Back to homepage

Foto Lajm

Rishfaqja e një kafshe të rrallë

Rishfaqja e një kafshe të rrallë 2

🕔15:35, 8.Aug 2018

Ariu Sailugem nuk ishte parë që prej gjysmës së shekullit të kaluar dhe konsiderohej i zhdukur. Madje disa ekspertë sugjeronin se ishte një krijesë mitologjike. Por kafsha është rishfaqur në një territor që njihet si pika X, një vend kufindarës

Lexo më shumë
FOTO: Njihni fshatin më të pasur në botë dhe çfarë e bëri të tillë

FOTO: Njihni fshatin më të pasur në botë dhe çfarë e bëri të tillë 7

🕔21:51, 6.Aug 2018

Është cilësuar si fshati më i pasur në botë. Aty secili prej banorëve ka një pasuri prej të paktën njëqind mijë euro dhe çdo familje jeton në një vilë. Fshati ka arsim dhe kujdes shëndetësor falas, posedon aeroplanë dhe planifikon

Lexo më shumë
Foto e rrallë: Kur ndërtohej monumenti më i famshëm në botë

Foto e rrallë: Kur ndërtohej monumenti më i famshëm në botë 3

🕔15:34, 27.Jul 2018

Kjo është Statuja e Lirisë, duke u ndërtuar në Paris në vitin 1884 Është ndoshta monumenti më i famshëm i botës. I është dhuruar zyrtarisht SHBA-ve nga populli francez, me rastin e 100-vjetorit të Revolucionit që solli çlirimin e kolonive

Lexo më shumë
FOTOT E FERRIT

FOTOT E FERRIT 2

🕔19:02, 25.Jul 2018

Me largimin e flakëve, niveli i shkatërrimit shfaqet para syve i plotë: shumica e Matit, resorta e bukur bregdetare, e kthyer në epiqendrën e zjarreve më të rënda pyjore të Greqisë prej me shumë se një dekadë, nuk është më.

Lexo më shumë
FOTO: Sekrete të pabesueshme nën ujë

FOTO: Sekrete të pabesueshme nën ujë 2

🕔10:15, 25.Jul 2018

Treçereku i planetit është ujë. Gjatë kohëve janë eksploruar zona të ndryshme nënujore, por 95% e tyre janë krejt të paprekura. Bota nënujore ruan sekrete që ne njerëzit e sotëm ende nuk i njohim. Mrekullitë e fshehura në fundin e

Lexo më shumë
FOTO: Përbindëshi i Katerinës

FOTO: Përbindëshi i Katerinës 7

🕔14:59, 22.Jul 2018

Këtë të martë një krokodil përbindësh i ujërave të kripura u kap më në fund në Australi pas një përndjekje prej 8 vitesh. Kafsha me gjatësi prej 4.7 metrash dhe me një peshë prej 600 kg u kap me një

Lexo më shumë
FOTO: Deshifrohet papirusi misterioz

FOTO: Deshifrohet papirusi misterioz 5

🕔08:42, 18.Jul 2018

I quajtur papirusi i Baselit daton para 2000 vjetësh. Të gjitha studimet kanë përcaktuar si autor Galenon, mjekun më të famshmëm të historisë pas Hipokratit. Deri më tani askush nuk kishte mundur ta deshifronte përmbajtjen e tij, por një kërkim

Lexo më shumë
Fotot e javës: Nga Ronaldo te zhgënjimi anglez dhe fitorja e Francës

Fotot e javës: Nga Ronaldo te zhgënjimi anglez dhe fitorja e Francës 0

🕔20:49, 15.Jul 2018

  E gjithë bota këtë javë i ka pasur sytë tek Botërori i cili u mbyll sot me fituese Francën. Dhe një fotografi për të mos u humbur është ajo e menaxherit të klubit anglez, Gareth Southgate teksa përqafohet me

Lexo më shumë
Ky është fragmenti më i vjetër i Odisesë

Ky është fragmenti më i vjetër i Odisesë 4

🕔15:51, 14.Jul 2018

Gërmimi që po kryhet në bashkëpunim mes Greek Archaeological Services dhe German Institute of Archaeology në rrënojat e qytetit antik të Olimpit ka shërbyer për një gjetje të mahnitshme. Bëhet fjalë për një pllakë argjile, në të cilën janë regjistruar

Lexo më shumë
Kur Europa ishte një fushë të vdekurish (+16)

Kur Europa ishte një fushë të vdekurish (+16) 0

🕔09:07, 10.Jul 2018

Ushtari amerikan, James Moses mori pjesë në Luftën e Parë Botërore si shofer ambulance në shërbim të ushtrisë franceze, duke shpëtuar kështu një numër të madh të plagosurish në makinën e tij tip Fort F dhe arriti t’i mbijetonte një

Lexo më shumë