Eduard Lir dhe Shqipëria

Eduard Lir dhe Shqipëria 1

🕔17:17, 1.May 2016

Peizazhe shqiptare në veprën e një piktori të shquar anglez të shekullit të 19-të Shekulli  i nëntëmbëdhjetë ishte koha kur Europa zbuloi Shqipërinë. Ishte pikërisht  atëherë që udhëtarët e huaj filluan të depërtojnë në këndin më të largët e më 

Lexo më shumë
Xhevdet Pulaha, në 100-vjetorin e lindjes

Xhevdet Pulaha, në 100-vjetorin e lindjes 3

🕔16:06, 28.Apr 2016

Nga Eriketi Kumuria Është krejtësisht e padyshimtë se kur një njeri kujtohet më nderim edhe shumë vite pas vdekjes, tregon se ka lënë një emër të respektuar tek pasardhësit dhe gjurmë të pashlyera në jetë. I tillë ka qenë intelektuali

Lexo më shumë
Kur Hitleri, Trocki, Tito, Frojdi dhe Stalini, jetonin të gjithë në të njëjtin vend

Kur Hitleri, Trocki, Tito, Frojdi dhe Stalini, jetonin të gjithë në të njëjtin vend 4

🕔11:28, 27.Apr 2016

Në janar 1913, një person në pasaportën e të cilit gjendej emri Stavros Papadopulos, zbriti nga treni i Krakovës, në stacionin verior të Vienës. Me çehre të zymtë, mustaqe të mëdha prej fshatari, ai mbante me vete një valixhe druri

Lexo më shumë
Rrëfimi i një çifti francez për Shqipërinë e viteve ’82-’89

Rrëfimi i një çifti francez për Shqipërinë e viteve ’82-’89 7

🕔10:35, 27.Apr 2016

Libri “Bulevardi Stalin nr. 57” është rrëfimi i një çifti francez për Shqipërinë e viteve ’82-’89. Ata ishin pedagogët e parë të huaj në Fakultetin e Gjuhëve të Huaja. Udhëtimi i Elisabeth dhe Jean Paul Champseix në Tiranë, përkoi me degradimin

Lexo më shumë
Gafa e kreut të Bektashizmit me një kolaboracionist, kolonel të fashizmit

Gafa e kreut të Bektashizmit me një kolaboracionist, kolonel të fashizmit 19

🕔10:29, 27.Apr 2016

Skrapari si një vatër e rëndësishme atdhetarie në gjithë vendin, ka ditur të vlerësojë dhe vlerëson rolin e veçantë që kanë luajtur klerikët bektashinj për çështjen kombëtare. Është nder e krenari që çdo skraparlli kudo që jeton të përmendë emrin

Lexo më shumë
Fluturimi është “atdheu“i çudirave…!

Fluturimi është “atdheu“i çudirave…! 9

🕔20:14, 26.Apr 2016

Fluturimi – nëse fjala guxim do ta kishte një kulm, ky është kulmi i guximit! Nga Zaim Kuçi / Thuhet shpesh se hapësira ajrore është e pafund dhe nuk ka pengesa. Në ajër nuk ka njerëz që të ngatërrojnë rrugën, as

Lexo më shumë
Si e ndiqte Sigurimi i Shtetit ambasadorin amerikan në Tiranë

Si e ndiqte Sigurimi i Shtetit ambasadorin amerikan në Tiranë 7

🕔22:28, 25.Apr 2016

Ish-drejtori i Arkivës, Kastriot Dervishi, shkruan se ambasadori i parë amerikan në Tiranë, Rajerson, përgjohej dhe ndiqej nga Sigurimi i Shtetit. Ai ka paraqitur edhe disa dokumente, që sipas tij e vërtetojnë këtë gjë. “Ambasadori i parë amerikan në Shqipëri

Lexo më shumë
Ministri që ngriti armët kundër Zogut!

Ministri që ngriti armët kundër Zogut! 10

🕔17:43, 25.Apr 2016

  Alqi Koçiko / Duke lexuar shtypin e kohës, një sy i vëmendshëm nuk e ka të vështirë të kuptojë se shteti shqiptar i viteve 30-të të shekullit të kaluar, vuante nga simptoma të ngjashme me ato të Shqipërisë… demokratike.

Lexo më shumë
Johana Terwin, një zemër e ndjeshme perëndimore kërkon të shërojë plagët e Shqipërisë

Johana Terwin, një zemër e ndjeshme perëndimore kërkon të shërojë plagët e Shqipërisë 1

🕔18:57, 24.Apr 2016

Situata rëndohej në mënyrë të pakuptueshme. Gjatë muajit qershor, skulptori austriak Gurschner dhe arkitekti Wirth u bënin apel bashkëqytetarëve në Vjenë për t’u regjistruar si vullnetarë. Kërkohej të shkonin të shërbenin në Shqipëri, në ndihmë të Princit shqiptar. Vetëm gjatë

Lexo më shumë
De Rada mbi Shekspirin dhe Servantesin

De Rada mbi Shekspirin dhe Servantesin 3 Updated

🕔12:00, 23.Apr 2016

Nga MOIKOM ZEQO / Në 23 prill 1616, 400 vjet më parë, vdiqën në një ditë Shekspiri dhe Servantesi. Shekspiri vdiq 52 vjeç dhe mbyll (për të hapur) gjithçka.  Dhe të mendosh se Servantesi e shkroi kryeveprën e tij “Don Kishoti”në

Lexo më shumë

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?