Martirët e 4 Shkurtit 1944 dhe borxhet e historisë

Martirët e 4 Shkurtit 1944 dhe borxhet e historisë 8

🕔16:40, 4.Feb 2016

72 vjet më parë, në natën e 4 shkurtit të vitit 1944, kuislingët nën urdhrat e pushtuesve nazistë vranë 84 persona brenda një nate dhe arrestuan 300 të tjerë në Tiranë. Masakra e 4 shkurtit 1944 në Tiranë është ndër

Lexo më shumë
EKSKLUZIVE: Masakra e 4 shkurtit ’44 në dokumentet gjermane

EKSKLUZIVE: Masakra e 4 shkurtit ’44 në dokumentet gjermane 129

🕔11:01, 4.Feb 2016

Raport ditor i Divizionit 297, XXI A.K: 3.2.44  “[…] Gjatë pasdites komunistët organizuan atentate ndaj drejtuesve nacionalistë. Ndër ta ishin edhe ministri Deva dhe Cakrani (Kadri). Si pasojë, grupimet nacionaliste planifikojnë gjatë natës kryerjen e një kundëraksioni. Gjenerali komandues (gjerman)

Lexo më shumë
Një replikë për Masakrën e 4 Shkurtit dhe një përgjigje nga DITA

Një replikë për Masakrën e 4 Shkurtit dhe një përgjigje nga DITA 114

🕔00:12, 4.Feb 2016

Replikë për masakrën e 4 shkurtit Nga Kujtim Cakrani Prej 70 vjetësh komunistë të vjetër dhe të rinj, festojnë një ngjarje imagjinare ose siç e quajnë ata “Masakra e 4 Shkurtit” dhe për 70 vjet rresht këtë masakër këta mundohen

Lexo më shumë
70 vjet më parë, Kristo Frashëri dhe një copë historie

70 vjet më parë, Kristo Frashëri dhe një copë historie 3

🕔18:06, 3.Feb 2016

Qemal Poçi është një emër i njohur si toksikolog, dhe si i tillë është prononcuar herë pas here në DITA. Vdekja e profesor Kristo Frashërit, e nxiti atë të dërgojë në redaksi një foto nga koha e luftës, më saktë

Lexo më shumë
Përmasat botërore të figurës së Dora D’Istrias dhe origjina e saj e pamohueshme

Përmasat botërore të figurës së Dora D’Istrias dhe origjina e saj e pamohueshme 5 Updated

🕔10:01, 3.Feb 2016

Elena Gjika ka lindur në Rumani, por thotë se jam nga “Ngulimi labovit”, i Pargës. Naim Frashëri ka lindur në Turqi, por thotë se unë jam nga Frashëri, Përmet, megjithëse s’ka shkuar asnjëherë atje! Aleksandër Meksi e ka origjinën nga

Lexo më shumë
Flet i biri i Kristo Frashërit: Ja pengu i babait

Flet i biri i Kristo Frashërit: Ja pengu i babait 9

🕔22:16, 1.Feb 2016

Vdekje e bukur që ka lënë pas shumë vepra të mëdha. Kështu e përshkruan ndarjen nga jeta të babait të tij, Gjergji Frashëri. Në një intervistë për Ora News, ai tha se Profesori dhe Akademiku Kristo Frashëri ndërroi jetë për

Lexo më shumë
Dolli për Enverin, Moska largon urgjent oficerin nga Sazani

Dolli për Enverin, Moska largon urgjent oficerin nga Sazani 14

🕔23:30, 31.Jan 2016

Fqinjësia e mirë, shoqëria e deri miqësia familjare mes ushtarakëve shqiptar e atyre rusë, pëson ‘krisjet’ e para pas nisjes së konflikteve zyrtare… Në pikun e mosmarrëveshjeve Shqipëri-Bashkimi Sovjetik, shoqëruar me incidente mes ushtarakëve të dy palëve në Bazën Ushtarake

Lexo më shumë
Shqiptarët e Mesjetës drejtonin botën

Shqiptarët e Mesjetës drejtonin botën 17

🕔13:12, 31.Jan 2016

Dr. Aleksandre Lambert, historian, drejtor akademik i “School of International Training” në Gjenevë, është autor i disa librave dhe artikujve në fushën e relacioneve ndërkombëtare të filozofisë politike, të politikës së sigurisë dhe lidhjeve civile-ushtarake. Lambert ka vizituar Shqipërinë dhe

Lexo më shumë
A ka të ngjarë të shohim shtete të reja kombëtare këtë shekull?

A ka të ngjarë të shohim shtete të reja kombëtare këtë shekull? 0

🕔21:32, 30.Jan 2016

Në vitin 2011, Sudani Jugor u bë i vendi i 193 anëtar i Kombeve të Bashkuara. Shkëputja e tij nga Sudani ishte unike në historinë moderne. në një kufi të sapohartuar mbi një komb-shtet ekzistues – diçkaje që rendi ndërkombëtar

Lexo më shumë
Ai që i drejtohej Enverit, “djali i xha Halilit”

Ai që i drejtohej Enverit, “djali i xha Halilit” 19

🕔15:47, 30.Jan 2016

Atij, pas vitit 1945 nuk i dhanë as punë shtetërore, as pension. I hoqën triskën e Frontit, triskën e ushqimeve, por ia doli të mbijetonte disi duke u marrë privatisht me përkthime. Vdiq më 1953 në spital, kur ishte i

Lexo më shumë