Shefqet Peçi : E vërteta e vrasjeve të Lumës (PJ.IV)

Shefqet Peçi : E vërteta e vrasjeve të Lumës (PJ.IV) 43

🕔14:01, 5.May 2016

Av. Idajet Beqiri (Vijon nga numri i kaluar) Disa ditë përpara se të zhvilloja këtë intervistë të fundit me Gjeneral Shefqet Peçin, një pjesë e shtypit të zi pro Sali Berishës, nuk linin gjë pa thënë kundër këtij luftëtari të

Lexo më shumë
“Enver Hoxha, 5 Maji dhe veteranët e nëpërkëmbur”

“Enver Hoxha, 5 Maji dhe veteranët e nëpërkëmbur” 19

🕔09:27, 5.May 2016

  Një bisedë me Sekretarin e Përgjithshëm të Organizatës së Veteranëve të LANÇ Odise Porodini. Si do të përkujtojnë ata 5 Majin e këtij viti, cilat janë shqetësimet e njerëzve që bënë luftën, dhe disa kritika për qeverinë aktuale  

Lexo më shumë
Enver Hoxha kishte planifikuar të sulmonte Jugosllavinë?

Enver Hoxha kishte planifikuar të sulmonte Jugosllavinë? 51

🕔19:42, 4.May 2016

Historiani rus, Artjom Ulunjam, në tekstin e tij “Operacioni i fshehtë Shpërthimi”, ka shkruar se udhëheqësi komunist i Shqipërisë, Enver Hoxha ishte përgatitur për operacion ushtarak kundër Jugosllavisë pas vdekjes së Josip Broz Titos, transmetojnë gazeta kroate Jutarnji list dhe

Lexo më shumë
HISTORI / Arkivat Britanike: Si u vra Ali Pashë Tepelena

HISTORI / Arkivat Britanike: Si u vra Ali Pashë Tepelena 44

🕔15:29, 4.May 2016

Për disa javë me rradhë kemi diskutuar për gjetjen e një dokumenti të shkurtër por shumë i rëndësishëm në epilogun e jetës së Ali Pashës. Ky dokument FO195/34 i ruajtur në Arkivin e Ministrisë së Jashtme Britanike hedh dritë mbi

Lexo më shumë
Shefqet Peçi: Dy episode nga lufta dhe incidenti i Kanalit të Korfuzit (PJ.III)

Shefqet Peçi: Dy episode nga lufta dhe incidenti i Kanalit të Korfuzit (PJ.III) 17

🕔12:54, 4.May 2016

  Av. Idajet Beqiri (Vijon nga numri i kaluar) Rrëfimi i Shefqet Peçit ishte dallgë-dallgë, me ndërprerje, me kthime të befta në të kaluarën e kohës së luftës, episode me udhëheqës të ndryshëm, dhe shpesh me rikthime tek zhvillimet politike

Lexo më shumë
FOTO / Pushka e vjetër e Hysni Kapos

FOTO / Pushka e vjetër e Hysni Kapos 5

🕔22:33, 3.May 2016

Të gjithë e mbajnë mend Hysni Kapon, ish-anëtarin e Byrosë Politike në regjimin komunist. Ai kishte një pasion të veçantë për gjuetinë, gjë që bëri që pas lufte, të porosiste në Çekosllovaki armë të përshtatshme për hobin e tij. Pas

Lexo më shumë
INTERVISTA / Shefqet Peçi: Gabuam me Mehmetin!

INTERVISTA / Shefqet Peçi: Gabuam me Mehmetin! 34

🕔12:35, 3.May 2016

Ishte 30 qershori 1994. Shefqet Peçi kishte ditëlindjen. Mbushte plot 88 vjeç. Shkova dhe e urova në shtëpi. Mora me vete edhe mikun tim, Timo Koka, operator në Televizionin Shqiptar, i vetmi Televizion deri në atë kohë në Shqipëri. E

Lexo më shumë
Si janë numëruar dëshmorët? (II)

Si janë numëruar dëshmorët? (II) 22

🕔09:40, 3.May 2016

  Nga Shaqir Vukaj*   Vijon nga numri i kaluar Sipas  materialeve që ndodhen në Kryesinë e Organizatës Kombëtare të Dëshmorëve  të Atdheut, hartuar mbi bazën e dokumentacionit të Qarqeve, nga viti 1945 e deri më sot, kanë e marrë

Lexo më shumë
Dëshmorët, mes vlerësimit dhe mohimit (I)

Dëshmorët, mes vlerësimit dhe mohimit (I) 27

🕔09:30, 3.May 2016

Nga Shaqir Vukaj*     Për çdo komb të qytetëruar Dëshmorët janë lavdia e krenaria e tij,  ndër vlerat  më të çmueshme, që nderohen nga të gjithë. Në historitë, enciklopeditë e botime të ndryshme, kudo Atyre u kushtohet vëmendje e

Lexo më shumë
Ekskluzive / Intervista dhe amanetet e fundit të Shefqet Peçit

Ekskluzive / Intervista dhe amanetet e fundit të Shefqet Peçit 45

🕔12:28, 2.May 2016

  Av. Idajet Beqiri Para se të përcjellim ekskluzivisht për lexuesit e DITA-s intervistën e fundit të Gjeneral Shefqet Peçit, të cilën e kam realizuar 20 e ca vjet më parë, pak para se të vdiste, dua të përshkruaj atmosferën

Lexo më shumë