Back to homepage

Foto Lajm 2

Naiviteti i evropianëve

Naiviteti i evropianëve 0

🕔13:08, 12.Nov 2012

Është e vërtetë që Romni ishte një kandidat i dobët dhe më pak tërheqës nga perspektiva evropiane, megjithëse ‘recetat’ e tij ekonomike, më të mira se ato të Obamës, favorizonin një rimëkëmbje më të shpejtë të ekonomisë amerikane krahasuar me

Lexo më shumë
Bota në një ditë

Bota në një ditë 0

🕔13:05, 12.Nov 2012

1. Brazil Në San Paolo, qytetin me të madh të Amerikës Jugore, janë regjistruar 14-ditëshin e fundit 140 të ekzekutuar. Rekordi i vrasjeve tejkalon edhe muajin shtator, i cili u mbyll me një bilanc prej 144 viktimash. Sipas policisë, janë

Lexo më shumë
Gratë amerikane, faktor në zgjedhjet presidenciale

Gratë amerikane, faktor në zgjedhjet presidenciale 0

🕔21:23, 11.Nov 2012

Rreth 55 për qind e grave amerikane zgjodhën kandidatin demokrat Barak Obama në zgjedhjet presidenciale. Gratë ishin pjesë e një koalicioni votuesish, ku përfshiheshin edhe të rinjtë dhe pakicat që patën rëndësi vendimtare në rizgjedhjen e presidentit. Shumica e grave

Lexo më shumë
Franca përkujton fundin e Luftës, Hollande vendos kurorë me lule tek varri i ushtarit të panjohur

Franca përkujton fundin e Luftës, Hollande vendos kurorë me lule tek varri i ushtarit të panjohur 0

🕔16:28, 11.Nov 2012

Franca ka përkujtuar përfundimin e Luftës së parë botërore dhe presidenti francez Fransua Hollond ka vendosur një kurorë me lule në varrin e ushtarit të panjohur pranë Harkut të triumfit. Ceremonia e 11 nëntorit shënon përfundimin e luftimeve të Luftës

Lexo më shumë
BBC në krizë. Drejtori jep dorëheqjen pas skandaleve

BBC në krizë. Drejtori jep dorëheqjen pas skandaleve 0

🕔14:19, 11.Nov 2012

Korporata e rrjetit televiziv BBC duket se ka hyrë në krizën më të rëndë në historinë e vet, pasi drejtori i përgjithshëm George Entwistle dha dorëheqjen, për shkak të një skandali tjetër ku u përfshi programi “Newsnight”. Entwistle qëndroi në

Lexo më shumë
Siri, 20 të vrarë nga dy shpërthime

Siri, 20 të vrarë nga dy shpërthime 0

🕔09:50, 11.Nov 2012

Aktivistë në Siri thonë se dy shpërthime me bombë njëri pas tjetrit, me një diferencë kohore dy minutëshe, pranë një postblloku ushtarak në Deraa, në jug të Damaskut, kanë shkaktuar sot të paktën 20 të vrarë.  Media shtetërore siriane fajësoi

Lexo më shumë
Kush i fitoi zemrën shefit të CIA-s? Dalin fotot, Paula ishte staf i Petraeus

Kush i fitoi zemrën shefit të CIA-s? Dalin fotot, Paula ishte staf i Petraeus 0

🕔09:36, 11.Nov 2012

Pasi lajmi beri buje ne mediat boterore, dhe te gjithe kerkuan te mesojne se kush ishte ajo qe me endje shkroi biografine e kreut te CIA-s, e qe ne menyre indirekte i dha fund karrieres se tij te shkelqyer, behet

Lexo më shumë
Të famshëm dhe ‘të fiksuar’ pas martesës

Të famshëm dhe ‘të fiksuar’ pas martesës 0

🕔00:15, 10.Nov 2012

Mendoni se jeta e ‘yjeve’ është e përsosur? Mund të duket e tillë, por nuk është, besojeni! Profesioni i sukseshëm, prestigji dhe të ardhurat marramendëse, nuk mund të jenë garant i një jete të qetë sentimentale. Pas shtatë apo tetë

Lexo më shumë
Merkel-Kameron diskutojnë për buxhetin e ri të BE-së

Merkel-Kameron diskutojnë për buxhetin e ri të BE-së 0

🕔15:49, 9.Nov 2012

Kancelarja gjermane Angela Merkel u takua me kryeministrin britanik David Kameron për të diskutuar mbi planin e buxhetit të ri të BE-së. Kameron heziton të miratojë rritjen e fondeve, duke u shprehur se Evropa duhet të jetojë me mjetet e

Lexo më shumë
Bota në një ditë

Bota në një ditë 0

🕔15:47, 9.Nov 2012

1. Kanada Duke folur në një takim të Forumit Ekonomik Botëror, kryeministri kanadez Stefan Harper u shpreh se prirja e vendeve drejt mbrojtjes së ekonomisë vetjake nga secili shtet, do ta shtyjë botën drejt një recesioni të zgjatur. Sipas  tij,

Lexo më shumë