Back to homepage

Enciklopedi

Sa është thellësia maksimale e Adriatikut?

Sa është thellësia maksimale e Adriatikut? 1

🕔00:55, 10.Nov 2018

Deti Adriatik është pjesë e detit Mesdhe, në jug të Europës, midis Gadishullit Ballkanik në lindje e Gadishullit të Apenineve në perëndim. Në jug nëpërmjet kanalit të Otrantos lidhet me detin Jon e detin Mesdhe. Sipërfaqja e detit Adriatik është

Lexo më shumë
David Selenica, ikonografi që përdorte ngjyrat e çelura

David Selenica, ikonografi që përdorte ngjyrat e çelura 1

🕔22:11, 6.Nov 2018

David Selenica ose Selenicasi ishte një piktor shqiptar i fundshekullit të XVII dhe fillimshekullit të XVII. Ai konsiderohet si një nga figurat më të shquara të ikonografisë në Shqipërinë post-Bizantine. Selenicasi, i njohur edhe si Davidi i Selenicës u lind

Lexo më shumë
Ku ndodhet Çuka Partizani?

Ku ndodhet Çuka Partizani? 0

🕔14:17, 4.Nov 2018

Çuka “Partizani” është maja më e lartë e malit të Tomorit me lartësi 2416 m, e dyta në krahinën malore jugore pas majës së Dritës (Papingut) në Nemërçkë. Ajo është dhe një nga majat më të larta të Shqipërisë. Njihet

Lexo më shumë
Kur u emetua pulla e parë shqiptare?

Kur u emetua pulla e parë shqiptare? 1

🕔02:58, 2.Nov 2018

Filatelia është mbledhja sistematike e pullave të postës në koleksione dhe njohja e vlerave të tyre. Filatelia është sot një nga veprimtaritë më të përhapura në botë. Në albumet botërore emri “Albania” duket që në fillim të shek.XX në pullat

Lexo më shumë
Çfarë është Kodiku i Purpurt

Çfarë është Kodiku i Purpurt 2

🕔02:32, 30.Oct 2018

Kodiku i Purpurt (i njohur në shkencë me emirn Codex Purpuresu Beratinus) është një nga ata që njihen si Kodikët e Beratit. Këta janë libra të dorëshkruar në pergamenë me përmbajtje fetare. Kodiku i Purpurt është shkruajtur në gjuhën greke

Lexo më shumë
Ku ndodhet Sjolla?

Ku ndodhet Sjolla? 0

🕔02:03, 28.Oct 2018

Vendi i quajtur Sjolla ndodhet në afërsi të fshatit Erind në jug të vendit. Në këtë vend janë gjetur gjurmë të antikitetit (furrë pjekje për enë balte).  Fshati Erind ndodhet në rrethin e Gjirokastrës (verilindje) në rrugën Gjirokastër – Çajup

Lexo më shumë
Bukuroshja e Durrësit

Bukuroshja e Durrësit 1

🕔20:50, 27.Oct 2018

Është mozaiku më i vjetër i zbuluar në Shqipëri deri më sot. Ky mozaik i përket shekullit IV para Krishtit dhe është i punuar me gurë zalli shumëngjyrësh. Ai ka vlera të rralla dhe shquhet për hijeshinë e figurës dhe

Lexo më shumë
Manastiri i Mesopotamit, rast unikal në arkitekturën bizantine botërore

Manastiri i Mesopotamit, rast unikal në arkitekturën bizantine botërore 5

🕔20:16, 25.Oct 2018

Reshat Gega Manastiri i Shën Kollit të Mesopotamit pranë fshatit me të njëjtin emër në rrethin e Delvinës, është një nga monumentet më të spikatura të arkitekturës shqiptare, pjesë e arkitekturës bizantine me datim të bazuar në të dhënat e

Lexo më shumë
Kur u ndërtua Xhamia e Tiranës?

Kur u ndërtua Xhamia e Tiranës? 13

🕔09:07, 24.Oct 2018

Xhamia e Tiranës që njihet edhe me emrin Xhamia e “Ethem Beut” ka nisur të ndërtohet më 1794 dhe përfundoi më 1823 bashkë me gjithë pikturat. Menjëherë pas ndërtimit të xhamisë, fare pranë saj u ngrit edhe Kulla e Sahatit

Lexo më shumë
Coloseumi i Romës, 10 kuriozitete për monumentin e famshëm

Coloseumi i Romës, 10 kuriozitete për monumentin e famshëm 7

🕔17:39, 22.Oct 2018

Coloseum-i është monumenti me i famshëm në Itali dhe një nga më të famshmet në të gjithë botën. Amfiteatri gjigand është ndërtuar përgjatë viteve 75 deri 80 Para Krishtit. Për perimetrin e jashtëm te tij janë përdorur me shume se

Lexo më shumë