Pranga grupit të Teme Sejkos (Rrëfimi i një ish punonjësi të Sigurimit)

Pranga grupit të Teme Sejkos (Rrëfimi i një ish punonjësi të Sigurimit) 33

🕔13:40, 25.Jul 2016

  Autori i këtyre rrëfimeve quhet Vasil Th., dhe ka punuar me detyra të ndryshme në Sigurimin e Shtetit. Në këtë material dërguar redaksisë së DITA-s, ai flet për një periudhë dhe disa ngjarje që lidhen me arrestimin e të

Lexo më shumë
Kur avionë kanadezë përcjellin për në banesën e fundit një aviator të thjeshtë shqiptar

Kur avionë kanadezë përcjellin për në banesën e fundit një aviator të thjeshtë shqiptar 26

🕔12:00, 24.Jul 2016

  Natasha Cerga                                                                                                                                   Besoj se edhe ata më të vendosurit për të lënë vendin e vet për një jetë më të mirë, banesën e fundit do të donin ta kishin aty ku dheu është më i lehtë, si në urimin

Lexo më shumë
Këto janë 10 sekretet më të errëta të Perandorisë Otomane

Këto janë 10 sekretet më të errëta të Perandorisë Otomane 3

🕔20:21, 23.Jul 2016

Sulltanët e hershëm osmanë  nuk e praktikonin zakonin ku djali i madh trashëgon gjithçka. Si rezultat, vëllezërit e ndryshëm nganjëherë pretendonin fronin dhe ditët e para, perandoria u mbush me pretendues, të cilët tentonin të gjenin strehë në shtetet e

Lexo më shumë
Në Rekën e Epërme, në gjurmët e patriotit Josif Bageri

Në Rekën e Epërme, në gjurmët e patriotit Josif Bageri 11

🕔21:23, 19.Jul 2016

  Prof.as. dr. Genc Luarasi Në grykën e Parkut Kombëtar të Dibrës, fshati Nistrovë është i fshehur nga drurët shekullorë ku dëgjohet gurgullima e Përroit të Bukovarit, degë e Radikes, buzë të cilit në Rekën e Epërme fshati në fjalë

Lexo më shumë
Pse thoshin partizanët kosovarë: Na tradhtuat, or vllaznit e Shqipnisë së moçme!

Pse thoshin partizanët kosovarë: Na tradhtuat, or vllaznit e Shqipnisë së moçme! 27

🕔20:43, 18.Jul 2016

Vazhdon ditari i pabotuar i një partizani nga Skrapari, shkurt 1945 (Vijon nga numri i djeshëm) Me forcat e brigadës së tyre, të Tretës, kali i shalës “Tigri” dhe shtatë partizanët e nisur nga Shkodra në 2 dhjetor 1944, shkuar

Lexo më shumë
Ditari i pabotuar i një partizani nga Skrapari / Kundër gjermanëve, çetnikëve dhe morrave!…

Ditari i pabotuar i një partizani nga Skrapari / Kundër gjermanëve, çetnikëve dhe morrave!… 30

🕔13:13, 17.Jul 2016

  Ylli Polovina Partizani Musa Hysi, në pasluftë oficer artilerie, në fund të vitit 1984 më dhuroi një kopje të daktilografuar të kujtimeve të tij në dorëshkrim. Në të përfshihej, përveç pak shënimeve rreth fshatit të Vërzhezhës, vendlindjes së tij

Lexo më shumë
Poema e panjohur e një heroi 19-vjeçar

Poema e panjohur e një heroi 19-vjeçar 1 Updated

🕔12:45, 16.Jul 2016

“Jetimët”, poezia e autorit dëshmor Mumin Selami, që botohet përherë të parë pas 75 vjetësh Nga ALBERT HABAZAJ Mumin Selami u lind më 23 dhjetor 1923 në fshatin Kallarat të Kurveleshit të Poshtëm, Bashkia Himarë, qarku i Vlorës. Babai i

Lexo më shumë
Turqia, një histori puçesh

Turqia, një histori puçesh 0

🕔00:28, 16.Jul 2016

-Grushti i parë i shtetit pas epokës Ataturk, u krye në 1960 kur ushtria arrestoi të gjithë anëtarët e qeverisë së Partisë Demokrate në pushtet dhe i nxorri para gjyqit. Në vitin 1962, kryeministri i rrëzuar Adnan Menderes, u var

Lexo më shumë
Austria do të konfiskojë shtëpinë e lindjes së Hitlerit

Austria do të konfiskojë shtëpinë e lindjes së Hitlerit 1

🕔12:05, 13.Jul 2016

Qeveria e Vjenës ka hartuar kuadrin ligjor për të marrë pronësinë për shtëpinë e lindjes së Adolf Hitlerit në Braunau am Inn. Austria synon që ta pengojë kthimin e shtëpisë në një “qendër kulti” për neonazistët. Hapi i qeverisë do

Lexo më shumë
10 kuriozitete për faraonen e Egjiptit Kleopatra

10 kuriozitete për faraonen e Egjiptit Kleopatra 9

🕔14:25, 12.Jul 2016

Histori – Origjina e familjes së saj, Dinastisë Ptolemaik-e ishte greko maqedonase. Ptolomejtë përgjatë dinastisë së tyre folën greqisht dhe refuzuan që të flisnin gjuhën egjiptiane. Kurse, Kleopatra mësoi gjuhën egjiptiane dhe e përfaqësoi veten e vet si rimishërimi i një

Lexo më shumë