Back to homepage

Foto Lajm

Gruaja që ndryshoi historinë e maratonës

Gruaja që ndryshoi historinë e maratonës 2

🕔11:33, 15.Apr 2018

Në këtë foto është fiksuar momenti kur organizatorët e maratonës së Bostonit tentojnë të ndalojnë Kathrine Witzer të marrë pjesë në të. Kathrine ishte e para grua që çoi në fund një garë vrapimi zyrtare në histori. Incidenti ka ndodhur

Lexo më shumë
Copa jete në foto

Copa jete në foto 0

🕔09:11, 14.Apr 2018

1 – Në foton e mëposhtme një punëtor emigrant nga India balancon tulla në kokën e tij në një fabrikë tullash në Lalitpur të Nepalit. Duket si cirk por për ta është puna me të cilën sigurojnë mbijetesën. Punëtorët e

Lexo më shumë
FOTO: Nga hotel Dajti te Pazari i Ri, Tirana e vitit ’44

FOTO: Nga hotel Dajti te Pazari i Ri, Tirana e vitit ’44 9

🕔14:41, 11.Apr 2018

Armand Plaka Marrë nën shqyrtim në disa studime me autorë të huaj e shqiptarë, përfaqësimi diplomatik i Gjermanisë në Shqipërinë e Paraluftës dhe gjatë saj (1932-1944), ka arritur të sjellë bashkëngjitur, edhe imazhin e selisë së Legatës, apo Konsullatës, pasi

Lexo më shumë
FOTO: Kjo është kartëmonedha më e bukur në botë

FOTO: Kjo është kartëmonedha më e bukur në botë 0

🕔08:54, 10.Apr 2018

Një konkurs i përvitshëm i organizuar nga Shoqëria Ndërkombëtare e Kartëmonedhave zgjedh prerjen më të bukur të nxjerrë nga Bankat qendrore në të gjithë botën. Për të dytin vit radhazi, është Zvicra vendi që shpallet fitues, falë kartëmonedhës së re

Lexo më shumë
Ndodh diçka e magjishme sapo bie nata…

Ndodh diçka e magjishme sapo bie nata… 0

🕔00:57, 9.Apr 2018

Reine ndodhet në ishujt Lofoten të Norvegjisë. Tipari i tij më simpatik janë shtëpitë, kryesisht ngjyrë vishnjë që dallojnë gjatë dimrit nga bora e cila mbulon shpatet e malit Reinebringen që duket në sfond. Banohet vetëm nga 300 banorë, të

Lexo më shumë
Pamjet e rralla të Shqipërisë së 1920-s

Pamjet e rralla të Shqipërisë së 1920-s 0

🕔01:50, 8.Apr 2018

Pamjet e mëposhtme janë realizuar në Shqipërinë e vitit 1920. Ata janë marrë nga një botim amerikan i atyre viteve, në të cilin bëhet një guidë e plotë e vendit tonë përmes fotove. Berati, Gjirokastra, Shkodra, Kruja vijnë me pamje

Lexo më shumë
FOTO: Lufta e Kosovës sipas Heckner

FOTO: Lufta e Kosovës sipas Heckner 5

🕔02:19, 6.Apr 2018

Thomas Heckner është fotograf i televizionit publik të Gjermanisë “ARD”. Ai ka publikuar në faqen e tij në internet foto nga Kosova të periudhës 1999-2001. Në foto shihen fëmijët e luftës, varfëria, varrezat masive, shkatërrimi, hakmarrja, gëzimi. të kapura mjeshtërisht

Lexo më shumë
Të mbijetosh nga mbeturinat e Tiranës

Të mbijetosh nga mbeturinat e Tiranës 2

🕔09:52, 4.Apr 2018

Lufta për grumbullimin dhe seleksionimin e plehrave të Tiranës është jetësore për shumë familje të varfëra të kryeqytetit. Për të mos humbur shkarkesat e radhës, disa prej tyre banojnë mes plehrave. Fotot e mëposhtme të shkrepura nga Klevis Janko dhe

Lexo më shumë
Vetëmbrojtje kineze (dhe diçka shifra mbi edukimin)

Vetëmbrojtje kineze (dhe diçka shifra mbi edukimin) 0

🕔10:04, 3.Apr 2018

Në foton shoqëruese të këtij shkrimi shihen nxënës kinezë duke u praktikuar të vetëmbrohen në klasë. Një ushtar merr pjesë në demonstrimin e ushtrimit që duhet përdorur si kundërpërgjigje në raste dhune. Shteti i madh aziatik ka 15 milionë mësues

Lexo më shumë
Foto nga “koleksioni shqiptar” i Fiedler

Foto nga “koleksioni shqiptar” i Fiedler 0

🕔08:54, 2.Apr 2018

Një nga koleksionet ku ka foto nga Shqipëria e së shkuarës është Koleksioni Fiedler. Ai përbëhet nga një korpus prej 730 fotografish, 484 fotonegative me ngjyra dhe 246 bardh-e-zi. Është pjesë e bibliotekës për albanologjinë dhe sllavistikën në Ballkan dhe

Lexo më shumë