Përkthyesi i Moskës dhe Kadare

Përkthyesi i Moskës dhe Kadare 19

🕔13:26, 5.Oct 2016

Xhevdet Shehu Kjo është pjesa e katërt dhe e fundit e kujtimeve të përkthyesit të Enver Hoxhës për mbledhjen e Moskës, të cilat u botuan për herë të parë ekskluzivisht në ‘DITA’. Myfit Mushi i ngjan një arkivi të gjallë,

Lexo më shumë
Përkthyesi rus: Moska ’60? Hrushovi nuk tha vetëm m…

Përkthyesi rus: Moska ’60? Hrushovi nuk tha vetëm m… 50

🕔13:10, 5.Oct 2016

Ajo ka qenë një sharje e pashembullt në historinë e takimeve ndërkombëtare. I përket Nikita Sergejeviç Hrushovit (1894-1971), udhëheqësit të njërës prej dy superfuqive të viteve 1960, Bashkimit Sovjetik dhe është thënë kundër Enver Hoxhës. DITA botoi për herë të

Lexo më shumë
Hosanatë e lodhura për Konicën

Hosanatë e lodhura për Konicën 14

🕔10:28, 5.Oct 2016

  -Reagim pas një studimi të autorit Fotaq Andrea për Faik Konicën-   Nga Fitim Çaushi Më datën 25 shtator 2016, ish ambasadori i Shqipërisë në Strasburg, Fotaq Andrea, i ngre një përmendore studimit të tij për Faik Konicën: “Libri

Lexo më shumë
Këtij gjermani i ka ardhur në majë të hundës me ushtarët e tij shqiptarë!

Këtij gjermani i ka ardhur në majë të hundës me ushtarët e tij shqiptarë! 14

🕔09:57, 5.Oct 2016

Robert Elsie publikon së fundmi në faqen e tij një raport të August Schmidhuber, komandant i Divizionit SS të shqiptarëve të Kosovës, i hartuar në 2 tetor 1944 në Bavari. Raporti vjen pra pak javë nga largimi i trupave gjermane

Lexo më shumë
Drejtuesit e shtetit që kanë lindur në tetor: Nga Zogu, Enveri te Berisha

Drejtuesit e shtetit që kanë lindur në tetor: Nga Zogu, Enveri te Berisha 5

🕔21:16, 4.Oct 2016

Tetori ka sjellë në jetë politikanë që i kanë sjellë faqe të ndryshme Shqipërisë. Sulejman Delvina Datëlindja: 5 tetor 1884 Vendlindja: Delvinë Arsimi: Të mesmen e kreu në gjimnazin “Zosimea” të Janinës, ndërsa të lartën në Stamboll Aktiviteti: Nëntor 1912-

Lexo më shumë
Moskë ’60, fjalia e Hrushovit për Enverin që nuk u përkthye kurrë

Moskë ’60, fjalia e Hrushovit për Enverin që nuk u përkthye kurrë 44

🕔12:25, 4.Oct 2016

Biseda me përkthyesin e Enver Hoxhës në mbledhjen e 81 partive komuniste e punëtore në Moskë në nëntor 1960 arrin kulmin në këtë pjesë të tretë të ciklit që po botohet ekskluzivisht në “DITA”. Pasi e dimë rrjedhën e ngjarjeve

Lexo më shumë
Intervista me Myfit Mushin / Mehmeti-Hrushovit: Turpi ju mbuloftë! (PJ.II)

Intervista me Myfit Mushin / Mehmeti-Hrushovit: Turpi ju mbuloftë! (PJ.II) 25

🕔11:30, 3.Oct 2016

Përkthyesi i Enver Hoxhës tregon atmosferën tejet të tensionuar në prag të mbledhjes së 81 partive. Përpjekjet e Hrushovit për të zbutur palën shqiptare dhe përmendja e prishjes së marrëdhënieve, baza e Vlorës dhe dalja nga Traktati i Varshavës… (Vijon

Lexo më shumë
Diktatorët / Si i magjepsnin njerëzit, mjeshtrat e manipulimit të masave

Diktatorët / Si i magjepsnin njerëzit, mjeshtrat e manipulimit të masave 1

🕔20:46, 2.Oct 2016

Diktatorëve nuk u nevojiten aftësi të jashtëzakonshme. Më e rëndësishme është që të dukesh si njeriu i duhur, në momentin e duhur. Sepse bashkë me shekullin e njëzetë u shfaq në skenën politike edhe një aktor i ri: masat. Duket

Lexo më shumë
Një bust për Hamit Dollanin, ashtu si ai i Mujo Ulqinakut

Një bust për Hamit Dollanin, ashtu si ai i Mujo Ulqinakut 2 Updated

🕔15:00, 2.Oct 2016

Nga momenti që ne nuk do të flasim për përpjekjet e popullit tonë për liri, nga ai çast që ne nuk do t’i kujtojmë e nuk do t’i nderojmë ata që dhanë jetën, që derdhën gjak për mbrojtjen e trojeve,

Lexo më shumë
Ekskluzive: Përkthyesi tjetër i Moskës ’60 replikon Gjerasin

Ekskluzive: Përkthyesi tjetër i Moskës ’60 replikon Gjerasin 31

🕔14:00, 2.Oct 2016

Myfit Mushi, një nga përkthyesit kryesorë të Enver Hoxhës dhe delegacionit tonë në nëntor 1960. Ai ka rezervat e tij për kujtimet e Gjerasit. “Frederiku ishte më i riu dhe nuk mund të ishte ai përkthyesi kryesor. Në momentet më

Lexo më shumë