Dolli për Enverin, Moska largon urgjent oficerin nga Sazani

Dolli për Enverin, Moska largon urgjent oficerin nga Sazani 14

🕔23:30, 31.Jan 2016

Fqinjësia e mirë, shoqëria e deri miqësia familjare mes ushtarakëve shqiptar e atyre rusë, pëson ‘krisjet’ e para pas nisjes së konflikteve zyrtare… Në pikun e mosmarrëveshjeve Shqipëri-Bashkimi Sovjetik, shoqëruar me incidente mes ushtarakëve të dy palëve në Bazën Ushtarake

Lexo më shumë
Shqiptarët e Mesjetës drejtonin botën

Shqiptarët e Mesjetës drejtonin botën 17

🕔13:12, 31.Jan 2016

Dr. Aleksandre Lambert, historian, drejtor akademik i “School of International Training” në Gjenevë, është autor i disa librave dhe artikujve në fushën e relacioneve ndërkombëtare të filozofisë politike, të politikës së sigurisë dhe lidhjeve civile-ushtarake. Lambert ka vizituar Shqipërinë dhe

Lexo më shumë
A ka të ngjarë të shohim shtete të reja kombëtare këtë shekull?

A ka të ngjarë të shohim shtete të reja kombëtare këtë shekull? 0

🕔21:32, 30.Jan 2016

Në vitin 2011, Sudani Jugor u bë i vendi i 193 anëtar i Kombeve të Bashkuara. Shkëputja e tij nga Sudani ishte unike në historinë moderne. në një kufi të sapohartuar mbi një komb-shtet ekzistues – diçkaje që rendi ndërkombëtar

Lexo më shumë
Hasan Rizai, martiri i Shkodrës

Hasan Rizai, martiri i Shkodrës 14

🕔10:53, 29.Jan 2016

Prof.Gazmend Shpuza Mbrojtja 7 mujore e qytetit të Shkodrës përfaqëson, për nga fuqia e qëndresës, një nga betejat më të mëdha të zhvilluara në kuadër të Luftrave Ballkanike. Ajo do të mbetet një nga faqet më të ndritura të atdhetarizmit

Lexo më shumë
Togerët e panjohur Dritëro Agolli e Ismail Kadare

Togerët e panjohur Dritëro Agolli e Ismail Kadare 20

🕔17:08, 28.Jan 2016

Rroba ushtarake, spaleta mbi supe dhe një djali i ri me emrin Dritëro Agolli. Fotoja që kemi në dorë nga pas shkruan me laps plumbi “Toger”. Të ketë qenë vallë poeti edhe toger!? Për të mësuar më shumë për të

Lexo më shumë
E vërteta e raporteve të Ismail Kadaresë me Enver Hoxhën!

E vërteta e raporteve të Ismail Kadaresë me Enver Hoxhën! 3

🕔12:20, 28.Jan 2016

Ismail Kadare e ngriti vetë telefonin që tingëllonte dhe një zë gruaje iu prezantua me mirësjellje si Nexhmije Hoxha, gruaja e diktatorit. Ajo e sqaroi se, sipas kërkesës që kishte bërë për të shkruar një libër mbi prishjen e marrëdhënieve

Lexo më shumë
Si lindi gazetaria e verdhë dhe ndikimi i saj në opinionin publik

Si lindi gazetaria e verdhë dhe ndikimi i saj në opinionin publik 0

🕔10:33, 28.Jan 2016

Nga Albana Lifschin Gazetaria e verdhë është një stil i informimit të ngjarjes për publikun ku në plan të parë del sensacionalizmi. Ky term ‘ yellow journalism’ lindi në fund të shek të XIX në Nju Jork, gjatë konkurencës midis

Lexo më shumë
Dështimi i madh i CIA-s në Shqipëri

Dështimi i madh i CIA-s në Shqipëri 29

🕔15:18, 27.Jan 2016

Një nga enigmat më të mëdha të diktaturës komuniste në Shqipëri, por edhe të historisë së CIA-s, është pa dyshim përpjekja që bënë Shtetet e Bashkuara të Amerikës për përmbysjen e regjimit komunist të Enver Hoxhës në gjysmën e parë

Lexo më shumë
Pse erdhi e çfarë kërkonte ish-e dashura e Ahmet Zogut

Pse erdhi e çfarë kërkonte ish-e dashura e Ahmet Zogut 7

🕔03:33, 27.Jan 2016

Quhej Tanja Visirova. Ishte një vajzë pa të ardhme, që ‘gjuhet’ dhe përfundon si valltare në kabaretë e lokalet e Parisit. Atu pikaset nga Lalë Krosi, e ftohet si valltare për të kërcyer në Shqipëri për Mbretin Ahmet Zogu… Mbreti

Lexo më shumë
Rrëfimi i gjeneralit 90 vjeçar të Pashalimanit (II)

Rrëfimi i gjeneralit 90 vjeçar të Pashalimanit (II) 6

🕔03:14, 27.Jan 2016

  Është tetori i vitit 1961. Tashmë, Hrushovi dhe aleatët e tij në Shtabin Ushtarak të Traktatit të Varshavës, nuk e fshehin se ‘dashuria e madhe ruse për Shqipërinë‘, ka si objekt marrjen e Bazës Ushtarake Detare të Pashalimanit. Por

Lexo më shumë

Njoftim

Njoftim