Back to homepage

Foto Lajm

Foto e rrallë: Një kabinë elektrike në Shqipërinë e 1930-s

Foto e rrallë: Një kabinë elektrike në Shqipërinë e 1930-s 10

🕔09:49, 15.May 2018

Shoqëria Elektrike Shqiptare Anonime (S.E.S.A) ishte një shoqëri me qendër në Tiranë, e krijuar në vitin 1929. Kjo ishte një shoqëri italiane e specializuar në sektorin elektrik. Në fillim të vitit 1939, kjo shoqëri zotëronte plotësisht ose pjesërisht industrinë elektrike

Lexo më shumë
Fotot e rralla: Hoteli i Gjuetisë në Lezhë në 1942

Fotot e rralla: Hoteli i Gjuetisë në Lezhë në 1942 6

🕔08:38, 12.May 2018

Hoteli i Gjuetisë në Ishull-Lezhë është ndërtuar në fund të viteve ’30 dhe në fillim të viteve ’40 ishte funksional. Synimi në ndërtimin e një hoteli të tillë ishte promovimi i turizmit të të apasionuarve pas gjuetisë e për këtë

Lexo më shumë
Kur zonja e parë e Prishtinës ishte një italiane

Kur zonja e parë e Prishtinës ishte një italiane 9

🕔09:43, 11.May 2018

Stella Velle me origjinë italiane, ishte bashkëshortja e prefektit të parë të Prishtinës, Hysen Prishtina Hysen Prishtina qeverisi Prishtinën gjatë viteve 1941-’44. Stella Velle-Prishtina, e cila në Prishtinë njihej me emrin Drita, u lind më 28 qershor të vitit 1910

Lexo më shumë
Telegrami i rrallë i Aleksandër Moisiut

Telegrami i rrallë i Aleksandër Moisiut 0

🕔02:45, 9.May 2018

“Comoedia” ka botuar, të dielën e 6 nëntorit 1927, në ballinë, telegramin e aktorit të famshëm me origjinë shqiptare, Aleksandër Moisiu, dërguar asokohe kryeredaktorit të po kësaj gazete kulturore franceze, Gabriel Boissy. Aurenc Bebja, nëpërmjet blogut të tij “Dars (Klos),

Lexo më shumë
FOTO: Saliu i “dorëzohet” ambasadorit Lu: Ti ke çelësin e prangave

FOTO: Saliu i “dorëzohet” ambasadorit Lu: Ti ke çelësin e prangave 18

🕔22:00, 4.May 2018

“Aktori i Portokalli-së”, Rezart Veleshnja, i veshur nën petkun e rolit të Sali Berishës, ka publikuar një foto teksa shihet në krah të ambasadorit Donald Lu. “Se ti e ke çelësin e prangave!!! Në portokalli këtë të diel ambasadori Donald

Lexo më shumë
Treni i harmonisë Tiranë-Shkodër! (Foto nga një udhëtim i pazakontë)

Treni i harmonisë Tiranë-Shkodër! (Foto nga një udhëtim i pazakontë) 7

🕔15:28, 2.May 2018

Arlinda Çausholli Për të tretin vit radhazi, treni i linjës Tiranë-Shkodër mori jetë dhe rrugë me udhëtarë jo të zakonshëm. Dashamirës të muzikës jazz, të finesës, elegancës – jo vetëm fizike – por edhe harmonisë njerëzore, hipën në vagona të

Lexo më shumë
FOTO: Një “kompjuter” i 1936-s që punonte me… ujë

FOTO: Një “kompjuter” i 1936-s që punonte me… ujë 0

🕔08:06, 2.May 2018

Sot gjendet ne Muzeun Politeknik të Moskës dhe për shumë studiues është “kompjuteri i parë” fumksional. Për çfarë bëhet fjalë? Punonte me ujë dhe shërbente për zgjidhjen e pjesshme të disa ekuacioneve. Vladimir Lukyanov e ndërtoi në 1936 Në fotot

Lexo më shumë
FOTO: “Kapitalizmi nuk bën gabime. Ai është vetë gabimi”

FOTO: “Kapitalizmi nuk bën gabime. Ai është vetë gabimi” 8

🕔08:36, 1.May 2018

I veshur me një këmishë ku është stampuar fytyra e Che Guevaras dhe një kapele kubane. Kështu me një pamje revolucionare, shkoi në Itali në 2001 kryeministri aktual grek, Aleksis Cipras, me dëshirën për të sabotuar samitin e G8 në

Lexo më shumë
Shqipëria 1914, fotot e rralla të diplomatit gjerman në oborrin e Wied-it

Shqipëria 1914, fotot e rralla të diplomatit gjerman në oborrin e Wied-it 9

🕔07:26, 27.Apr 2018

Nga Marenglen Kasmi Më 29 prill 1914, Ministria e Jashtme gjermane vendosi hapjen e një Konsullate të Përgjithshme në formën e një AgjensieDiplomatike pranë qeverisë së Princ Wied-it. Kjo Konsullatë duhej që, përkrah angazhimeve politike të kujdesej edhe për mbarëvajtjen

Lexo më shumë
Modeli i familjes shqiptare në ’88, sipas holandezëve

Modeli i familjes shqiptare në ’88, sipas holandezëve 22

🕔10:11, 26.Apr 2018

Armand Plaka Ndoshta s’do më ngacmonte aspak ta vija në dukje në mënyrë eksplicite e madje as ta nxirrja fare si postim në FB, por ajo që më bëri përshtypje e më shtyu realisht ta botoja, është fakti se në

Lexo më shumë