Dështimi i madh i CIA-s në Shqipëri

Dështimi i madh i CIA-s në Shqipëri 29

🕔15:18, 27.Jan 2016

Një nga enigmat më të mëdha të diktaturës komuniste në Shqipëri, por edhe të historisë së CIA-s, është pa dyshim përpjekja që bënë Shtetet e Bashkuara të Amerikës për përmbysjen e regjimit komunist të Enver Hoxhës në gjysmën e parë

Lexo më shumë
Historia e fotografisë makabre të Kajo Karafilit

Historia e fotografisë makabre të Kajo Karafilit

🕔03:56, 27.Jan 2016

Një çerek shekulli më parë, aty nga muaji prill i vitit 1987, ndërsa gjendesha në zyrën e punës, dikush më troket. U ngrita, hapa derën dhe përballë meje qëndron veterani i LANÇ –it, Novruz Gjergjova. Meqë në ato kohë ishim

Lexo më shumë
Disa detaje të panjohura nga jeta e Isa Boletinit

Disa detaje të panjohura nga jeta e Isa Boletinit 15

🕔03:54, 27.Jan 2016

Isa Boletini është një nga luftëtarët e paepur të periudhës së Pavarësisë. Historia ka dhënë plot vlerësime për figurën e tij. Por disa herë, patrioti i njohur shqiptar, është akuzuar për bashkëpunim me serbët apo malazezët. Është akuzuar edhe për

Lexo më shumë
Pse erdhi e çfarë kërkonte ish-e dashura e Ahmet Zogut

Pse erdhi e çfarë kërkonte ish-e dashura e Ahmet Zogut 7

🕔03:33, 27.Jan 2016

Quhej Tanja Visirova. Ishte një vajzë pa të ardhme, që ‘gjuhet’ dhe përfundon si valltare në kabaretë e lokalet e Parisit. Atu pikaset nga Lalë Krosi, e ftohet si valltare për të kërcyer në Shqipëri për Mbretin Ahmet Zogu… Mbreti

Lexo më shumë
Rrëfimi i gjeneralit 90 vjeçar të Pashalimanit (II)

Rrëfimi i gjeneralit 90 vjeçar të Pashalimanit (II) 6

🕔03:14, 27.Jan 2016

  Është tetori i vitit 1961. Tashmë, Hrushovi dhe aleatët e tij në Shtabin Ushtarak të Traktatit të Varshavës, nuk e fshehin se ‘dashuria e madhe ruse për Shqipërinë‘, ka si objekt marrjen e Bazës Ushtarake Detare të Pashalimanit. Por

Lexo më shumë
Një video e CNN dhe një raport i ushtrisë gjermane për një ngjarje të 14 marsit ’97 në Rinas

Një video e CNN dhe një raport i ushtrisë gjermane për një ngjarje të 14 marsit ’97 në Rinas 71

🕔03:02, 12.Jan 2016

Në një nga rrëfimet e tij në DITA ish-truproja e Sali Berishës, Izet Haxhia dëshmoi se në ngjarjet dramatike të 97-s, i ishte kërkuar të organizonte fshehtas një atentat ndaj Ambasadës Amerikane. Më është kërkuar të organizoj një sulm ndaj

Lexo më shumë
INTERVISTA / Rrëfimi shokues i Ziso Kristopullit: Çfarë ndodhi me mua dhe Remzi Hoxhën në Vain të Lezhës

INTERVISTA / Rrëfimi shokues i Ziso Kristopullit: Çfarë ndodhi me mua dhe Remzi Hoxhën në Vain të Lezhës 45

🕔11:33, 22.Oct 2015

Ekskluzive DITA – Nuk përbën çudi që në takimin që kemi lënë, Ardian Hoxha dhe Ziso Kristopulli vijnë së bashku. Kanë një miqësi të krijuar nga rrethana makabre. Rrethana që, për shkak të çështjes së shumënjohur por njëherësh të pazbardhur

Lexo më shumë