Back to homepage

Foto Lajm

Ndodh diçka e magjishme sapo bie nata…

Ndodh diçka e magjishme sapo bie nata… 0

🕔00:57, 9.Apr 2018

Reine ndodhet në ishujt Lofoten të Norvegjisë. Tipari i tij më simpatik janë shtëpitë, kryesisht ngjyrë vishnjë që dallojnë gjatë dimrit nga bora e cila mbulon shpatet e malit Reinebringen që duket në sfond. Banohet vetëm nga 300 banorë, të

Lexo më shumë
Pamjet e rralla të Shqipërisë së 1920-s

Pamjet e rralla të Shqipërisë së 1920-s 0

🕔01:50, 8.Apr 2018

Pamjet e mëposhtme janë realizuar në Shqipërinë e vitit 1920. Ata janë marrë nga një botim amerikan i atyre viteve, në të cilin bëhet një guidë e plotë e vendit tonë përmes fotove. Berati, Gjirokastra, Shkodra, Kruja vijnë me pamje

Lexo më shumë
FOTO: Lufta e Kosovës sipas Heckner

FOTO: Lufta e Kosovës sipas Heckner 5

🕔02:19, 6.Apr 2018

Thomas Heckner është fotograf i televizionit publik të Gjermanisë “ARD”. Ai ka publikuar në faqen e tij në internet foto nga Kosova të periudhës 1999-2001. Në foto shihen fëmijët e luftës, varfëria, varrezat masive, shkatërrimi, hakmarrja, gëzimi. të kapura mjeshtërisht

Lexo më shumë
Të mbijetosh nga mbeturinat e Tiranës

Të mbijetosh nga mbeturinat e Tiranës 2

🕔09:52, 4.Apr 2018

Lufta për grumbullimin dhe seleksionimin e plehrave të Tiranës është jetësore për shumë familje të varfëra të kryeqytetit. Për të mos humbur shkarkesat e radhës, disa prej tyre banojnë mes plehrave. Fotot e mëposhtme të shkrepura nga Klevis Janko dhe

Lexo më shumë
Vetëmbrojtje kineze (dhe diçka shifra mbi edukimin)

Vetëmbrojtje kineze (dhe diçka shifra mbi edukimin) 0

🕔10:04, 3.Apr 2018

Në foton shoqëruese të këtij shkrimi shihen nxënës kinezë duke u praktikuar të vetëmbrohen në klasë. Një ushtar merr pjesë në demonstrimin e ushtrimit që duhet përdorur si kundërpërgjigje në raste dhune. Shteti i madh aziatik ka 15 milionë mësues

Lexo më shumë
Foto nga “koleksioni shqiptar” i Fiedler

Foto nga “koleksioni shqiptar” i Fiedler 0

🕔08:54, 2.Apr 2018

Një nga koleksionet ku ka foto nga Shqipëria e së shkuarës është Koleksioni Fiedler. Ai përbëhet nga një korpus prej 730 fotografish, 484 fotonegative me ngjyra dhe 246 bardh-e-zi. Është pjesë e bibliotekës për albanologjinë dhe sllavistikën në Ballkan dhe

Lexo më shumë
A do mund të jetonit kështu?

A do mund të jetonit kështu? 2

🕔03:22, 29.Mar 2018

Apartamenti njëdhomësh i Fumio Sasaki-t në Tokio është aq bosh sa miqtë e krahasojnë atë me një dhomë hetimi. Japonezi zotëron vetëm tri bluza, katër palë pantallona, katër palë çorape dhe disa artikuj të tjerë të paktë të shpërnoredarë nëpër

Lexo më shumë
FOTO: Shqipëria rebele e vitit 1961 me sytë e një gjermani

FOTO: Shqipëria rebele e vitit 1961 me sytë e një gjermani 16

🕔17:41, 28.Mar 2018

Fotografitë e mëposhtme janë marrë nga libri “Rebellen gegen Moskau: Albanien – Pekings Brückenkopf in Europa” (Kryengritës kundër Moskës: Shqipëria – kryeura e Pekinit në Evropë), Këln 1961. Autori është gazetari gjermano-perëndimor Hari Ham (Harry Hamm, 1922-1979). Si zakonisht, koleksioni

Lexo më shumë
Çfarë telefoni përdor Kim Jong Un?

Çfarë telefoni përdor Kim Jong Un? 1

🕔15:03, 28.Mar 2018

Një foto e liderit të Koresë së Veriut ka shkaktuar kuriozitet në rrjetet sociale. “Gjenerali” shfaqet në foto i ulur në karrige, ndërsa mbi tavolinë ka vendosur smartfonin e tij. Menjëherë pas publikimit të fotos, ka nisur një kuic i

Lexo më shumë
Nga vijmë?

Nga vijmë? 22

🕔03:05, 27.Mar 2018

Harta që shohim në fund të shënimit të mëposhtëm quhet Harta e Oronteus Finaeus. Ajo  tregon Antarktidën, përpara se të zbulohej nga ne banorët e sotëm të tokës. Harta tregon lumenj, lugina e male aty ku sot ne shohim vetëm

Lexo më shumë