Që të kesh një atdhe, duhet të jesh i lirë

Që të kesh një atdhe, duhet të jesh i lirë 10

🕔07:59, 7.Jul 2019

Më 6 korrik 1943, në Gosë të Kavajës u ekzekutuan Margarita dhe Kristaq Tutulani, 18 dhe 22 vjeç, motër dhe vëlla, si dhe luftëtarë të rezistencës antifashiste. Ata rrethohen dhe më vonë arrestohen në lagjen Mangalem të Beratit më 4korrik

Lexo më shumë
Shqiptaro-amerikanët dhe kontributi i tyre në dy Luftërat Botërore

Shqiptaro-amerikanët dhe kontributi i tyre në dy Luftërat Botërore 5

🕔20:15, 6.Jul 2019

Nga Mihal Llaqi Jano* Njihet historia e emigracionit shqiptar në USA, janë shkruar tregime historike, reportazhe dhe libra që trajtojnë ardhjen, jetën dhe kontributin e emigrantëve shqiptare në këtë vend të bekuar për Lirinë dhe Demokracinë që i ka respektuar

Lexo më shumë
Dr.Ahmet Osja, simbol i vlerave shkencore

Dr.Ahmet Osja, simbol i vlerave shkencore 10

🕔12:48, 5.Jul 2019

Me rastin e 80 vjetorit të lindjes, një jetë unike në llojin e vet Nga Mark Bobnaj-studiues Plot 40 vjet më parë, në lagjen time Skëndërbeg të qytetit të Shkodrës u vendos një familje e re, deri atëherë e panjohur.

Lexo më shumë
100 vjet më parë: E vetmja shpresë për Shqipërinë ka qenë dhe është Amerika

100 vjet më parë: E vetmja shpresë për Shqipërinë ka qenë dhe është Amerika 3

🕔12:31, 4.Jul 2019

Ekskluzive/ Zbulohet letra e Kristo Dakos në vitin 1919 për Shtëpinë e Bardhë. Zëri i shqiptarëve kërkonte mandatin nga Amerika përballë synimeve të fuqive të tjera, të cilat bënin pazarllëqe në Paris për ta zhbërë Shqipërinë. Letra pohonte qartë se

Lexo më shumë
“Kaprolli” –Operacion i përbashkët nazisto-ballist

“Kaprolli” –Operacion i përbashkët nazisto-ballist 4

🕔13:31, 3.Jul 2019

Nga Safet Ramolli Në vëmendje për ata që baltosin luftën antifashiste nacional-çlirimtare Intervistë me dy ish-partizanë të Brigadës së Tetë Sulmuese, Naxhi Zhupa dhe Zenel Koshaj Të bisedosh me ish-partizanë për Luftën Antifashiste Nacionalçlirimtare është kënaqësi e veçantë, sepse përpos

Lexo më shumë
Brenda mureve të ambasadës gjermane, korrik ’90

Brenda mureve të ambasadës gjermane, korrik ’90 15

🕔00:28, 3.Jul 2019

Ervis Gega ishte vetëm 16 vjet kur në fillim të korrikut të vitit 1990 bashkë me qindra shqiptarë të dëshpëruar pushtuan ambasadat e huaja në Tiranë. Sot  ajo është pjesë e orkestrës së Bonit. Lajmin shqiptarët për një ngjarje të

Lexo më shumë
Traktati i fshehtë i Londrës dhe Esat Pashë Toptani

Traktati i fshehtë i Londrës dhe Esat Pashë Toptani 9

🕔12:56, 2.Jul 2019

Nga Astrit Avdulaj Shpallja e pavarësisë së Shqipërisë nga Ismail Qemali ishte shumë e rëndësishme për krijimin e një shteti shqiptar. Ky akt i kryer në kushtet kur, si rezultat i Luftërave Ballkanike gati i gjithë territori ishte i pushtuar

Lexo më shumë
Votimet me gogla të vitit 1945

Votimet me gogla të vitit 1945 9

🕔00:06, 30.Jun 2019

Pasi kishte vendosur pushtetin e saj me armë, Partia Komuniste e kishte të nevojshme ta legjitimonte dhe ta pudroste atë me “zgjedhje të lira”; kjo sipas modelit jugosllav. Këta të fundit kishin vendosur të mbanin votimet më 11 nëntor 1945,

Lexo më shumë
Flamurin e Kombit Shqiptar e duam pa shpatat e fashizmit

Flamurin e Kombit Shqiptar e duam pa shpatat e fashizmit 7

🕔12:02, 28.Jun 2019

Nga Neki Dredha Kushtuar Kaninës, gjoksit labëror, dhe kaniniotëve të urtë e  trima, që edhe pse ishin në gojë të ujkut, punuan e luftuan me përkushtim për çlirimin e vendit nga nazifashizmi Ishte viti 1942.Kushtuar Kaninës, gjoksit labëror, dhe kaniniotëve

Lexo më shumë
Kujtimet e mia për ish-kryeministrin Adil Çarçani

Kujtimet e mia për ish-kryeministrin Adil Çarçani 24

🕔12:32, 27.Jun 2019

Nga Sevo Tarifa Një portret për ish-Kryeministrin, ish luftëtarin e shquar antifashist, Adil Çarçani, që neofashistët e sotëm e konsiderojnë “kriminel” “Adil Çarçani, flori ishte,flori mbeti…” Kështu e quante Fushëbardha antifashistin e orëve të para, Adil Çarçanin.  Populli e vlerësonte

Lexo më shumë