Video: Si ekzekutohej një anti-komunist në 1959

Video: Si ekzekutohej një anti-komunist në 1959 6

🕔14:49, 13.May 2016

KUJDES: PAMJE SHQETESUESE Kubanët po shkojnë drejt ndryshimit. Megjithatë do të duhet një rrugë e gjatë derisa Kuba të ndryshojë plotësisht. Kjo video është hedhur së fundmi në LiveLeak dhe tregon se si ekzekutohet një spiun anti-komunist. Ai ishte kapur në

Lexo më shumë
Ushtarakët shqiptarë dhe gratë ruse, gëzimi dhe mallkimi i një epoke

Ushtarakët shqiptarë dhe gratë ruse, gëzimi dhe mallkimi i një epoke 16

🕔12:21, 13.May 2016

Nga Alqi Koçiko Ata vinin nga lufta. Shumica dërrmuese ishin vërtet me origjinë “gjysmë opinge”; edhe ndonjë që vinte nga familje më në gjendje, e kishte tretur pasurinë. Ndërkohë që kush “kishte parë botë me sy” numërohej me gishtat e

Lexo më shumë
Si u vranë Reshit Çollaku, Siri Kodra…

Si u vranë Reshit Çollaku, Siri Kodra… 9

🕔09:56, 12.May 2016

Lufta e Pojskës në shënimet e partizanit Dhimitër S.Shuteriqi. Sjellë në redaksi nga zonja Shuteriqi. Tetë dëshmorët mes të cilëve Reshit Çollaku, Siri Kodra, Ptoleme Xhuvani etj Dosja e kuqe Në tryezën e punës së Dhimitrit, është vendosur prej tij

Lexo më shumë
Tropojanët Haxhia dhe Berisha, një intervistë pas 15 vitesh burg

Tropojanët Haxhia dhe Berisha, një intervistë pas 15 vitesh burg 30

🕔11:25, 11.May 2016

Ismet Haxhia ka vetëm pak muaj që ka dalë nga burgu (20.01.2016) ku kaloi 15 vjet, i dënuar si bashkëpunëtorë në vrasjen e Azem Hajdarit, akuzën të cilin ai nuk e pranon sot e kësaj dite.  Burri me trup të

Lexo më shumë
Mohikani i fundit i fizikës klasike (Kush ishte fizikani Maks Plank)

Mohikani i fundit i fizikës klasike (Kush ishte fizikani Maks Plank) 2

🕔11:08, 11.May 2016

Nga Dr.Jorgo Mandili* Nëqoftëse madhështia e Njutonit përcaktohet nga katër revolucionet e tij në shkencë: zbulimi i njehsimit diferencial dhe integral, ligjet e tij të mekanikës klasike, studimet në fushën e optikës dhe ligji i rëndesës, atëherë madhështia e Maks

Lexo më shumë
“Dimri” i Kadaresë, një skanim i komunizmit (II)

“Dimri” i Kadaresë, një skanim i komunizmit (II) 13

🕔10:40, 11.May 2016

    Vijon nga numri i kaluar Të mbajmë mirë parasysh se çdo listë me emra për pushkatim merrte urdhër ekzekutimi vetëm mbasi firmosej nga Sekretari i Parë E. Hoxha. Krimi natyrisht ka qenë i përbashkët. E.Hoxha kryesori. K.Xoxe, njeriu

Lexo më shumë
E meritonte Enver Hoxha heroizimin pas mbledhjes së Moskës?

E meritonte Enver Hoxha heroizimin pas mbledhjes së Moskës? 41

🕔05:08, 11.May 2016

    Studimi i paradokohëve i autorit Met Dervishi “Intertekstualja dhe Disidenca te Dimri i Vetmisë së madhe” më shërbeu si nxitje që të shpreh opinionin e mëposhtëm. Fjala është pёr pёrshkrimin e personazhit tё diktatorit në roman, gjë për

Lexo më shumë
“Jorgo Roze, një emër artisti me rrezatim kombëtar”

“Jorgo Roze, një emër artisti me rrezatim kombëtar” 1

🕔17:42, 9.May 2016

Klarinetisti dhe muzikanti i talentuar Jorgo Roze, është njëri prej intelektualëve më të nderuar të fushës së artit e kulturës, modeli i intelektualit që me devotshmëri, përkushtim e ndjenjë të lartë profesionale, për dekada të tëra i shërbeu artit e

Lexo më shumë
Ja tmerret e kampit famëkeq shfarosës të Mat’hauzenit

Ja tmerret e kampit famëkeq shfarosës të Mat’hauzenit 4

🕔17:38, 9.May 2016

Atë ditë që bisedoja me njeriun që kaloi nëpër pesë kampe naziste të shfarosjes, Abdulla Krutanin, në shtypin e ditës shkruhej se ka një projekt për spostimin e Varrezave të Dëshmorëve të Kombit Shqiptar. Duket të kesh guxim prej të

Lexo më shumë
A kontribuoi vdekja brutale e Mussolinit për vetëvrasjen e Hitlerit?

A kontribuoi vdekja brutale e Mussolinit për vetëvrasjen e Hitlerit? 0

🕔14:54, 9.May 2016

Nga Benjamin Soloway/ Foreign Policy Si sot 71 vjet më parë, partizanët nëpër pyjet e Italisë veriore ekzekutuan në mënyrë të pashpirt Benito Mussolinin pasi arritën të pengonin përpjekjen e diktatorit për t’u arratisur përmes kufirit me Zvicrën. “Mund ta

Lexo më shumë

Njoftim

Njoftim

Njoftim