Greqi, polemika për kërkimet detare mbi rezervat e gazit natyror dhe të naftës

Greqi, polemika për kërkimet detare mbi rezervat e gazit natyror dhe të naftës 0

🕔20:00, 10.Dec 2012

Greqia mund të ketë në hapësirën nënujore të saj rezerva gazi natyror të barabarta me 107% të prodhimit të përgjithshëm të brendshëm. Sipas një raporti të publikuar nga banka gjermane, Deutche Bank, në Jug të ishullit të Kretës mund të

Lexo më shumë
Cani: Berisha po zbaton skenarin grek me borxhin

Cani: Berisha po zbaton skenarin grek me borxhin 0

🕔12:25, 10.Dec 2012

Ish Guvernatori lëshon alarmin dhe kërkon reagim gjithëpërfshirës për të parandaluar të keqen nesër. Berisha po merr shumë borxhe që t’i vështirësojë punën nesër socialistëve, e pasojat do jenë si të Greqisë. Sipas Shkëlqim Canit nuk është e drejtë t’u

Lexo më shumë
Buxheti i (s)kamjes

Buxheti i (s)kamjes 0

🕔17:26, 9.Dec 2012

Projekt-Buxheti i Shtetit për vitin 2013, i paraqitur nga Qeveria në Parlament tejet mase i vonuar (duhej të shkonte në tetor), pasi theu një sërë rregullash dhe kufijsh kohorë, u diskutua dje në seancë plenare. Me gjithë fanfarat e zakonshme

Lexo më shumë
Rritja e buxhetit është ZERO, Berisha dredhon me termat

Rritja e buxhetit është ZERO, Berisha dredhon me termat 2

🕔18:41, 7.Dec 2012

Në debatin e sotëm parlamentar për projekt-buxhetin e shtetit për vitin 2013, Berisha i mëshoi fort një shifre. Sipas tij, buxheti i shtetit është mëse dyfishuar në krahasim me 2005-ën, vitin e fundit të qeverimit socialist. “Faktet mbeten fakte, fjalët

Lexo më shumë
INSTAT: Pagat këtë vit u ulën me 8.4 për qind

INSTAT: Pagat këtë vit u ulën me 8.4 për qind 0

🕔23:02, 6.Dec 2012

Për herë të parë, që nga viti 2000 ekonomia shqiptare po përballet me rënie pagash. Një gjë e tillë tregohet nga të dhënat e fundit zyrtare të Institutit të Statistikave dhe Bankës së Shqipërisë. Sipas INSTAT-it, në tremujorin e dytë

Lexo më shumë
BQE ul parashikimet për rritjen në zonën euro

BQE ul parashikimet për rritjen në zonën euro 0

🕔16:24, 6.Dec 2012

Banka Qendrore Europiane ka ulur vlerësimin për rritjen ekonomike në eurozonë gjatë vitit të ardhshëm. Sipas vlerësimit të BQE-së, rritja ekonomike gjatë 2013-s pritet të jetë mes -0,9 për qind dhe 0.3 për qind. “Inflacioni në eurozonë ka pësuar rënie

Lexo më shumë
Qeveria po sillet me borxhin në mënyrën më të papërgjegjshme të mundshme

Qeveria po sillet me borxhin në mënyrën më të papërgjegjshme të mundshme 0

🕔17:29, 5.Dec 2012

Kosta Barjaba jep argumente se si është abuzuar me buxhetin dhe ekonominë shqiptare. Shpërdorimi i fondeve ka sjellë anomalitë dhe bllokimin e ekonomisë. Nëse nuk do shpërdoroheshin paratë, atëherë çdo vit punësohen nga 30-40 mijë vetë në sektorë të ndryshëm.

Lexo më shumë
Buxheti, zëri pa përgjigje i opozitës

Buxheti, zëri pa përgjigje i opozitës 0

🕔11:41, 5.Dec 2012

Asnjë investim i ri dhe borxhe të mbartura nga viti 2012, ky është buxheti zgjedhor   Kanë vijuar dje në komisionet parlamentare debatet mbi buxhetin e vitit 2013. Ka qenë opozita kuvendore që ka kapur argumentet kryesore të calimit të

Lexo më shumë
Pasojat ekonomike të dalldisë nacionaliste

Pasojat ekonomike të dalldisë nacionaliste 0

🕔11:40, 5.Dec 2012

Festimet e 100 Vjetorit të pavarësisë kulmuan një dukuri që ishte rritur rrezikshëm kohët e fundit në trojet shqiptare, krahas krenarisë së ligjshme për identitetin tonë. Deri më pak se një vit më parë dukej se Shqipëria ishte disi indiferente

Lexo më shumë
Kreditimi, bankat e nivelit të dytë vështirësojnë kushtet dhe me shumë

Kreditimi, bankat e nivelit të dytë vështirësojnë kushtet dhe me shumë 0

🕔11:39, 5.Dec 2012

Ashtu sic e kishim lajmeruar pak ditë më parë në “Dita”, kreditimi mbetet problematik për sipërmarrjen. Fakti tashmë konfirmohet dhe nga shoqata e bankave, duke konfirmuar faktin se kreditimi gjatë këtij viti po rritet me ritme mjaft të ngadalta. Në

Lexo më shumë