RRËFIMI: Kush ishte agjenti i Sigurimit që rrëmbeu arkivën e Zogut në mërgim. Gjyqi i Geraldinës me gazetarin francez që publikoi si vodhi Ahmeti thesarin e shtetit (II)

RRËFIMI: Kush ishte agjenti i Sigurimit që rrëmbeu arkivën e Zogut në mërgim. Gjyqi i Geraldinës me gazetarin francez që publikoi si vodhi Ahmeti thesarin e shtetit (II) 23

🕔20:02, 24.Sep 2020

   (vijon nga numri i kaluar) – Zoti Luçi, pas botimit të pjesës së parë të intervistës dikush më tha se ju e teproni në përshkrimin negativ të disa nacionalistëve antikomunistë? – Unë nuk e di se cili është ky

Lexo më shumë
RRËFIMI: Shtrydhën qepë në shami për të qarë në varrim. Këta ishin dy agjentët e Sigurimit të Shtetit që depërtuan deri në stafin e ngushtë të Ahmet Zogut (I)

RRËFIMI: Shtrydhën qepë në shami për të qarë në varrim. Këta ishin dy agjentët e Sigurimit të Shtetit që depërtuan deri në stafin e ngushtë të Ahmet Zogut (I) 46

🕔19:52, 24.Sep 2020

Nga Xhevdet Shehu Ish-oficeri i lartë i Zbulimit, (Sigurimit të Shtetit), kolonel Hasan Luçi u fsheh për 30 vjet nën kostumin e diplomatit në Paris, Romë e Bruksel. Sot nuk i ka ndryshuar asfare pikëpamjet dhe bindjet e tij. “Nuk

Lexo më shumë
FOTO: Kjo ishte Esmihan Hanëmi, nëna e Ali Pashë Tepelenës. Në histori është portretizuar si simbol i një egërsie të pashoqe. Po a ishte vërtetë e tillë?

FOTO: Kjo ishte Esmihan Hanëmi, nëna e Ali Pashë Tepelenës. Në histori është portretizuar si simbol i një egërsie të pashoqe. Po a ishte vërtetë e tillë? 56

🕔14:11, 17.Sep 2020

Nga Dorian Koçi   Ky më poshtë është një ilustrim i hershëm i nënës së Ali Pashë Tepelenës. E ëma, Esmihan Hanëmi (Hanko), ishte bija e Zenel Beut të Konicës, feudalit më të fuqishëm shqiptar të asaj zone. Nëpërmjet beut

Lexo më shumë
DY LETRA TË RRALLA / Publikohet për herë të parë letërkëmbimi mes kreut të sapozgjedhur të Regjencës Mehdi Frashëri dhe Myslim Pezës

DY LETRA TË RRALLA / Publikohet për herë të parë letërkëmbimi mes kreut të sapozgjedhur të Regjencës Mehdi Frashëri dhe Myslim Pezës 115

🕔23:59, 16.Sep 2020

Nga Marenglen KASMI   Sot mbushen 78 vjet nga mbajtja e Konferencës së Pezës më 16 shtator 1942. Konferenca u mbajt në katundin Pezë, sikurse mori edhe emrin, në shtëpinë e patriotit dhe antifashistit të orëve të para, Myslim Pezës.

Lexo më shumë
INTERVISTA / Vrasja e deputetit Hajdari dhe ajo që ndodhi dy ditët në vijim. 12-14 shtatori i ’98-s sipas dëshmitarit kyç të një grushti shteti

INTERVISTA / Vrasja e deputetit Hajdari dhe ajo që ndodhi dy ditët në vijim. 12-14 shtatori i ’98-s sipas dëshmitarit kyç të një grushti shteti 79

🕔15:00, 12.Sep 2020

Të shtunën e 12 shtatorit 1998, ndodhi vrasja e Azem Hajdarit para selisë së Partisë Demokratike. Më 14 shtator, ditën e varrimit të Azemit do të ndodhte një grusht shteti, me mësymjen kundër qeverisë institucioneve shtetërore dhe Radio-Televizionit. Izet Haxhia,

Lexo më shumë
Çeta patriotike e trevës së Çepanit

Çeta patriotike e trevës së Çepanit 2

🕔13:27, 10.Sep 2020

Ilmi Qazimi              Rreth vitit 1907 është krijuar në formën e saj më të plotë organizative çeta patriotike e zonës së Çepanit me komandant Ali Hasan Zyka(Farmaqi). Nuk duhet të jetë rastësi që pikërisht në këtë vit u krijua dhe

Lexo më shumë
FOTO: Aty u gjend i vdekur kryeministri më jetëgjatë i Shqipërisë. Dhoma ku natën e 17 dhjetorit ’81, ndryshoi kurs historia politike e vendit, nuk ekziston më

FOTO: Aty u gjend i vdekur kryeministri më jetëgjatë i Shqipërisë. Dhoma ku natën e 17 dhjetorit ’81, ndryshoi kurs historia politike e vendit, nuk ekziston më 24

🕔21:09, 9.Sep 2020

Pothuajse ka përfunduar rikonstruksioni i vilës së Mehmet Shehut në zonën e Bllokut në Tiranë. Rikonstruksioni i parashikuar që në buxhetin e shtetit të vitit 2017 tani duket në fazat e fundit. Nga vila janë hequr skelat dhe mbulesa e

Lexo më shumë
Traktati i Lozanës, fatkeqësia e trojeve dhe e popullsisë çame

Traktati i Lozanës, fatkeqësia e trojeve dhe e popullsisë çame 4

🕔15:04, 9.Sep 2020

Dr. Hekuran Rapaj Me gjithë shpresat që ushqenin shqiptarët te Konferenca e Paqes e Versajës, kjo Konferencë nuk solli asnjë ndryshim në gjendjen e popullsisë shqiptare, që kishte mbetur nën qeverisjen greke. Gjendja u ndërlikua, bëhej gjithnjë e më e

Lexo më shumë
Greqia, anëtare e NATO-s dhe Ligji i Luftës me Shqipërinë

Greqia, anëtare e NATO-s dhe Ligji i Luftës me Shqipërinë 12

🕔13:23, 4.Sep 2020

Ekziston një shtet historikisht fqinj i çuditshëm, Republika e Greqisë, pranuar në NATO që nga viti 1952, që mban ende të gjallë një “Ligj Lufte”, tashmë me një shtet fqinj, anëtarë të NATO-s, që është Republika e Shqipërisë; a mundet

Lexo më shumë
Nga Donika Kastrioti tek Nexhmije Hoxha

Nga Donika Kastrioti tek Nexhmije Hoxha 23

🕔14:14, 3.Sep 2020

Analizë psikologjike dhe socio-kulturore mbi disa personazhe të historisë sonë, që nga gruaja e Skënderbeut, tek bashkëshortja e Enver Hoxhës. Arratisjet nga Shqipëria dhe qëndresat në kthesat historike. Rastet e Ismail Qemalit, Esat Pashë Toptanit, Ahmet Zogut… Pse dhe si

Lexo më shumë

Njoftim

Njoftim

Njoftim