Back to homepage

Europa/Analize

Njihni Deep State: Thellësia duhet fshehur. Ku? Në sipërfaqe

Njihni Deep State: Thellësia duhet fshehur. Ku? Në sipërfaqe 0

🕔08:45, 1.May 2018

E pamundur ta kuptosh Francën pa eksploruar më parë burokracinë e saj. Praktikat dhe kontradiktat e saj shërbejnë si kufij. Nga ana tjetër, ai që ka shpikur termin «burokraci», është ekonomisti francez Vincent de Gournay, që në mesin e ‘700

Lexo më shumë
BE më parë e reformuar apo Ballkani i anëtarësuar?

BE më parë e reformuar apo Ballkani i anëtarësuar? 5

🕔15:26, 19.Apr 2018

Lindita Arapi*  Rekomandimi i fundit që Komisioni Europian ofroi për hapjen e negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë shkoi paralelisht me deklaratën e presidentit francez, Emmanuel Macron në fjalimin e tij në Parlamentin Europian (18.04), se nuk ka zgjerim

Lexo më shumë
4 kriza dhe 3 avantazhe në Europën ku ngultas po trokasim

4 kriza dhe 3 avantazhe në Europën ku ngultas po trokasim 1

🕔09:23, 12.Apr 2018

Më 17 prill Emmanuel Macron do të shkojë në Parlamentin Evropian për të mbrojtur vizionin e tij për BE-në, dhe për të hapur praktikisht fushatën elektorale për zgjedhjet evropiane të vitit 2019. Ideja franceze është ajo e krijimit të një

Lexo më shumë
A është ky sekreti i qetësisë së përhershme politike në Zvicër?

A është ky sekreti i qetësisë së përhershme politike në Zvicër? 8

🕔02:18, 26.Mar 2018

Jonas Marti* A është e mundur që e djathta, e majta dhe populistët të mund të bëjnë pjesë në të njëjtën qeveri? Po, dhe ndodh në Zvicër, ku nuk ka nevojë për një shumicë, por të gjitha forcat politike udhëheqin

Lexo më shumë
Katalonja: Loja e maces me miun vazhdon

Katalonja: Loja e maces me miun vazhdon 0

🕔09:17, 31.Jan 2018

Rreth një mijë gazetarë nga e gjithë Evropa janë akredituar në Parlament në Barcelonë. Të gjithë presin vazhdimin e dramës politike të Katalonjës: rizgjedhjen e Presidentit Rajonal Carles Puigdemont: ose në mungesë, ose ose (dhe këtë do ta kishin preferuar

Lexo më shumë
Në shkurt mësojmë sa po e dëmton Shqipërinë egërsimi i ri politik

Në shkurt mësojmë sa po e dëmton Shqipërinë egërsimi i ri politik 2

🕔15:07, 27.Jan 2018

Një dokument rreth strategjisë së zgjerimit të BE-së pritet të publikohet në muajin shkurt. Ka patur disa raportime në mediat rajonale lidhur me dokumentin nga i cili pritet të merret vesh ndër të tjera edhe çfarë konsiderate ka BE për

Lexo më shumë
Ai tani ka frikë…

Ai tani ka frikë… 0

🕔03:43, 27.Jan 2018

Makinën ai e parkon gjithmonë aty ku ka kamera survejimi. Pas vrasjes së gazetares Daphne Caruana Galizia me një auto-bombë, ish-hetuesi Jonathan Ferris ka frikë sa herë hipën në makinë. Gazetarja kishte denoncuar në blogun e saj korrupsionin në qeveri.

Lexo më shumë
Karta Amicus

Karta Amicus 0

🕔04:38, 25.Jan 2018

Në një letër drejtuar Gjykatës së Lartë të SHBA parlamentarët e BE të grupeve të ndryshme parlamentare paralajmërojnë për rrezikun që sjellin përpjekjet për t’u lejuar autoriteteve të SHBA qasje në qendrat evropiane të të dhënave. E ashtuquajtura Karta Amicus

Lexo më shumë
Por idetë duhet të mbushen tani me përmbajtje…

Por idetë duhet të mbushen tani me përmbajtje… 0

🕔03:50, 23.Jan 2018

Duhet fillimisht që SPD-ja të vendosë për koalicion të ri me Angela Merkelin. Por çfarë do të ndodhë, nëse kjo nuk funksionon? A merr fund edhe Europa?, pyet një gazetar francez. “Entuziazmi im për Europën nuk varet nga partitë e

Lexo më shumë
Stop Soros… Fushata elektorale në Hungari

Stop Soros… Fushata elektorale në Hungari 0

🕔04:16, 21.Jan 2018

Armiku i preferuar i kryeministrit hungarez Viktor Orban quhet George Soros. Sipas pikëpamjes së Orbanit, miliarderi i SHBA me origjinë hungareze e hebreje ka në plan që të shkatërrojë kulturën e krishterë të Evropës dhe të shkatërrojë kombet evropiane. Për

Lexo më shumë