Back to homepage

Foto Lajm

FOTO: Pamjet e rralla, projekti i një milioneri dhe qytetet shqiptare një vit pas shpalljes së Pavarësisë

FOTO: Pamjet e rralla, projekti i një milioneri dhe qytetet shqiptare një vit pas shpalljes së Pavarësisë 27

🕔18:21, 14.Jun 2020

Në vitin 1909 bankieri milioner francez Albert Kahn ndërmori një projekt ambicioz për të krijuar një koleksion fotografik të popujve të botës. Kahn ishte idealist internacionalist. Ai e përdori pasurinë e tij për të dërguar një grup fotografësh në më

Lexo më shumë
FOTO: Nga iftari në rrënoja tek maskat speciale, ç’po ndodh në botë

FOTO: Nga iftari në rrënoja tek maskat speciale, ç’po ndodh në botë 0

🕔09:13, 11.May 2020

E gjithë bota po futet në një fazë tjetër që pas izolimit total për shkak të shpërthimit të pandemisë. Shumë shtete kanë filluar hapjen, ndërsa në shumë të tjerë kanë nisur protestat kundër masave shtrënguese. Çfarë po ndodh rreth botës

Lexo më shumë
Zëvendës KM dhe prifti pozojnë pa maska, pa doreza, pa distancë fizike

Zëvendës KM dhe prifti pozojnë pa maska, pa doreza, pa distancë fizike 22

🕔21:16, 19.Apr 2020

Këto ditë miliona shqiptarë janë udhëzuar të izolohen rreptësisht dhe kur dalin me leje duhet të ruajnë distancën fizike dhe të përdorin mjetet mbrojtëse. Udhëzimet janë dhënë nga qeveria dhe njerëzit në masë po i ndjekin ato, pavarësisht kostove të

Lexo më shumë
FOTO: Ç’po ndodh në Britani? Shifra rekord, por Covid s’tremb aspak

FOTO: Ç’po ndodh në Britani? Shifra rekord, por Covid s’tremb aspak 2

🕔12:40, 12.Apr 2020

Pavarësisht se Britania është një ndër vendet më të prekura nga koronavirusi, duket se britanikët vazhdojnë të qendrojnë stoikë në papërgjegjshmërinë e tyre. Ata kanë dalë në masë nëpër parqe, duke përfituar edhe nga koha e mirë, pavarësisht thirrjeve për

Lexo më shumë
FOTO: Izolim dhe masa të rrepta, si po lufton bota ndaj Covid-19

FOTO: Izolim dhe masa të rrepta, si po lufton bota ndaj Covid-19 0

🕔13:57, 23.Mar 2020

Miliona  njerëz në të gjithë botën po përballen me kufizime të paprovuara më parë, përfshirë ndalim-qarkullimin, kufizimet e hyrjeve e daljeve dhe izolimin e tyre, pasi e bota përpiqet të kontrollojë COVID-19. Masat për të penguar përhapjen e koronavirusit të

Lexo më shumë
Frika nga koronavirusi, qytetarët me maska në rrugët e Tiranës

Frika nga koronavirusi, qytetarët me maska në rrugët e Tiranës 8

🕔13:12, 24.Feb 2020

Të painformuar mirë, apo në mungesë të masave specifike për t’u mbrojtur, në rrugët e Tiranës, qytetarët kanë filluar të marrin masat ndaj koronavirusit që ka “mbërthyer” shtetin fqinj Italinë dhe ku deri tani raportohen 5 viktima dhe mbi 200

Lexo më shumë
FOTO: Nga hotelet, në rrënoja

FOTO: Nga hotelet, në rrënoja 3

🕔16:00, 18.Feb 2020

Nga Eriola Azizolli Dhjetra banorë të qytetit të Durrësit janë kthyer në pallatet e pabanueshme, ndërsa varfëria dhe burokracitë ua kanë pamundësuar gjetjen e banesave me qira.   Dera e apartamentit të Rakip dhe Dile Rekës qëndron gjithmonë hapur. Çifti

Lexo më shumë
Foto-Reportazh / Të braktisur dhe pa zgjidhje, rikthehen në shtëpitë e dëmtuara nga tërmeti

Foto-Reportazh / Të braktisur dhe pa zgjidhje, rikthehen në shtëpitë e dëmtuara nga tërmeti 9

🕔20:10, 15.Feb 2020

Nga Elvis Hila Dhjetra familje në Laç janë rikthyer në apartamentet e shpallura të pabanueshme pas nxjerrjes nga hotelet ku u strehuan pas tërmetit të 26 nëntorit. Të lodhur para burokracive, shumë prej tyre nuk kanë përfituar ende bonus qiraje

Lexo më shumë
Ishte “qyteti i çative të kuqe”, një foto e dikurshme e Tiranës

Ishte “qyteti i çative të kuqe”, një foto e dikurshme e Tiranës 12

🕔20:58, 11.Feb 2020

Fotografi i njohur Roland Tasho ka publikuar në profilin e tij në Facebook një foto të Tiranës. Kryeqyteti feston sot 100-vjetorin. Tirana, ish qyteti i çative të kuqe, i ajrit te paster, i ujit me te mire, i njerëzve bujarë

Lexo më shumë
Fotot e rralla: Fëmijët që lanë pas ushtarët e huaj në Shqipëri

Fotot e rralla: Fëmijët që lanë pas ushtarët e huaj në Shqipëri 24

🕔15:47, 9.Feb 2020

Jetimorja e parë në Shqipëri u ngrit me 28 nëntor të vitit 1917. Ishte një ide e nënprefektit të Tiranës Rauf Fico në bashkëpunim me ish kryebashkiakun e Tiranës Zyber Hallulli. Ata dhe figura të tjera publike mobilizuan familjet e

Lexo më shumë

Njoftim

Njoftim

Njoftim