Back to homepage

Foto Lajm

FOTO: Martesa në fshehtësi e aktores me origjinë shqiptare

FOTO: Martesa në fshehtësi e aktores me origjinë shqiptare 5

🕔09:49, 17.Sep 2018

Aktorja e njohur shqiptare, Eliza Dushku, është martuar një muaj më pare, por nuk ka dashur ta bëjë publike dasmën e saj. 37-vjeçarja kurorëzoi dashurinë me Peter Palandjian, 54 vjeç dhe e konfirmoi martesën vetëm të shtunën, pasi publikoi disa

Lexo më shumë
FOTO: Kjo ishte Tirana në 1916

FOTO: Kjo ishte Tirana në 1916 44

🕔22:15, 14.Sep 2018

Këto janë disa foto të Tiranës, të bëra në vitet 1916-1917. Fotot janë marrë nga Arkivi Qendror Austriak dhe janë publikuar fillimisht në rrjet nga Gerti Brojka. Tirana (në të folmen tiranase: Tirona) ndodhet në qendër të Shqipërisë, rreth 35

Lexo më shumë
Shihni flamurin në një dasmë kosovare të ’89-s

Shihni flamurin në një dasmë kosovare të ’89-s 21

🕔13:45, 11.Sep 2018

Kjo foto e rrallë është realizuar në vitin 1989 në Kosovë. Autori është Steve McCurry një ndër fotografët më të njohur amerikanë. Në fotografi shihen disa krushq në një karvan martese, por përshtypje bën flamuri që ata mbajnë. “Një person

Lexo më shumë
FOTO: Pas 65 vitesh mbaron një qytet prej kartoni

FOTO: Pas 65 vitesh mbaron një qytet prej kartoni 3

🕔19:22, 9.Sep 2018

  Një 78-vjeçari gjerman iu deshën gjashtë dekada për të përfunduar një qytet të bërë prej kartoni. Karl Sperber, një pensionist në qytetin bavarez të Burgebrach, kishte përfunduar një metropol të tërë prej kartoni që shtrihej në 40 metra katrorë.

Lexo më shumë
FOTO: Një Robinson i kohëve moderne

FOTO: Një Robinson i kohëve moderne 0

🕔10:01, 7.Sep 2018

Kur varka e dëmtuar e Mauro Morandit doli në brigjet e ishullit Budelli 28 vjet më parë, ai vendosi të ngrinte shtëpinë aty, thuajse krejt i vetëm. Menjëherë pasi zbarkoi më 1989-ën, zbuloi që kujdestari i ishullit po dilte në

Lexo më shumë
FOTO: Mos i humbisni, 10 nga fshatrat më të bukur të Shqipërisë

FOTO: Mos i humbisni, 10 nga fshatrat më të bukur të Shqipërisë 7

🕔13:47, 4.Sep 2018

Natyrë e mrekullueshme, ajër i pastër, ushqim karakteristik, shtëpi të bukura, mikpritje. Keto janë disa nga karakteristikat që janë marrë parasysh për këtë klasifikim në DITA të disa prej fshatrave më të bukur të Shqipërisë. Nga Vermoshi në Dhërmi, Shqipëria

Lexo më shumë
Foto që nuk i kemi parë në librat e shkollës

Foto që nuk i kemi parë në librat e shkollës 2

🕔10:03, 2.Sep 2018

Për shumë njerëz, historia është thjesht një lëndë e mërzitshme që duhet studiuar me orë të tëra dhe duhen memorizuar mjaft data. Por jo të gjithë mendojnë njësoj pasi ka edhe prej tyre që janë mjaft kureshtar për të njohur

Lexo më shumë
FOTO: Flini në shpellë për 1500 euro nata

FOTO: Flini në shpellë për 1500 euro nata 2

🕔11:25, 31.Aug 2018

Beckham Creek Cave Lodge njihet si shpella më luksoze në botë. Kjo shpellë më parë ka shërbyer si vendstrehim në rast të ndonjë sulmi bërthamor. Më vonë është shndërruar në klub nate dhe në rezidencë private. Pronari i ri vendosi

Lexo më shumë
Dy foto për portalin e Kryeministrisë dhe Bashkinë e Kavajës

Dy foto për portalin e Kryeministrisë dhe Bashkinë e Kavajës 6

🕔10:33, 28.Aug 2018

Po ju përcjell dy fotografi, fiksuar afër fundit të rrugës “Skënderbeu” në Malin e Robit. Një varg kazanësh mbeturinash që zënë gati plotësisht korsinë e rrugës, kazanë që grumbullojnë thuajse të gjitha mbeturinat e plazhit. Mbeturinat, veçanërisht ata perimesh të

Lexo më shumë
Foto të rralla: Shqiptarët e vitit 1922 sipas një shkrimtareje amerikane

Foto të rralla: Shqiptarët e vitit 1922 sipas një shkrimtareje amerikane 2

🕔07:54, 25.Aug 2018

Shkrimtarja amerikane Rozë Uajlldër Llejn (1886-1968), e bija e Llora Ingëllz Uajlldërit (Laura Ingalls Ëilder, 1867-1957), autorja e librave të suksesshme, Little House on the Prairie, lindi ne Dakotën e Jugut. U rrit në Mizuri ku në moshën 17-vjeçare punoi

Lexo më shumë