Mallakastra, dikur martire – sot e braktisur

Mallakastra, dikur martire – sot e braktisur 6

🕔10:55, 19.Feb 2016

Para dy javësh u përkujtua 4 Shkurti, dita e krijimit të Çetës Plakë të Mallakastrës, nga Shoqata Atdhetare Kulturore “Mallakastra”. Në këtë shkrim unë nuk kam qëllim, as tagrin dhe mundësinë të flas për këtë se e bëjnë dhe e

Lexo më shumë
Kryeministrat e Greqisë, bashkëpunëtorë të gjermanëve

Kryeministrat e Greqisë, bashkëpunëtorë të gjermanëve 15

🕔10:50, 18.Feb 2016

Shqiptarët e Çamërisë ishin të vetmit që u masakruan, u përdhunuan, ju rrëmbye pasuria, u përzunë nga shtëpitë e tyre nën akuzën se ishin bashkëpunëtorë të gjermanëve. Kjo akuzë kolektive për herë të parë në historinë e re të botës

Lexo më shumë
Ekskluzive / Arkivat sekrete për pushkatimin e gjeneralëve Beqir Balluku, Petrit Dume e Hito Çako

Ekskluzive / Arkivat sekrete për pushkatimin e gjeneralëve Beqir Balluku, Petrit Dume e Hito Çako 6

🕔00:23, 18.Feb 2016

Pas vendimit të Gjykatës Speciale Ushtarake për dënimin e tyre me vdekje, gjeneralët Beqir Balluku, Petrit Dume e Hito Çako, i drejtohen Presidiumit të Kuvendit Popullor për falje jete. Kërkesat e tyre për falje jete merren në analizë në mbledhjen

Lexo më shumë
Masakra e Vranishtit ka vetëm një të vërtetë

Masakra e Vranishtit ka vetëm një të vërtetë 14

🕔10:06, 15.Feb 2016

Në fund-nëntorin e vitit 2014, në një prej kanaleve televizive kombëtare, u dha dokumentari “Gjiri i nënës”, kushtuar masakrës naziste në Vranishtin e Vlorës. Për hir të së vërtetës, puna e bërë prej ekipit realizues ishte tepër e arrirë. Ky

Lexo më shumë
Milan Shuflai, një zemër kroate që rrahu për Shqipërinë

Milan Shuflai, një zemër kroate që rrahu për Shqipërinë 6

🕔19:06, 14.Feb 2016

Vepra dhe kontributi  i albanologut të shquar kroat Milan Shuflai njihet mirë nga rrethet shkencore, letrare dhe historike shqiptare. Para disa vjetësh, ish-Presidenti i Republikës  Alfred Moisiu, duke shfrytëzuar sesionin shkencor “Shuflai dhe Shqiptarët’” të organizuar nga Akademia Shqiptare e

Lexo më shumë
Rrogozhina, shkëlqimi dhe rënia e një qyteti  

Rrogozhina, shkëlqimi dhe rënia e një qyteti   2

🕔18:17, 14.Feb 2016

Rrogozhina, buzë lumit Shkumbin, është në qendër të Shqipërisë, një pikë referuese, që, në mënyrë pothuajse të barabartë ndan Jugun me Veriun. Historikisht njihet si një qendër e banuar që në lashtësi, në shekullin II të erës së re, ndërsa

Lexo më shumë
Golloborda, njerëz të varfër, në një vend të bukur dhe të pasur    

Golloborda, njerëz të varfër, në një vend të bukur dhe të pasur     5

🕔17:52, 14.Feb 2016

Nuk ka qytet, vepër madhore industriale, hidrocentral, fabrikë, uzinë, oxhak a furrnaltë e ndërtuar në periudhën socializmit në Shqipëri, ku të mos jetë dora dhe mendja gollobordasve famëmëdhenj në fushën e ndërtimeve. Megjithëse pa arsimin e duhur teknik, madje edhe

Lexo më shumë
Enigma 2300-vjeçare e “shqiptarëve” të Qafiristanit

Enigma 2300-vjeçare e “shqiptarëve” të Qafiristanit 10

🕔20:40, 13.Feb 2016

Kjo është një temë disi e e rrahur në shtypin shqiptar në formën e një kërshërie, kurioziteti shkencor, por asnjëherë nuk është marrë me seriozitet nga autoritetet shkencore. Ekzistencën hipotetike të disa paraardhësve të shqiptarëve të sotëm në rajonin e

Lexo më shumë
Shqipëria ‘austriake’ dhe komitët që paguheshin me flori

Shqipëria ‘austriake’ dhe komitët që paguheshin me flori 10

🕔14:22, 13.Feb 2016

Shqipëria ishte një nga vendet që ndonëse gjatë Luftës së Parë Botërore nuk bënte pjesë në asnjë aleancë dhe rrjedhimisht nuk ishte pjesë e saj, u kthye në një shesh të madh lufte për shtatë ushtri të huaja. Duke përfituar

Lexo më shumë
Jahti i Mbretëreshës së Anglisë në Durrës

Jahti i Mbretëreshës së Anglisë në Durrës 3

🕔16:46, 12.Feb 2016

Jahti i Mbretëreshës së Anglisë në Durrës. Në shkurt të 1862 jahti mbretëror “Osborne” hyri në Limanin e Durrësit. Një port i vogël por piktoresk Otoman në brigjet shqiptare. Jahti kishte si mysafir të shquar Princin e Wellsit me vonë

Lexo më shumë