Back to homepage

Europa/Analize

Nis divorci mes Britanisë së Madhe dhe BE-së

Nis divorci mes Britanisë së Madhe dhe BE-së

🕔21:37, 19.Jun 2017

Pas 44 vitesh anëtarësimi në Union, sot nisi procesi i divorcit mes Britanisë së Madhe dhe Bashkimit Evropian. Një proces unik dhe i paprecedentë në të gjithë historinë e integrimit evropian. I shkaktuar nga vota e një referendumi të shumë diskutueshëm, sa për

Lexo më shumë
Gjuhë, rivalitet dhe para

Gjuhë, rivalitet dhe para

🕔19:40, 15.Jun 2017

Vendimi për daljen e Britanisë së Madhe nga BE, ka shfaqur në mënyrë të pashmangshme, shenjat e para të vënies në diskutim të rëndësisë së përdorimit të gjuhës angleze, si një prej gjuhëve kryesore të Unionit. Një frazë e shqiptuar nga Junker, pak kohë

Lexo më shumë
Gati krijimi i Prokurorisë Evropiane

Gati krijimi i Prokurorisë Evropiane

🕔12:29, 11.Jun 2017

Projekti për ngritjen e Prokurorisë Evropiane njohu epilogun e tij këtë javë (08.06). Ministrat e Drejtësisë të Unionit kanë rënë dakord mbi legjislacionin, që mundëson ngritjen e kësaj strukture. 20 vende anëtare do të jenë pjesë e këtij mekanizmi juridik, që shënon një progres

Lexo më shumë
Zgjimi i Gjigantit të fjetur…

Zgjimi i Gjigantit të fjetur…

🕔19:17, 7.Jun 2017

Një tjetër hap është hedhur për avancimin e zhvillimit të sigurisë dhe të mbrojtjes evropiane. Një dokument reflektues, i prezantuar ditën e sotme nga shefja e diplomacisë evropiane, Mogerini dhe zv. Presidenti i Komisionit Evropian, Katainen, ofron tre skenarë të mundshëm, mbi të

Lexo më shumë
BE-Kinë, perspektiva e një partneriteti

BE-Kinë, perspektiva e një partneriteti

🕔14:14, 3.Jun 2017

Pas tërheqjes së SHBA-së, nga marrëveshja klimatike e Parisit, Kina dhe BE do të riafirmonin angazhimin e tyre, për zbatimin e marrëveshjes mbi ndryshimet klimatike. Si konsumatorë të mëdhenj të energjisë dhe importues të saj, palët do të konfirmonin gjithashtu

Lexo më shumë
Evropa po ndryshon kurs…

Evropa po ndryshon kurs…

🕔22:01, 30.May 2017

Pasiguria e pozicionimit të qartë amerikan në politikën e jashtme dhe sjellja në një format jo shumë bashkëpunues e presidentit të ri amerikan, si gjatë mbledhjes speciale të NATO-s, por edhe gjatë G7-s, kanë shkaktuar lëvizje reflektuese në nivel evropian. Deklarata e fundit e kancelares gjermane Merkel:

Lexo më shumë
Në mes të Vrimës së Skëterrës

Në mes të Vrimës së Skëterrës

🕔13:56, 26.May 2017

 “Brukseli është një qytet i bukur, shumë i bukur, kam qenë aty 20 vite më parë, por tani është si të jetosh në një vrimë skëterre!” Me këto fjalë, do t’i drejtohej publikut amerikan, Donald Tramp, gjatë fushatës presidenciale, tek prezantonte planin e

Lexo më shumë
Gur, gur një ditë do të bëhet mur !

Gur, gur një ditë do të bëhet mur !

🕔20:18, 22.May 2017

Në një sfond krizash dhe tensionesh, me Brexit nga njëra anë dhe nga ana tjetër përballë një partneri transatlantik, që kërkon që Evropa të rrisë shpenzimet për mbrojtjen, ministrat evropianë të Mbrojtjes i dhanë dorën e fundit ngritjes së një selie të përgjithshme

Lexo më shumë
Shtrëngohet laku për autokratët e Evropës

Shtrëngohet laku për autokratët e Evropës

🕔14:25, 18.May 2017

“Përshëndetje Diktator”,- do t’i drejtohej me një ton shpotitës Zhan Klod Junker, drejtuesit të Hungarisë Viktor Orban, tek e priste në hyrje në Samitin e Rigës, në maj të vitit 2015. Qesëndisje tipike e personaliteteve të rafinuara në përvojën jetësore dhe eksperiencën

Lexo më shumë
Dhuna dhe pushteti i Padrejtësisë

Dhuna dhe pushteti i Padrejtësisë

🕔12:47, 14.May 2017

Jo të gjithë diktatorët kanë luksin të adhurohen nga femrat. Adhurim, që vjen si joshje ndaj pushtetit, dominimit, parasë dhe luksit. Adhurimi ndaj formës. I kuptueshëm! Madje edhe kur ajo është e deformuar. Por, kurrsesi ndaj thelbit. Thelbi duket se

Lexo më shumë