“U ngjafsh dainjve, por mos paç fatin e tyre o bir”

“U ngjafsh dainjve, por mos paç fatin e tyre o bir” 3

🕔13:30, 7.May 2016

I rritur jetim dhe në skamje, i burrërruar para kohe, pjesëmarrës me detyra drejtuese në Luftën Antifashiste, pikërisht në Brigadën e Parë, Hekuran Pobrati mbeti në histori si njëri ndër ata pak Heronj të Popullit që e morën këtë titull

Lexo më shumë
Kapedanët e Vëndreshës, Babë Duda dhe qesja e florinjve

Kapedanët e Vëndreshës, Babë Duda dhe qesja e florinjve 21

🕔11:33, 6.May 2016

I rritur jetim dhe në skamje, i burrërruar para kohe, pjesëmarrës me detyra drejtuese në Luftën Antifashiste, pikërisht në Brigadën e Parë, Hekuran Pobrati mbeti në histori si njëri ndër ata pak Heronj të Popullit që e morën këtë titull

Lexo më shumë
Arkivat Britanike: Kush ia nguli kamën fatale Ali Pashës

Arkivat Britanike: Kush ia nguli kamën fatale Ali Pashës 14

🕔14:56, 5.May 2016

    Vijon nga dje Roli i Vasiliqisë në fundin e Vezirit, nuk ka qenë asnjëherë i ndriçuar nga burimet e kohës. Mesa duket, veprimet e saj në dobi të Portës së Lartë, kanë qenë aq sekrete sa askush deri

Lexo më shumë
Shefqet Peçi : E vërteta e vrasjeve të Lumës (PJ.IV)

Shefqet Peçi : E vërteta e vrasjeve të Lumës (PJ.IV) 43

🕔14:01, 5.May 2016

Av. Idajet Beqiri (Vijon nga numri i kaluar) Disa ditë përpara se të zhvilloja këtë intervistë të fundit me Gjeneral Shefqet Peçin, një pjesë e shtypit të zi pro Sali Berishës, nuk linin gjë pa thënë kundër këtij luftëtari të

Lexo më shumë
“Enver Hoxha, 5 Maji dhe veteranët e nëpërkëmbur”

“Enver Hoxha, 5 Maji dhe veteranët e nëpërkëmbur” 19

🕔09:27, 5.May 2016

  Një bisedë me Sekretarin e Përgjithshëm të Organizatës së Veteranëve të LANÇ Odise Porodini. Si do të përkujtojnë ata 5 Majin e këtij viti, cilat janë shqetësimet e njerëzve që bënë luftën, dhe disa kritika për qeverinë aktuale  

Lexo më shumë
Enver Hoxha kishte planifikuar të sulmonte Jugosllavinë?

Enver Hoxha kishte planifikuar të sulmonte Jugosllavinë? 51

🕔19:42, 4.May 2016

Historiani rus, Artjom Ulunjam, në tekstin e tij “Operacioni i fshehtë Shpërthimi”, ka shkruar se udhëheqësi komunist i Shqipërisë, Enver Hoxha ishte përgatitur për operacion ushtarak kundër Jugosllavisë pas vdekjes së Josip Broz Titos, transmetojnë gazeta kroate Jutarnji list dhe

Lexo më shumë
HISTORI / Arkivat Britanike: Si u vra Ali Pashë Tepelena

HISTORI / Arkivat Britanike: Si u vra Ali Pashë Tepelena 44

🕔15:29, 4.May 2016

Për disa javë me rradhë kemi diskutuar për gjetjen e një dokumenti të shkurtër por shumë i rëndësishëm në epilogun e jetës së Ali Pashës. Ky dokument FO195/34 i ruajtur në Arkivin e Ministrisë së Jashtme Britanike hedh dritë mbi

Lexo më shumë
Shefqet Peçi: Dy episode nga lufta dhe incidenti i Kanalit të Korfuzit (PJ.III)

Shefqet Peçi: Dy episode nga lufta dhe incidenti i Kanalit të Korfuzit (PJ.III) 17

🕔12:54, 4.May 2016

  Av. Idajet Beqiri (Vijon nga numri i kaluar) Rrëfimi i Shefqet Peçit ishte dallgë-dallgë, me ndërprerje, me kthime të befta në të kaluarën e kohës së luftës, episode me udhëheqës të ndryshëm, dhe shpesh me rikthime tek zhvillimet politike

Lexo më shumë
FOTO / Pushka e vjetër e Hysni Kapos

FOTO / Pushka e vjetër e Hysni Kapos 5

🕔22:33, 3.May 2016

Të gjithë e mbajnë mend Hysni Kapon, ish-anëtarin e Byrosë Politike në regjimin komunist. Ai kishte një pasion të veçantë për gjuetinë, gjë që bëri që pas lufte, të porosiste në Çekosllovaki armë të përshtatshme për hobin e tij. Pas

Lexo më shumë
INTERVISTA / Shefqet Peçi: Gabuam me Mehmetin!

INTERVISTA / Shefqet Peçi: Gabuam me Mehmetin! 34

🕔12:35, 3.May 2016

Ishte 30 qershori 1994. Shefqet Peçi kishte ditëlindjen. Mbushte plot 88 vjeç. Shkova dhe e urova në shtëpi. Mora me vete edhe mikun tim, Timo Koka, operator në Televizionin Shqiptar, i vetmi Televizion deri në atë kohë në Shqipëri. E

Lexo më shumë