Njeriu, koha dhe guri

Njeriu, koha dhe guri 1

🕔14:54, 22.May 2016

-Me rastin e 96 vjetorit të Luftës së Vlorës-   Nga IDAJET JAHAJ   Nuk është kombinim legjendar. Eshtë një fakt i thjeshtë, të cilin e mori kënga si një legjendë. Në njërën nga ato epopetë historike, të cilat më

Lexo më shumë
A po shkruan Kadare një skenar të ri filmi?

A po shkruan Kadare një skenar të ri filmi? 8

🕔13:14, 21.May 2016

  Ese nga Piro Milkani   Vijon nga numri i kaluar U kthyem natën nëpër dëborë përmes pyllit të Drenovës. Dardharët na shoqëruan me një mushkë mbi të cilën hypi më i moshuari, Mishel Pikoli. E kujtoj këtë histori për

Lexo më shumë
Piro Milkani: Detajet e panjohura të filmave të Ismail Kadaresë

Piro Milkani: Detajet e panjohura të filmave të Ismail Kadaresë 16

🕔11:47, 20.May 2016

  Nga Piro Milkani   Në vitin e largët 1936, Mbretëria Shqiptare kishte hyrë në një fazë stabiliteti relativisht të mirë. Është e vërtetë se në gazetat e kohës shkruhej se atje larg në Spanjë po zhvillohej një luftë civile

Lexo më shumë
“Në komunizëm përgjonim vetëm me urdhër dhe afate kohore të kufizuara”

“Në komunizëm përgjonim vetëm me urdhër dhe afate kohore të kufizuara” 0

🕔10:56, 19.May 2016

Në kohën kur Shqipëria është përfshirë nga një debat i zjarrtë në lidhje me një pajisje të përgjimit, rrjeti britanik, BBC ka përgatitur një reportazh nga Shqipëria. Ata kanë udhëtuar për tek Shtëpia e Gjetheve, që përdorej dikur nga Sigurimi

Lexo më shumë
Gazetari i BBC i shoqëruar nga një ish-sigurims përshkruan Shqipërinë

Gazetari i BBC i shoqëruar nga një ish-sigurims përshkruan Shqipërinë 6

🕔10:54, 19.May 2016

Komunizmi dhe trashëgimia e tij në Shqipëri mbetet një temë e preferuar për gazetarët e BBC. Pak muaj pas një reportazhi që bëri shumë bujë në Shqipëri, një tjetër gazetar i BBC udhëton drejt Shqipërisë për të vizituar Shtëpinë e

Lexo më shumë
Shqipëria- Mars 1997: Shpërbërja e ushtrisë shqiptare

Shqipëria- Mars 1997: Shpërbërja e ushtrisë shqiptare 10

🕔12:38, 18.May 2016

Fillimdhjetori i vitit të trazuar 1996. Këshilltari i ministrit të Mbrojtjes së Shqipërisë kishte vetëm pak ditë që ishte kthyer në SHBA, kur një zile e zgjatur trazoi qetësinë e apartamentit 141 Eleventh Street, South East Uashington DC. Telefonata vinte

Lexo më shumë
Përvjetori i zhdukjes së arkitektit të lirisë së Kosovës

Përvjetori i zhdukjes së arkitektit të lirisë së Kosovës 8

🕔12:33, 18.May 2016

Nga Bektash Zeneli   Mund të jenë tejet të rralla rastet e njohura botërisht kur dikush mund të jetë prangosur, burgosur, dënuar e trajtuar kaq mizorisht e zhdukur në rrethana kaq të mistershme, thjesht për shkak të ideve politike siç

Lexo më shumë
Përgjimet dhe UDB në Tiranën e 1993

Përgjimet dhe UDB në Tiranën e 1993 19

🕔09:33, 18.May 2016

  Nga Bedri Islami Ka qenë një kohë, kur me urdhër të ish presidentit Berisha, pas propozimit të Gazidedes, gjurmoheshin dhe përgjoheshin të gjithë strukturat më të larta drejtuese të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Aso kohe, në fillimet e vitit

Lexo më shumë
Enver Hoxha pjesë e akuzave politike në Venezuelë!

Enver Hoxha pjesë e akuzave politike në Venezuelë! 6

🕔20:58, 16.May 2016

Venezuela ndodhet në prag të rrënimit ekonomik. Të ardhurat nga tregtia e naftës në katër vitet e fundit që ishin burimi kryesor i buxhetit të shtetit, kanë rënë në mënyrë drastike. Përballë kësaj situate, opozita atje kërkon shkarkimin e Presidentit

Lexo më shumë
FAKSIMILE: Kur qeveria e Enver Hoxhës urdhëronte ndalimin e hashashit në 1947

FAKSIMILE: Kur qeveria e Enver Hoxhës urdhëronte ndalimin e hashashit në 1947 7

🕔17:48, 16.May 2016

Drejtori i Arkivit Shtetëror Vendor në Vlorë, Auron Rrokaj, ka publikuar në rrjetet sociale një dokument të rrallë, që bën fjalë për vitin 1947 dhe i referohet Ministrisë së Shëndetësisë. Në një qarkore, që ministri i Shëndetësisë së kohës, dr.

Lexo më shumë