Papa Kristo Negovani: “Vramëni, por gjakun mblidhmani për bojë që të shkruajnë fëmijët”

Papa Kristo Negovani: “Vramëni, por gjakun mblidhmani për bojë që të shkruajnë fëmijët” 9

🕔13:45, 11.Jun 2017

“Mos të gjettë viti tjetër ndër të gjallët”! Ishte ky mallkimi i Karavangjelisit, peshkopit të  Kosturit, më 10 shkurt 1905, ndaj Papa Kristo Negovanit, ndërsa po dilnin nga mesha e kishës së fshatit. Fshatarët e Negovanit nuk do t’i mbanin

Lexo më shumë
Kush e vrau Aleksandrin e Madh?

Kush e vrau Aleksandrin e Madh? 1

🕔10:30, 11.Jun 2017

  Historiani James Romm tregon disa teori të reja intriguese rreth një misteri të gjatë historik Në Babiloni, më 10 qershor të vitit 323 para Krishtit, rreth orës 5 pasdite, Aleksandri i Madh vdiq në moshën 32-vjeçare, pasi kishte arritur

Lexo më shumë
Ikonat e nazizmit mbijetojnë ende në Shqipëri?!

Ikonat e nazizmit mbijetojnë ende në Shqipëri?! 8

🕔16:01, 9.Jun 2017

Nga Armand Plaka Mos u shqetësoni, nuk është ndonjë analizë, e as ndonjë koment që mund të atakojë ngjarjet e politikës së ditës, brenda e jashtë vendit, e ndoshta nuk do e meritonte të përbënte madje edhe asnjë ngacmim për

Lexo më shumë
Historia e qilimëve magjikë fluturues

Historia e qilimëve magjikë fluturues 1

🕔15:13, 8.Jun 2017

Tapetet magjikë janë një formë transportimi që më së shumti janë përdorur në përrallat e Lindjes. Këto tapete janë të njohur gjithashtu si tapetet fluturues, teksa transportojnë të zotët e tyre nga njëri vend në tjetrin nga ajri. Ndërsa tapetet

Lexo më shumë
Himara në Breg të Detit…

Himara në Breg të Detit… 2

🕔13:26, 8.Jun 2017

    Prof.dr. Bardhosh Gaçe Ngado ta nisësh motivin dhe dëshirën për të shkruar për Himarën, nuk mund t’i shmangesh botës mesdhetare dhe veçantisë së saj. Ky gur i çmuar e bën Himarën një vlerë jashtëzakonisht të rëndësishme, për të

Lexo më shumë
10 trashëgimitë e Romës së Lashtë për botën moderne

10 trashëgimitë e Romës së Lashtë për botën moderne 0

🕔16:32, 6.Jun 2017

Perandoria Perëndimore Romake mund të ketë rënë më shumë se 1500 vjet më parë, por trashëgimia e saj e pasur me risi e shpikje shihet edhe në ditët tona. Romakët ishin ndërtues të jashtëzakonshëm dhe inxhinierë ekspertë, dhe qytetërimi i

Lexo më shumë
Lufta gjashtё ditore e 1967-ës: Pse fitorja e Izraelit ka lёnё gjurmё tё thella edhe sot

Lufta gjashtё ditore e 1967-ës: Pse fitorja e Izraelit ka lёnё gjurmё tё thella edhe sot 0

🕔11:56, 6.Jun 2017

  Para 50 vjetёsh nis lufta gjashtё ditore: Izraeli sulmoi njёkohёsisht tre vende arabe fiqnj, qё kishin kёrcёnuar tё asgjёsonin shtetin hebre. Fitorja e Izraelit ka lёnё gjurmё tё thella nё rajon edhe sot. “Ndihej si njё kёrcёnim ekzistencial pёr

Lexo më shumë
Operacioni “Patkoi” dhe kundër-përgjigjja e UÇK-së

Operacioni “Patkoi” dhe kundër-përgjigjja e UÇK-së 2

🕔10:27, 6.Jun 2017

Nga Dilaver Goxhaj Sikundër dihet, në datën 20 mars 1999 Serbia filloi të vërë në jetë operacionin e planit të njohur me emërtimin “Patkoi”. Vënia në jetë e këtij plani ishte kalimi në ofensivë i ushtrisë serbe, e cila filloi

Lexo më shumë
Tradhtarët dhe mercenarët

Tradhtarët dhe mercenarët 11

🕔10:13, 6.Jun 2017

Nga Luan Pobrati S’ka veç pak kohë, që lexuesve të “DITA-s”, iu bë me dije ndarja nga jeta e shkrimtarit Mark Dodani, veteran i nderuar i Luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare, një ndër personazhet e radiolojave të famshme: “Fronti i Rezistencës”, “Buza

Lexo më shumë
Voskopojarët e Serbisë dhe Hungarisë/ Një këndvështrim ndryshe i historisë së Voskopojës

Voskopojarët e Serbisë dhe Hungarisë/ Një këndvështrim ndryshe i historisë së Voskopojës 38

🕔12:43, 4.Jun 2017

  Julian Jano Më të këqijtë e njerëzve më shpërfytyruan mua të mjerën. Dashtë Zoti të të kthejë bukurinë tënde të parë, me ndihmë të Shën Prodromit!… Nuk do t’i nisja këto radhë, nëse nuk do të isha i bindur

Lexo më shumë

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?