:18, 30.Nov 2012

Kriza energjetike dhe nevoja për furnizim të pandërprerë me energji ka sjellë në rritjen e importit për këtë produkt, duke sjellë një shifrë të lartë për vitin që po lëmë pas. Që nga viti 1998 dhe deri në 6-mujorin e

Lexo më shumë
Projektbuxheti 2013, debate në Komisionin  e Ekonomisë

Projektbuxheti 2013, debate në Komisionin e Ekonomisë 0

🕔11:32, 30.Nov 2012

Mbledhja e sotme e Komisioni Parlamentar të Ekonomisë është shoqëruar me debate mbi projektbuxhetin e vitit 2013. Sipas zv.ministrit të Financave, Alfred Rushaj, mosrealizimi i të ardhurave ka ardhur për shkaqe që nuk varen nga Financat. “Ka ndikuar moti i

Lexo më shumë
Shqipëri-Kosovë, tregu që nuk funksionon

Shqipëri-Kosovë, tregu që nuk funksionon 0

🕔16:00, 29.Nov 2012

Kemi dëgjuar shpesh për tregun e madh 6 milionësh. Kjo filloi të artikulohej dhe më shumë pasi Kosova shpalli Pavarësinë e saj në 17 shkurt 2008. Madje ky treg u artikulua nga sipërmarrësit para kësja date, e konsideruar si një

Lexo më shumë
Ikja e CEZ kushton 200 mln euro

Ikja e CEZ kushton 200 mln euro 0

🕔15:13, 28.Nov 2012

Nëse operatori i shpërndarjes do të largohej nga Shqipëria, do të zhytej në borxhe të mëtejshme CEZ shpërndarje rrezikon të falimentojë. Këto janë të dhënat më të fundit që raportohen nga agjensia vlerësuese Moody. Sipas burimeve të gazetës “Dita”,  kjo

Lexo më shumë
Guvernatori: Borxhi nuk duhej të ishte pa kufizime

Guvernatori: Borxhi nuk duhej të ishte pa kufizime 0

🕔15:11, 28.Nov 2012

Shtohen zërat kundër heqjes së tavanit për borxhin publik të miratuar pak ditë më parë në komisionin e ekonomisë vetëm me votat e mazhorancës. Në një dalje publike Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Ardian Fullani, kërloi një rregull të ri

Lexo më shumë
Buxheti 2013 në komisionin e Ligjeve: Pushteti vendor i penalizuari i buxhetit

Buxheti 2013 në komisionin e Ligjeve: Pushteti vendor i penalizuari i buxhetit 0

🕔15:10, 28.Nov 2012

Planifikimi i fondeve për pushtetin vendor në projekt-buxhetin e vitit të ardhshëm, është më i vogël në raport më Prodhimin e Brendshëm Bruto krahasuar me vitin 2012. Ky ka qenë konkluzioni i dalë dje nga deputetët e opozitës në komisionin

Lexo më shumë
Dy dështimet “e suksesshme” me privatizimet

Dy dështimet “e suksesshme” me privatizimet 0

🕔10:26, 27.Nov 2012

Tre vjet më parë qeveria shqiptare deklaroi me bujë privatizimin e sektorit të shpërndarjes dhe shitjes së energjise elektrike në Shqipëri te konsumatorët. Kompania private çeke e bleu këtë pronë publike për 120 milionë euro. I dha paratë menjëherë dhe

Lexo më shumë