Pjetër Bogdani, bota ndryshe

Pjetër Bogdani, bota ndryshe 4

🕔09:52, 11.Apr 2016

Figura e papërsëritshme dhe e jashtëzakonshme e Pjetër Bogdanit përbën një nga stacionet më të mëdha dritëdhënëse të kulturës shqiptare në të gjithë shekujt. Pjetër Bogdani nuk është vetëm një kryemjeshtër mrekullibërës i gjuhës shqipe, por me sa duket ai

Lexo më shumë
INTERVISTA: Dy mjekët tropojanë të Kapos dhe krisja e treshes që drejtonte Shqipërinë komuniste

INTERVISTA: Dy mjekët tropojanë të Kapos dhe krisja e treshes që drejtonte Shqipërinë komuniste 17

🕔13:21, 10.Apr 2016

Në këtë pjesë të tretë të intervistës ekskluzive në DITA me Dr. Sabit Brokajn sqarohen disa momente të patreguara më parë nga koha kur Hysni Kapoja ishte gjallë dhe pas vdekjes së tij. Cilat ishin marrëdhëniet dhe çfarë i dallonte

Lexo më shumë
Njeriu i Shekullit”, në librin e njerëzve më të mëdhenj të botës

Njeriu i Shekullit”, në librin e njerëzve më të mëdhenj të botës 6

🕔12:38, 10.Apr 2016

Ndërsa u nxor në pension për t’u harruar, bota e madhe e shkencës pa komplekse dhe e çliruar nga çdo paragjykim, nuk e harroi. Në vitin 1997, kur Shqipëria digjej, profesori kishte mbushur të shtatëdhjetat dhe flokët e tij të

Lexo më shumë
Dritëhijet e një kaçaku malesh (Shasho Gjergjova në shënimet e Eqerem Bej Vlorës)

Dritëhijet e një kaçaku malesh (Shasho Gjergjova në shënimet e Eqerem Bej Vlorës) 1

🕔12:29, 10.Apr 2016

Zylyftar Hoxha Ka shumë tregime e legjenda për të, disa të vërteta dhe disa të pavërteta. Herë-herë ai paraqitet si një çetar kryengritës, si mbrojtës i njerëzve të varfër nga administrata ushtarake turke; herë-herë si hajdut ordiner i karvaneve tregtare

Lexo më shumë
Ku ishe ti Poet?

Ku ishe ti Poet? 8

🕔10:38, 10.Apr 2016

I dashur Poet! Po ju drejtohem kësisoj dhe jo “Profesor Nasho!”, siç do t’ju thërritja po t’ju shikoja diku në Tiranë. Por, po ju shkruaj nga Athina dhe emri juaj, Nasho Jorgaqi, më shumë se për një prozator apo dijetar të

Lexo më shumë
In Memoriam / Albert Koja, ikonë e atletikës shqiptare

In Memoriam / Albert Koja, ikonë e atletikës shqiptare 1

🕔15:07, 9.Apr 2016

Më datë 02.04.2016  u nda nga jeta një nga figurat e shquara të sportit, Albert Koja, ikonë e atletikës shqiptare, kampion dhe rekordmen kombëtar për një periudhë të gjatë kohe, në garat 800 m, 1500m dhe stafetën 4×400 metra. Kultura

Lexo më shumë
Zemërimi i familjarëve të Kapos ndaj Ramiz Alisë

Zemërimi i familjarëve të Kapos ndaj Ramiz Alisë 19

🕔14:23, 9.Apr 2016

Pa asnjë dyshim, Dr. Sabit Brokaj është ndër njerëzit më të informuar mbi të vërtetën e vdekjes së Hysni Kapos. Ai di gjithçka mbi sëmundjen apo kompleksin e sëmundjeve që e mundonin një nga udhëheqësit më të rëndësishëm të kohës.

Lexo më shumë
17-vjetori i Betejës së lavdishme të Koshares, flasin protagonistët (Video)

17-vjetori i Betejës së lavdishme të Koshares, flasin protagonistët (Video) 3

🕔10:45, 9.Apr 2016

Beteja e Koshares e zhvilluar më 9 prill të vitit 1999 në kuadër të operacionit “Shigjeta”, është njëra ndër më të përgjakshmet dhe më heroiket e luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës . Thyerja e kufirit në mes të Kosovës

Lexo më shumë
Me 7 prillin te pragu

Me 7 prillin te pragu 8

🕔16:29, 8.Apr 2016

Mbi Luftën Nacional – Çlirimtare dhe karakterin e saj është folur në të kaluarën, sot mjaft edhe aktualisht,  do të flitet edhe në të ardhmen, sepse është kapitull i madh dhe me rëndësi i historisë së popullit shqiptar. Është folur

Lexo më shumë
Ekskluzive me Dr. Sabit Brokajn / Të vërtetat dhe dyshimet mbi vdekjen e Hysni Kapos

Ekskluzive me Dr. Sabit Brokajn / Të vërtetat dhe dyshimet mbi vdekjen e Hysni Kapos 20

🕔14:00, 8.Apr 2016

Pas ciklit të gjatë të shkrimeve të botuara nga Av. Idajet Beqiri në gazetën DITA gjatë javëve të fundit, mbështetur në rrëfimet e dy shoqëruesve kryesorë të Hysni Kapos, Eqerem Sinani dhe Nexhip Paja, vazhdojnë diskutimet mbi të vërtetën e

Lexo më shumë