Rrethimi 6-mujor i Shkodrës 1912-13

Rrethimi 6-mujor i Shkodrës 1912-13 11

🕔11:14, 17.Apr 2016

Ali Hasani Lufta për mbrojtjen e Shkodrës, 1912-1913, është lufta më  e vështirë e popullit shqiptarë për mbrojtjen e tërësisë tokësore, si edhe  një faqe e lavdishme e historisë së Shqipërisë. Ajo ka qenë tërësisht një luftë moderne e mirë

Lexo më shumë
Si u shfaros divizioni “Peruggia”

Si u shfaros divizioni “Peruggia” 14

🕔14:05, 16.Apr 2016

Nga Alqi Koçiko Në historiografinë ushtarake italiane, rasti tragjik i divizionit “Peruggia” përmendet si një ndër shembujt më të dhimbshëm të shfarosjes së një grupimi të organizuar ushtarak pas firmosjes së kapitullimit të Italisë fashiste më 3 shtator 1943. Nga

Lexo më shumë
Kur feja mësohej në shkollë…

Kur feja mësohej në shkollë… 14

🕔10:33, 14.Apr 2016

Me Shpalljen e Pavarësisë së Shqipërisë dhe me themelimin e shtetit të pavarur shqiptar, çështjes së zhvillimit të arsimit iu kushtua rëndësi kryesore. Në gazetën e Qeverisë së Vlorës shkruhej se: “Vetëm me një lërim të shëndoshë e me një

Lexo më shumë
Gjurmët e lëna në vite në “Sheshin Skënderbej” 

Gjurmët e lëna në vite në “Sheshin Skënderbej”  2

🕔18:04, 12.Apr 2016

Sheshi qendror i kryeqytetit konsiderohet një “pavion historie” ku çdo pushtet ka lënë markën e tij. Këto janë disa prje fotove të rralla të momenteve kryesore të punimeve që janë bërë në shesh para dhe pas viteve ’90, pamje të

Lexo më shumë
Nipi i Mustafa Krujës: Ju tregoj atentatin që i bëri njësiti guerril i Tiranës gjyshit tim

Nipi i Mustafa Krujës: Ju tregoj atentatin që i bëri njësiti guerril i Tiranës gjyshit tim 20

🕔10:04, 12.Apr 2016

Eugjen Merlika, nipi i Mustafa Krujës, kryeministrit të 16-të të shtetit shqiptar, rrëfen pjesë nga historia. Ai jep versionin e tij se si u plagos Mustafa Kruja nga njesiti gueril i Tiranës, duke treguar edhe xhaketën e shpuar nga plumbi.

Lexo më shumë
Fati i syve që qëndisën flamurin

Fati i syve që qëndisën flamurin 5

🕔08:57, 12.Apr 2016

Nga Fiqri Shahinllari   Që të qëndisësh do të thotë të kesh durim, pasion, imagjinatë krijuese… Do të shtoja edhe disa “Që” të tjera, por po ndalem këtu duke nënvizuar se të qëndisësh duhet t’i kesh sytë xixë, të fortë.

Lexo më shumë
“Sot kam bindjen se ato të 11 prillit ’85 ishin lotë të sinqertë”

“Sot kam bindjen se ato të 11 prillit ’85 ishin lotë të sinqertë” 62

🕔19:00, 11.Apr 2016

Megjithëse kanë kaluar 31 vjet nga vdekja e tij, përkrahës të ish diktatorit komunist, Enver Hoxha, kanë bërë edhe sot homazhe tek varri i tij në Sharrë. Enver Hoxha vdiq zyrtarisht në 11 prill 1985. Për disa ishte një diktator gjakatar, për

Lexo më shumë
Pendimi i Sabit Brokajt: Pse gabova me Berishën

Pendimi i Sabit Brokajt: Pse gabova me Berishën 20

🕔11:43, 11.Apr 2016

Kjo intervistë ekskluzive me doktor Sabit Brokajn për DITA u zhvillua në studion e klinikës së tij kardiologjike në zonën e bllokut, ku ai vazhdon të ushtrojë me përkushtim profesionin e tij. Herë pas here, intervista ndërpritet nga telefonatat që

Lexo më shumë
Pjetër Bogdani, bota ndryshe

Pjetër Bogdani, bota ndryshe 4

🕔09:52, 11.Apr 2016

Figura e papërsëritshme dhe e jashtëzakonshme e Pjetër Bogdanit përbën një nga stacionet më të mëdha dritëdhënëse të kulturës shqiptare në të gjithë shekujt. Pjetër Bogdani nuk është vetëm një kryemjeshtër mrekullibërës i gjuhës shqipe, por me sa duket ai

Lexo më shumë
INTERVISTA: Dy mjekët tropojanë të Kapos dhe krisja e treshes që drejtonte Shqipërinë komuniste

INTERVISTA: Dy mjekët tropojanë të Kapos dhe krisja e treshes që drejtonte Shqipërinë komuniste 17

🕔13:21, 10.Apr 2016

Në këtë pjesë të tretë të intervistës ekskluzive në DITA me Dr. Sabit Brokajn sqarohen disa momente të patreguara më parë nga koha kur Hysni Kapoja ishte gjallë dhe pas vdekjes së tij. Cilat ishin marrëdhëniet dhe çfarë i dallonte

Lexo më shumë