Back to homepage

Foto Lajm

FOTO: Liza e vërtetë dhe një akuzë e mohuar për pedofili

FOTO: Liza e vërtetë dhe një akuzë e mohuar për pedofili 6

🕔11:55, 11.Mar 2018

Libri i mirënjohur i Luis Karol përshkruan aventurat e mrekullueshme të Lizës, duke na futur në një botë magjike, ku asgjë nuk është e pamundur. Po nga është frymëzuar autori për këtë personazh kaq mbesëlënës? Vajza në foto quhet Alice

Lexo më shumë
FOTO: Tragjedia që nuk fashitet as pas 106 vitesh

FOTO: Tragjedia që nuk fashitet as pas 106 vitesh 0

🕔15:01, 9.Mar 2018

Kjo në foto është varka e fundit e shpëtimit e Titanikut. U zbulua më 13 maj të vitit 1912 nga anija RMS Oceanic, një muaj pas mbytjes së Titanikut, rreth 200 milje larg vendit të përplasjes. Ajo kishte brenda tre trupa

Lexo më shumë
Disa foto të rralla: Arsimi përpara ’44-s

Disa foto të rralla: Arsimi përpara ’44-s 15

🕔20:32, 7.Mar 2018

131 vjet më parë, më mars 1887, në Korçë u hap mësonjëtorja e parë e shkollës laike shqipe. DITA ka siguruar disa foto të rralla nga koleksionisti Shpëtim Sala. Ai posedon rreth 3 mijë foto të shkollave dhe 300 dëftesa,

Lexo më shumë
FOTO: Pamje të rralla të dy varrimeve të Ismail Qemalit

FOTO: Pamje të rralla të dy varrimeve të Ismail Qemalit 3

🕔04:23, 7.Mar 2018

Në janar 1919 Ismail Qemali niset drejt Romës. Por autoritetet i kërkojnë të ndalojë në Peruxhia derisa të merret një përgjigje nga kryeqyteti italian nëse mund të pritej atje. Në hotel “Brufani” ku kish bujtur, ai vdes nga një hemorragji

Lexo më shumë
93-vjeç! Vendos të shkojë vullnetare në ndihmë të fëmijëve të braktisur!

93-vjeç! Vendos të shkojë vullnetare në ndihmë të fëmijëve të braktisur! 1

🕔11:06, 5.Mar 2018

Norma Irma, 93-vjeçarja nga Italia, ka vendosur të fluturojë për në Kenia, për të punuar pranë një jetimoreje. Prej vitesh ka dhënë shumë donacione, por ajo ndjen që nuk është mjaftueshëm. Ndaj, Norma dëshiron të shkojë vetë atje dhe të

Lexo më shumë
Çfarë ju kujtojnë këto foto?

Çfarë ju kujtojnë këto foto? 10

🕔03:18, 4.Mar 2018

Disa prej këtyre fotove të kujtojnë ish-Shqipërinë komuniste, të tjerat jo. Dy fëmijë që ecin dorë për dore, një mama që i bën foto vajzës me një smartphone dhe madje edhe një dasmë tradicionale. Fotografi Christian Petersen-Clausen, një gjermani i

Lexo më shumë
Spitali i parë në Tiranë dhe historia e tij

Spitali i parë në Tiranë dhe historia e tij 0

🕔02:48, 3.Mar 2018

Në vitin 1920, qeveria shqiptare do të miratonte një vendim për sekuestrimin e pasurive të patundshme të Esad Pashë Toptanit. Në këtë vit, për shkak të mungesës së godinës, do të miratohej edhe vendimi që hani i tij në qendër

Lexo më shumë
Një sekondë më vonë këto foto nuk do ekzistonin

Një sekondë më vonë këto foto nuk do ekzistonin 5

🕔12:30, 2.Mar 2018

Të  planifikuara apo spontane, këto foto janë vërtet zbavitëse. Rrjeti është i mbushur me imazhe të tilla të rralla, veçoria e të cilave është që janë shkrepur në momentin e duhur dhe nga këndi i duhur. Një sekondë më vonë

Lexo më shumë
Dimër shqiptar 1939 – 1941 (foto të rralla nga arkiva italiane)

Dimër shqiptar 1939 – 1941 (foto të rralla nga arkiva italiane) 9

🕔17:03, 27.Feb 2018

Instituti Kombëtar LUCE (Isituto Nazionale LUCE) i Italisë fashiste u themelua më 1924. Instituti me qendër në Romë kishte detyrë prodhimin dhe shpërndarjen e dokumentarëve dhe filmave kinematografikë. Gjatë periudhës fashiste u kthye në instrumentin kryesor të propagandës fashiste. Si

Lexo më shumë
Fotoja e rrallë e një sportisti që bëri histori

Fotoja e rrallë e një sportisti që bëri histori 1

🕔03:56, 27.Feb 2018

Selman Stërmasi cilësohet si një nga më të shquarit e historisë së sportit shqiptar. Në këtë foto të rrallë të nxjerrë nga botimet e hershme të gazetës Sporti Shqiptar, shihet Stërmasi gjatë një kërcimi së larti. Megjithëse i njohur gjerësisht

Lexo më shumë