Moskë ’60, fjalia e Hrushovit për Enverin që nuk u përkthye kurrë

Moskë ’60, fjalia e Hrushovit për Enverin që nuk u përkthye kurrë 44

🕔12:25, 4.Oct 2016

Biseda me përkthyesin e Enver Hoxhës në mbledhjen e 81 partive komuniste e punëtore në Moskë në nëntor 1960 arrin kulmin në këtë pjesë të tretë të ciklit që po botohet ekskluzivisht në “DITA”. Pasi e dimë rrjedhën e ngjarjeve

Lexo më shumë
Intervista me Myfit Mushin / Mehmeti-Hrushovit: Turpi ju mbuloftë! (PJ.II)

Intervista me Myfit Mushin / Mehmeti-Hrushovit: Turpi ju mbuloftë! (PJ.II) 25

🕔11:30, 3.Oct 2016

Përkthyesi i Enver Hoxhës tregon atmosferën tejet të tensionuar në prag të mbledhjes së 81 partive. Përpjekjet e Hrushovit për të zbutur palën shqiptare dhe përmendja e prishjes së marrëdhënieve, baza e Vlorës dhe dalja nga Traktati i Varshavës… (Vijon

Lexo më shumë
Diktatorët / Si i magjepsnin njerëzit, mjeshtrat e manipulimit të masave

Diktatorët / Si i magjepsnin njerëzit, mjeshtrat e manipulimit të masave 1

🕔20:46, 2.Oct 2016

Diktatorëve nuk u nevojiten aftësi të jashtëzakonshme. Më e rëndësishme është që të dukesh si njeriu i duhur, në momentin e duhur. Sepse bashkë me shekullin e njëzetë u shfaq në skenën politike edhe një aktor i ri: masat. Duket

Lexo më shumë
Një bust për Hamit Dollanin, ashtu si ai i Mujo Ulqinakut

Një bust për Hamit Dollanin, ashtu si ai i Mujo Ulqinakut 2 Updated

🕔15:00, 2.Oct 2016

Nga momenti që ne nuk do të flasim për përpjekjet e popullit tonë për liri, nga ai çast që ne nuk do t’i kujtojmë e nuk do t’i nderojmë ata që dhanë jetën, që derdhën gjak për mbrojtjen e trojeve,

Lexo më shumë
Ekskluzive: Përkthyesi tjetër i Moskës ’60 replikon Gjerasin

Ekskluzive: Përkthyesi tjetër i Moskës ’60 replikon Gjerasin 31

🕔14:00, 2.Oct 2016

Myfit Mushi, një nga përkthyesit kryesorë të Enver Hoxhës dhe delegacionit tonë në nëntor 1960. Ai ka rezervat e tij për kujtimet e Gjerasit. “Frederiku ishte më i riu dhe nuk mund të ishte ai përkthyesi kryesor. Në momentet më

Lexo më shumë
A flirtoi Gjergj Fishta me pushtuesit fashistë?

A flirtoi Gjergj Fishta me pushtuesit fashistë? 45

🕔13:00, 2.Oct 2016

Prof. Nasho Jorgaqi Për fat të keq, kleri katolik shqiptar, që trashëgoi një traditë të shkëlqyer në historinë tonë kombëtare, në prag dhe gjatë Luftës së Dytë Botërore nuk u gjend me ato forca  që u hodhën në luftë kundër

Lexo më shumë
Brataj, udhëtimi i një fshati trimash në shekuj

Brataj, udhëtimi i një fshati trimash në shekuj 0

🕔11:39, 1.Oct 2016

Nga HAMZA MALAJ Sado me flatra të jetë fantazia ime, sot pas 100 vjetësh, ajo kurrë nuk mund të arrijë të pasqyrojë madhështinë e veprës së gjyshërve tanë, të cilët që në momentet e para të shpalljes së pavarësisë, u

Lexo më shumë
1914, masakrat greke që asnjë (shtetar) s’i mban mend

1914, masakrat greke që asnjë (shtetar) s’i mban mend 13

🕔10:59, 30.Sep 2016

  Nga Gani Vila*   Detyrimi që unë po shkruaj rreth këtyre krimeve të planifikuara antinjerëzore të kryera në ato vite nga ushtria e rregullt e shtetit grek, nuk vjen për faktin se unë jam nga ajo zonë, as për faktin se në

Lexo më shumë
Kush e vrau dhe i mori paratë Zaho Kokës?

Kush e vrau dhe i mori paratë Zaho Kokës? 16

🕔16:19, 28.Sep 2016

  (II) Replikë me Besnik Mesaplikun: Kush ishte Hysni Lepenica, krahu luftarak dhe patriot i Ballit në jug. Bashkëpunimi i tij me komunistët, luftrat e përbashkëta që më pas ia mohuan. E vërteta e vrasjes së Zaho Kokës dhe fati

Lexo më shumë
Gruaja që mund të ndryshonte fatin e Luftës së Dytë Botërore

Gruaja që mund të ndryshonte fatin e Luftës së Dytë Botërore 7

🕔11:49, 28.Sep 2016

Zbarkimi i aleatëve në Normandi, njohur ndryshe si “Dita D”, është një prej ngjarjeve më të rëndësishme në histori dhe një nga faktorët kryesorë që i ndryshoi fatin Luftës së Dytë Botërore. Por dukumentet sekrete të shërbimit të inteligjencës britanike

Lexo më shumë