Back to homepage

Foto Lajm

Foto që ndryshoi mënyrën si e shihnim Tokën

Foto që ndryshoi mënyrën si e shihnim Tokën 7

🕔22:33, 23.Dec 2018

Foto është bërë nga misioni Apollo 8 në garën e lartësive hapësinore, që i dha Tokës një perspektivë të re në univers. Imazhi i Tokës nga hapësira: bluja e mrekullueshme e oqeaneve, vorbulla resh të bardha. Është me të vërtetë

Lexo më shumë
FOTO: Kur në Tiranën e 1939 prisheshin ndërtesa për të hapur rrugë

FOTO: Kur në Tiranën e 1939 prisheshin ndërtesa për të hapur rrugë 13

🕔00:40, 23.Dec 2018

Këto pamje të rralla vijnë nga Tirana e vitit 1939. Janë realizuar nga fotografi gjerman Richard BuschZantner, i cili ka udhëtuar në Shqipëri pas pushtimit italian. Njëra prej tyre tregon prishjen e ndërtesave për të ndërtuar rrugë të reja. Fotografi

Lexo më shumë
Aurora në qiellin e Alaskës

Aurora në qiellin e Alaskës 0

🕔00:55, 21.Dec 2018

Fenomeni i aurorave që shfaqet jo rrallë në pjesën veriore të globit e bën shumëngjyrësh qiellin mbi kishën ortodokse ruse në Kenai. Ndriçimet e aurores janë perplasje e grimcave te ngarkuara elektrikisht te Diellit, te cilat hyjne ne atmosferen e

Lexo më shumë
FOTOT: Studentët bëhen “gardh”, bllokojnë 21 Dhjetorin dhe Piramidën

FOTOT: Studentët bëhen “gardh”, bllokojnë 21 Dhjetorin dhe Piramidën 18

🕔12:08, 18.Dec 2018

Studentët bllokuan sot disa kryqëzime dhe rrethrrotullime kryesore në Tiranë. Grup tjeter studentesh janë vendosur para kryeministrisë me thirrjet: Ulni tarifat, plotësoni kërkesat! Nuk ka dialog.  

Lexo më shumë
FOTOT: Protestë, politikë dhe humor, memet pikante në rrjet

FOTOT: Protestë, politikë dhe humor, memet pikante në rrjet 1

🕔12:44, 17.Dec 2018

Studentët, gjimnazistët dhe qytetarë kanë vijuar protestën para kryeministrisë dhe kërkojnë plotësimin e kërkesave të depozituara te kryeministri Edi Rama. Ndërkohë, rrjetet sociale kanë ironizuar politikën që përpiqet të fitojë kredite përmes saj. Më poshtë po përcjellim disa nga memet

Lexo më shumë
Fotot më të bukura të javës

Fotot më të bukura të javës 0

🕔16:56, 16.Dec 2018

Redaktorët e fotografive të The Guardian ju sjellin fotot më sinjifikative nga e gjithë bota, duke përfshirë Olimpiadën Maasai në Kenia dhe dritat festive në Kosta Rika.   Foto 1 Katowice, Poloni Michał Kurtyka, president i bisedimeve klimatike COP24, feston

Lexo më shumë
FOTO: Të flasësh për varfërinë me fustane që vishen për “Oscar”

FOTO: Të flasësh për varfërinë me fustane që vishen për “Oscar” 25

🕔10:42, 16.Dec 2018

  Ky është një nga fustanet e famshme të Valentinos të sezonit 2015. E ka veshur aktorja Meryl Streep në ceremoninë e çmimeve Oscar. Le të themi që i rri mjaft mirë Jorida Tabakut, edhe shumë mirë që si një

Lexo më shumë
“Të dua” në 300 gjuhë të botës

“Të dua” në 300 gjuhë të botës 0

🕔00:12, 16.Dec 2018

“Të dua” është dedikimi më i zakonshëm i të dashuruarve për njëri-tjetrin. Është shkruar në 300 gjuhë të botës, në të ashtuquajturin “muri i dashurisë”. Ky mur i përbërë prej 612 pllakash ndodhet në kopshtin Abbesses në Montmarte, në qytetin

Lexo më shumë
Pamje nga parlamenti shqiptar, një ndër fotot e vitit në REUTERS

Pamje nga parlamenti shqiptar, një ndër fotot e vitit në REUTERS 4

🕔17:42, 12.Dec 2018

  Një foto e parlamentit shqiptar, ku anëtarët e opozitës kanë hedhur miell në drejtim të kryeministrit Edi Rama gjatë një sesioni parlamentar, renditet si një ndër fotot e vitit nga REUTERS. Fotoja është realizuar nga fotografi Florion Goga dhe

Lexo më shumë
FOTOT: Çfarë nuk u pa sot gjatë protestës së studentëve

FOTOT: Çfarë nuk u pa sot gjatë protestës së studentëve 18

🕔14:32, 10.Dec 2018

Në ditën e gjashtë të protestës së studentëve para Ministrisë së Arsimit, të rinjtë kanë “goditur” sërish me krijimtarinë dhe pankartat e tyre. Të rinjtë kanë valëvitur Flamurin Kombëtar, ndërkohë që pjesa kryesore e pankartave kanë ironizuar tarifat e larta

Lexo më shumë