Back to homepage

Foto Lajm

FOTO: Spektakli magnetik

FOTO: Spektakli magnetik 0

🕔22:51, 3.Jun 2018

Një aurora boreale në veri të Kanadasë. Këta fenomene ndodhin sepse forma e fushës magnetike të tokës, në rajonet polare, bën që atje – dhe vetëm atje – grimcat me ngarkesë që vijnë nga Dielli, të penetrojnë në atmosferën e

Lexo më shumë
Një histori dashurie sa e vërtetë aq edhe e trishtë

Një histori dashurie sa e vërtetë aq edhe e trishtë 5

🕔10:43, 30.May 2018

Një thënie fanceze thotë se gjithçka kalon, gjithçka ndryshon, gjithçka harrohet, gjithçka zëvendësohet. Por nuk është e sigurt… “Nëse ju keni nevojë për një aktore suedeze që flet shumë mirë anglisht, që nuk e ka harruar gjermanishten e saj, që

Lexo më shumë
Kjo shishe verë e 1774-s u shit këtë fundjavë për…

Kjo shishe verë e 1774-s u shit këtë fundjavë për… 0

🕔09:53, 28.May 2018

Një shishe e Vin Jaune (verë e verdhë) nga vreshtat e Jura-s, vjelje e vitit 1774 ka arritur shifrën prej 103.400 euro këtë të shtunë në një ankand në lokalitetin francez të Lons-le-Saunier dhe dy shishet e tjera të të

Lexo më shumë
FOTO: Ja çfarë shpikën këto 12 gra

FOTO: Ja çfarë shpikën këto 12 gra 0

🕔11:49, 26.May 2018

Shumë gjëra që i përkasin botës moderne u detyrohen grave dhe padrejtësisht kanë mbetur në anonimitet. Ky anonimitet i detyrohet faktit se në shumë vende nuk ekzistonte e drejta e pronësisë intelektuale deri në shek XX, siç shprehet Sandra Uve

Lexo më shumë
Lodra e famshme mbush 44 vjeç

Lodra e famshme mbush 44 vjeç 0

🕔11:18, 23.May 2018

U ideua në majin e vitit 1974 nga skulptori dhe arkitekti Ernö Rubik (në foto). U konceptua fillimisht për të ndihmuar nxënësit e arkitekturës dhe për të marrë një perspektivë vizuale të tri dimensioneve. Por në vitet 80 suksesi i

Lexo më shumë
Fotot e rralla: Fëmijët që lanë pas ushtarët e huaj në Shqipëri

Fotot e rralla: Fëmijët që lanë pas ushtarët e huaj në Shqipëri 5

🕔10:47, 20.May 2018

Jetimorja e parë në Shqipëri u ngrit me 28 nëntor të vitit 1917. Ishte një ide e nënprefektit të Tiranës Rauf Fico në bashkëpunim me ish kryebashkiakun e Tiranës Zyber Hallulli. Ata dhe figura të tjera publike mobilizuan familjet e

Lexo më shumë
Njeriu me kujtesën më të mirë në botë (a na duhet sot kujtesa?)

Njeriu me kujtesën më të mirë në botë (a na duhet sot kujtesa?) 4

🕔09:48, 18.May 2018

Personi në foto quhet Uang Feng. Ai ka kujtesën më të mirë në botë. Mund të memorizjë 2660 numra rastësorë brenda orës, dhe në vetëm 24 sekonda, mund të kujtojë një seri prej 52 letrash bixhozi. Një vit para se

Lexo më shumë
Foto e rrallë: Një kabinë elektrike në Shqipërinë e 1930-s

Foto e rrallë: Një kabinë elektrike në Shqipërinë e 1930-s 10

🕔09:49, 15.May 2018

Shoqëria Elektrike Shqiptare Anonime (S.E.S.A) ishte një shoqëri me qendër në Tiranë, e krijuar në vitin 1929. Kjo ishte një shoqëri italiane e specializuar në sektorin elektrik. Në fillim të vitit 1939, kjo shoqëri zotëronte plotësisht ose pjesërisht industrinë elektrike

Lexo më shumë
Fotot e rralla: Hoteli i Gjuetisë në Lezhë në 1942

Fotot e rralla: Hoteli i Gjuetisë në Lezhë në 1942 6

🕔08:38, 12.May 2018

Hoteli i Gjuetisë në Ishull-Lezhë është ndërtuar në fund të viteve ’30 dhe në fillim të viteve ’40 ishte funksional. Synimi në ndërtimin e një hoteli të tillë ishte promovimi i turizmit të të apasionuarve pas gjuetisë e për këtë

Lexo më shumë
Kur zonja e parë e Prishtinës ishte një italiane

Kur zonja e parë e Prishtinës ishte një italiane 9

🕔09:43, 11.May 2018

Stella Velle me origjinë italiane, ishte bashkëshortja e prefektit të parë të Prishtinës, Hysen Prishtina Hysen Prishtina qeverisi Prishtinën gjatë viteve 1941-’44. Stella Velle-Prishtina, e cila në Prishtinë njihej me emrin Drita, u lind më 28 qershor të vitit 1910

Lexo më shumë