Të gjithë drejt gjermanishtes, lulëzon biznesi i kurseve të gjuhëve të huaja

Të gjithë drejt gjermanishtes, lulëzon biznesi i kurseve të gjuhëve të huaja 4

🕔17:41, 28.Oct 2018

Vetëm në kryeqytet numërohen mbi 150 qendra kursesh të gjuhëve të huaja apo të mësimdhënies së lëndëve specifike, ndërsa në Durrës, me dhjetëra të tilla, raporton Monitor. Ky ekspansion i bizneseve të përçimit të dijes tregon për kërkesat në rritje

Lexo më shumë
100 mln euro PPP; Fatura e koncesioneve rritet 50% vitin e ardhshëm

100 mln euro PPP; Fatura e koncesioneve rritet 50% vitin e ardhshëm 9

🕔22:52, 27.Oct 2018

Qytetarët shqiptarë do të paguajnë 100 milionë euro nga taksat për kompanitë koncesionarë gjatë vitit të ardhshëm. Sipas relacionit të projektbuxhetit 2019, që u miratua në mbledhjen e fundit të qeverisë, fatura e koncesioneve do të rritet me 50 për

Lexo më shumë
Vendimi i Qeverisë, kriteret e reja për regjistrimin e makinave

Vendimi i Qeverisë, kriteret e reja për regjistrimin e makinave 3

🕔22:26, 27.Oct 2018

Qeveria ka miratuar një vendim, i cili nuk do të lejojë që të importohen më makina me vjetërsi mbi dhjetë vjet. shkruan Ervin Koçi për gazetën Panorama. Vendimi u miratua gjatë mbledhjes së djeshme të Qeverisë, ku janë përcaktuar edhe

Lexo më shumë
Zv.ministri i financave flet me shifra, Buxheti: Ja sa rriten pagat

Zv.ministri i financave flet me shifra, Buxheti: Ja sa rriten pagat 2

🕔19:07, 27.Oct 2018

I ftuar në emisionin “Kjo Javë” me Nisida Tufën, zv/ministri i Financave Erion Luci, u ndal në buxhetin e vitit 2019. Luci u shpreh se ky buxhet konsiston në forcimin e rritjes ekonomike e cila nga 4% që u rrit

Lexo më shumë
Buxheti i 2019-s është 5.19 mld dollarë, qeveria rrit tavanin për kontratat PPP

Buxheti i 2019-s është 5.19 mld dollarë, qeveria rrit tavanin për kontratat PPP 2

🕔15:49, 27.Oct 2018

Buxheti i vitit 2019 do të kalojë për herë të parë vlerën e 5 miliardë dollarëve. Vitin e ardhshëm buxheti do të arrijë në 5.19 miliardë dollarë, 223 milionë dollarë më shumë se sa këtë vit, sipas televizionit Klan. Qeveria

Lexo më shumë
V+O Communication fiton dy çmime ndërkombëtare në IPRA GOLDEN WORLD AWARDS 2018

V+O Communication fiton dy çmime ndërkombëtare në IPRA GOLDEN WORLD AWARDS 2018 0

🕔19:36, 26.Oct 2018

V+O Communication ka fituar përsëri këtë vit në IPRA Golden World Awards (GWA), çmimet më të rëndësishme të PR-it, organizuar çdo vit nga Shoqëria Ndërkombëtare e Marrëdhënieve me Publikun. Duke u vlerësuar me një total prej katër çmimesh IPRA Golden

Lexo më shumë
Miratohet vendimi: Ndalohet importi i makinave të prodhuara para 2009

Miratohet vendimi: Ndalohet importi i makinave të prodhuara para 2009 9

🕔18:18, 26.Oct 2018

Këshilli i Ministrave ka miratuar vendimin që ndalon importin e automjeteve të përdorura që kanë më shumë se 10 vite që janë prodhuar. Vendimi parashikon se me hyrjen në fuqi të këtij vendimi, në përputhje të plotë me legjislacionin kombëtar

Lexo më shumë
Programi i BE, 94 milionë Euro në dispozicion të investimeve në bujqësi

Programi i BE, 94 milionë Euro në dispozicion të investimeve në bujqësi 2

🕔17:08, 26.Oct 2018

Nga fundi i muajit Nëntor deri në fund të Janarit të vitit të ardhshëm të gjithë fermerët apo shoqëritë që operojnë në sektorin bujqësor mund të aplikojnë për të përfituar nga programi i BE, IPARD 2 që vendos 94 milionë

Lexo më shumë
Gjiknuri takon homologun gjerman: E fton për investime në infrastrukturën aeroportuale

Gjiknuri takon homologun gjerman: E fton për investime në infrastrukturën aeroportuale 0

🕔14:51, 26.Oct 2018

Ministri i Infrastrukturës dhe Energjisë Damian Gjiknuri priti sot në takim Ministrin e Transportit dhe Infrastrukturës Dixhitale të Republikës Federale të Gjermanisë Andreas Scheuer. Në përfundim të takimit, dy ministrat nënvizuan rëndësinë e thellimit të bashkëpunimit mes dy vendeve në

Lexo më shumë
Ahmetaj: Do të ketë rritje pagash, ja cilat kategori përfitojnë

Ahmetaj: Do të ketë rritje pagash, ja cilat kategori përfitojnë 10

🕔11:33, 26.Oct 2018

Qeveria ka premtuar rritje pagash duke nisur nga viti 2019, për disa kategori si  sistemi shëndetësor, arsimor, sistemi penitenciar apo dhe diplomacia. Ministri i Financave dhe Ekonomisë, Arben Ahmetaj, në një deklaratë për mediat për pr/buxhetin e vitit 2019 paraditen

Lexo më shumë