Back to homepage

Europa/Analize

BE akuzohet për manipulim shifrash mbi financat publike greke

BE akuzohet për manipulim shifrash mbi financat publike greke 1

🕔13:43, 10.May 2014

Instituti i Kërkimeve Ekonomike Ifo, i bazuar në Munih, ka akuzuar institucionet e BE-së, se kanë manipuluar shifrat e financave publike të Greqisë. Presidenti i Ifos-, Hans-Werner Sinn në një deklaratë për shtyp (7 maj) , ka theksuar se zyra

Lexo më shumë
Gjenerata e re në BE, e përjashtuar nga jeta ekonomike dhe sociale

Gjenerata e re në BE, e përjashtuar nga jeta ekonomike dhe sociale 0

🕔19:10, 2.May 2014

Sondazhi i fundit i zhvilluar nga Parlamenti Europian, ka shfaqur shifra shqetësuese  (57%) në lidhje me perceptimin përjashtues të të rinjve nga jeta ekonomike dhe sociale. Ky përjashtim sipas tyre, vjen si pasojë e krizës. Të rinjtë evropianë ndjehen gjithashtu

Lexo më shumë
Britani e Madhe, nis fushata anti-imigracion

Britani e Madhe, nis fushata anti-imigracion 0

🕔09:35, 26.Apr 2014

Fushata për zgjedhjet evropiane po risjell sërish në vëmendje të opinionit publik britanik, politikat ksenofobe dhe anti-BE. UKIP partia anti-imigracion dhe anti-BE, që po rivalizon fuqishëm në sondazhe konservatorët e Kamerun, duke përparuar drejt kryesimit, ka ringjallur sërish polemika nëpërmjet

Lexo më shumë
Edhe krerët e BE-së gënjejnë

Edhe krerët e BE-së gënjejnë 0

🕔12:34, 22.Apr 2014

Raportet e politikës me qytetarin ndonëse konsiderohen se duhet të jenë korrekte, transparente dhe në dobi të këtij të fundit, realiteti shpeshherë sjell përmbysje të skemës klasike të dëshiruar. Fushatat elektorale janë momenti më i rëndësishëm, ku devijimi nga realiteti

Lexo më shumë
Raporti i KE-së: Europa në krizën më të rëndë të të drejtave të njeriut, që prej Luftës së Ftohtë

Raporti i KE-së: Europa në krizën më të rëndë të të drejtave të njeriut, që prej Luftës së Ftohtë 0

🕔10:52, 17.Apr 2014

Këshilli i Europës në Strasburg në raportin e tij të publikuar mbi analizën e gjendjes së të drejtave të njeriut, demokracisë dhe ligjit, ka vënë alarmin mbi krizën e paprecedent mbi dhunimin e të drejtave të njeriut në Europë, që

Lexo më shumë
Zgjedhjet europiane, e djathta dhe ekstremi i djathtë përparojnë

Zgjedhjet europiane, e djathta dhe ekstremi i djathtë përparojnë 2

🕔13:43, 16.Apr 2014

Zgjedhjet europiane, që do të zhvillohen në 28 vende anëtare nga 22-25 maj 2014, pritet të mbahen në një kuadër të zgjatur krize ekonomike, e cila ka shfaqur problematika të ndryshme në shumë prej vendeve anëtare. Besimi qytetar ndaj BE-së

Lexo më shumë
Alarmi i BE-së dhe rrëshqitja e Hungarisë drejt ekstremit të djathtë

Alarmi i BE-së dhe rrëshqitja e Hungarisë drejt ekstremit të djathtë 6

🕔12:18, 11.Apr 2014

Hungaria, që prej zgjedhjeve legjislative të vitit 2010, ku partia Fidesz, nën drejtimin e Viktor Orban fitoi shumicën dërrmuese, ka tërhequr vëmendjen e faktorit ndërkombëtar, për rrëshqitjen e saj drejt ekstremit të djathtë. Marrëdhënia e saj me BE-në është komplikuar,

Lexo më shumë
Zgjedhjet europiane Merkel kryeson, euroskeptikët 6 deputetë

Zgjedhjet europiane Merkel kryeson, euroskeptikët 6 deputetë 1

🕔12:38, 6.Apr 2014

Sondazhet e fundit të zhvilluara mbi zgjedhjet europiane në Gjermani, shfaqin epërsi në kryesim të partisë së Merkelit. Kristianë-Demokratët e udhëhequr nga Merkel, pritet të marrin rreth 40% të votave, Social-Demokratët 28% , të Gjelbrit 9%  dhe partia e majtë gjermane

Lexo më shumë
Danimarka nën politikat ekstremiste anti-Islam

Danimarka nën politikat ekstremiste anti-Islam 6

🕔13:21, 29.Mar 2014

Danimarka një nga 5 vendet refuzuese të statusit të vendit kandidat për Shqipërinë, konsiderohet si një nga vendet skandinave më liberale, me një demokraci tejet të zhvilluar. Një nga vendet e para, që legalizoi pornografinë dhe njohu martesat homoseksuale. Në

Lexo më shumë
BE, në frikë për aplikimin e fazës së tretë të sanksioneve

BE, në frikë për aplikimin e fazës së tretë të sanksioneve

🕔11:18, 21.Mar 2014

Ndryshe nga çfarë pritej, nga mbledhja e krerëve të BE-së, gjatë Samitit dy-ditor të zhvilluar dje dhe që po vazhdon ende në këto momente në Bruksel, faza e tretë e sanksioneve nuk u miratua. Liderët e BE-së, kanë vendosur të

Lexo më shumë