Back to homepage

Foto Lajm

SKICA: Xhamia e një islamofobi

SKICA: Xhamia e një islamofobi 8

🕔03:58, 20.Mar 2018

Te numri i fundit i Milosao-s, një e përjavshme  e njohur kulturore, gazetari Ben Andoni cek dhe njëherë çështjen e stilit arkitektural të Xhamisë së Madhe në Tiranë. Interesante në shkrimin e Andonit, janë ca skica që ai sjell dhe

Lexo më shumë
FOTO: Historia e godinës krah Bashkisë së Tiranës, sot me pamje mbresëlënëse

FOTO: Historia e godinës krah Bashkisë së Tiranës, sot me pamje mbresëlënëse 9

🕔03:56, 19.Mar 2018

Rikonstruksioni i godinës pas Ministrisë së Brendshme pranë Bashkisë së Tiranës, ka ngjallur shumë kuriozitet për shkak të dizajnit shumë të veçantë. Godina deri pak kohë më parë përdorej nga Ministria e Zhvillimit Urban dhe nga disa institucione të tjerë

Lexo më shumë
Sot është një nga njerëzit më të kamur në botë, por në 1977…

Sot është një nga njerëzit më të kamur në botë, por në 1977… 0

🕔02:58, 19.Mar 2018

Ai është një nga njerëzit më të pasur në botë, por skedën penale nuk e ka plotësisht të pastër. Bill Gates është arrestuar dy herë, në 1975 dhe në 1977. Herën e parë udhëtonte me shpejtësi dhe pa patentë, herën

Lexo më shumë
Dalai Lama, kuptimi dhe historia

Dalai Lama, kuptimi dhe historia 0

🕔03:39, 18.Mar 2018

Kjo është një foto e rrallë e vitit 1937. Në të shihet Dalai Lama, në moshën 2 vjeçare. Jo të gjithë e dinë që Dalai Lama nuk është një emër personi, por një titull. Kuptimi i fjalëve Dalai Lama është

Lexo më shumë
Njihni Shrekun e vërtetë

Njihni Shrekun e vërtetë 0

🕔14:24, 16.Mar 2018

Maurice Tillet lindi në malet Urale ose ndoshta në Shën Petërburg në 1903 nga një familje franceze. Babai ishte një inxhinier hekurudhash, kurse nëna një mësuese frëngjishteje në një shkollë të Moskës. Ai u rrit nga nëna vejushë pasi babai

Lexo më shumë
Foto e rrallë: Një njeri i vetëm refuzon…

Foto e rrallë: Një njeri i vetëm refuzon… 6

🕔03:26, 15.Mar 2018

Në këtë foto të rrallë të arkivave gjermane, tregohet një aktivitet nazist i vitit 1936. Në rreth shihet një njeri i vetëm që refuzon mes turmës të bëjë përshëndetjen naziste. Nazizmi ose nacional-socializmi është një ideologji politike e lindur në

Lexo më shumë
FOTO: Shënimi i Anshtajn për studenten e kimisë, e cila e refuzoi

FOTO: Shënimi i Anshtajn për studenten e kimisë, e cila e refuzoi 1

🕔02:19, 13.Mar 2018

Shënimi i shkruar nga Albert Ajnshtajni për një studente italiane, e cila refuzoi ta takonte, doli në ankand së bashku me letrat e tjera të fizikantit të famshëm. “Studiueses shkencore, në këmbët e së cilës u ula dhe më zuri

Lexo më shumë
FOTO: Liza e vërtetë dhe një akuzë e mohuar për pedofili

FOTO: Liza e vërtetë dhe një akuzë e mohuar për pedofili 6

🕔11:55, 11.Mar 2018

Libri i mirënjohur i Luis Karol përshkruan aventurat e mrekullueshme të Lizës, duke na futur në një botë magjike, ku asgjë nuk është e pamundur. Po nga është frymëzuar autori për këtë personazh kaq mbesëlënës? Vajza në foto quhet Alice

Lexo më shumë
FOTO: Tragjedia që nuk fashitet as pas 106 vitesh

FOTO: Tragjedia që nuk fashitet as pas 106 vitesh 0

🕔15:01, 9.Mar 2018

Kjo në foto është varka e fundit e shpëtimit e Titanikut. U zbulua më 13 maj të vitit 1912 nga anija RMS Oceanic, një muaj pas mbytjes së Titanikut, rreth 200 milje larg vendit të përplasjes. Ajo kishte brenda tre trupa

Lexo më shumë
Disa foto të rralla: Arsimi përpara ’44-s

Disa foto të rralla: Arsimi përpara ’44-s 15

🕔20:32, 7.Mar 2018

131 vjet më parë, më mars 1887, në Korçë u hap mësonjëtorja e parë e shkollës laike shqipe. DITA ka siguruar disa foto të rralla nga koleksionisti Shpëtim Sala. Ai posedon rreth 3 mijë foto të shkollave dhe 300 dëftesa,

Lexo më shumë