Shqipëri-Kosovë, tregu që nuk funksionon

Shqipëri-Kosovë, tregu që nuk funksionon 0

🕔16:00, 29.Nov 2012

Kemi dëgjuar shpesh për tregun e madh 6 milionësh. Kjo filloi të artikulohej dhe më shumë pasi Kosova shpalli Pavarësinë e saj në 17 shkurt 2008. Madje ky treg u artikulua nga sipërmarrësit para kësja date, e konsideruar si një

Lexo më shumë
Ikja e CEZ kushton 200 mln euro

Ikja e CEZ kushton 200 mln euro 0

🕔15:13, 28.Nov 2012

Nëse operatori i shpërndarjes do të largohej nga Shqipëria, do të zhytej në borxhe të mëtejshme CEZ shpërndarje rrezikon të falimentojë. Këto janë të dhënat më të fundit që raportohen nga agjensia vlerësuese Moody. Sipas burimeve të gazetës “Dita”,  kjo

Lexo më shumë
Guvernatori: Borxhi nuk duhej të ishte pa kufizime

Guvernatori: Borxhi nuk duhej të ishte pa kufizime 0

🕔15:11, 28.Nov 2012

Shtohen zërat kundër heqjes së tavanit për borxhin publik të miratuar pak ditë më parë në komisionin e ekonomisë vetëm me votat e mazhorancës. Në një dalje publike Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Ardian Fullani, kërloi një rregull të ri

Lexo më shumë
Buxheti 2013 në komisionin e Ligjeve: Pushteti vendor i penalizuari i buxhetit

Buxheti 2013 në komisionin e Ligjeve: Pushteti vendor i penalizuari i buxhetit 0

🕔15:10, 28.Nov 2012

Planifikimi i fondeve për pushtetin vendor në projekt-buxhetin e vitit të ardhshëm, është më i vogël në raport më Prodhimin e Brendshëm Bruto krahasuar me vitin 2012. Ky ka qenë konkluzioni i dalë dje nga deputetët e opozitës në komisionin

Lexo më shumë
Dy dështimet “e suksesshme” me privatizimet

Dy dështimet “e suksesshme” me privatizimet 0

🕔10:26, 27.Nov 2012

Tre vjet më parë qeveria shqiptare deklaroi me bujë privatizimin e sektorit të shpërndarjes dhe shitjes së energjise elektrike në Shqipëri te konsumatorët. Kompania private çeke e bleu këtë pronë publike për 120 milionë euro. I dha paratë menjëherë dhe

Lexo më shumë
Inovacioni dhe SME-të, projekte tryezash dhe kafenesh?

Inovacioni dhe SME-të, projekte tryezash dhe kafenesh? 0

🕔15:15, 26.Nov 2012

Prej vitesh dëgjojmë se sipërmarrja shqiptare ka nevojë të ngrihet në nivelin e saj inovativ. Kryesisht ndërmarrjet e vogla dhe të mesme. E në të vërtetë kjo gjë është e domosdoshme dhe jetike për ta, pasi në sektorin privat SME-të

Lexo më shumë
CEZ: Ndërprerje energjie në disa nënstacione

CEZ: Ndërprerje energjie në disa nënstacione 0

🕔19:08, 25.Nov 2012

CEZ Shpërndarje njofton të gjithë konsumatorët se do të ketë stakime të energjisë elektrike në disa nënstacione me qëllim mirëmbajtjen e tyre. Sipas njoftimit, energjia elektrike do të stakohet ditën e hënë në n.stacionin e Valiasit, Porto Romanos dhe Maliqit.

Lexo më shumë
Ministri i Financave pranon krizën

Ministri i Financave pranon krizën 0

🕔15:16, 24.Nov 2012

Bode: Viti 2012, viti më i vështirë ekonomik. Deklaratat e tij vijnë në kundërshtim me ato të shefit të qeverisë   Shefi i financave të ekzekutivit shqiptar, Ridvan Bode ka pranuar dje për herë të parë publikisht se viti 2012

Lexo më shumë
Borxhi publik, nuk ka më limit

Borxhi publik, nuk ka më limit 0

🕔12:20, 23.Nov 2012

Ministria e Financave heq kufirin për borxhin publik. Viti elektoral kalon kufirin e lejuar të 60 %   Deputetët e Kuvendit shqiptar para se të njihen me draft buxhetin për vitin 2013, do t’u duhet të njihen me një ndryshim

Lexo më shumë
Miratohet paketa fiskale, nuk reflektohen kërkesat e biznesit

Miratohet paketa fiskale, nuk reflektohen kërkesat e biznesit 0

🕔16:40, 22.Nov 2012

Premtimi taksa më të ulëta, mbetet vetëm në letër. Ashpërsohet klima Ministri e Financave-Biznes   Paketa e re fiskale ashtu sic ishte paralajmëruar u miratua dje nga kryeministri Sali Berisha, pa zërin e reflektuar të biznesit. Në mbledhjen e djeshme

Lexo më shumë

Njoftim

Njoftim