Ndodhi në 17 maj në rrugën kryesore të Tiranës, historia e ritreguar e një prej atentateve më të bujshme në historinë e Shqipërisë

Ndodhi në 17 maj në rrugën kryesore të Tiranës, historia e ritreguar e një prej atentateve më të bujshme në historinë e Shqipërisë 20

🕔11:33, 21.May 2020

Prof. Nasho Jorgaqi   Megjithëse kanë kaluar afro tetë dekada nga ajo ditë kur ai shtiu mbi perandorin e Italisë fashiste, ne prapë pyesim me një farë habie: “Si ndodhi ky akt fatlum? Ç’qe ky trim që, për të çuar

Lexo më shumë
HISTORI / Shqipëria ‘austriake’ dhe komitët që paguheshin me flori. Një rrëfim që nis me Shkodrën e mbushur me kufoma

HISTORI / Shqipëria ‘austriake’ dhe komitët që paguheshin me flori. Një rrëfim që nis me Shkodrën e mbushur me kufoma 20

🕔10:55, 21.May 2020

Shqipëria ishte një nga vendet që ndonëse gjatë Luftës së Parë Botërore nuk bënte pjesë në asnjë aleancë dhe rrjedhimisht nuk ishte pjesë e saj, u kthye në një shesh të madh lufte për shtatë ushtri të huaja. Duke përfituar

Lexo më shumë
“Publikohet shkrimi i rrallë i gazetës shkodrane, i pari në shqip: Shqipëria ka shpallur pavarësinë, ja firmëtarët!

“Publikohet shkrimi i rrallë i gazetës shkodrane, i pari në shqip: Shqipëria ka shpallur pavarësinë, ja firmëtarët! 28

🕔11:18, 16.May 2020

“Journal des débats politiques et littéraires” ka botuar, të mërkurën e 12 majit 1880, në faqen n°2, shkrimin e gazetës “Deutsche Zeitung” në lidhje me shpalljen asokohe të pavarësisë së Shqipërisë, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat

Lexo më shumë
Një urim i vonuar për 100-vjetorin e lindjes së antifashistit të madh Ziqiri Mero

Një urim i vonuar për 100-vjetorin e lindjes së antifashistit të madh Ziqiri Mero 6

🕔12:09, 15.May 2020

ADMIRALI SHEKULLOR  “Jeton gjatë vetëm ai që jeton ndershmërisht”.  Nga Sevo Tarifa Nuk bëhet kot urimi popullor në datëlindje: “Rrofsh 100 vjeç me mendje, këmbë e duar”! Dhe ja, kjo ngjarje po i trokit në derë, admiralit tonë të nderuar,

Lexo më shumë
Të rënët për atdhe janë përjetësia jonë si komb

Të rënët për atdhe janë përjetësia jonë si komb 10

🕔14:02, 14.May 2020

Artan Xh. DUKA Prof.As.Dr. Liria e shqiptaria janë “feja” jonë dhe datat, ngjarjet, vendet, të rënët e përjetshëm dhe protagonistët e luftës janë “kultet”, “meshat”, “shenjtorët”, “rrëfimi” e “shpëtimi” ynë si komb dhe shansi për përjetësi në histori.   Kalendari

Lexo më shumë
Aviatorët krenarë dhe avionët e harruar

Aviatorët krenarë dhe avionët e harruar 14

🕔13:10, 14.May 2020

Në respekt të një përvjetori të pilotëve dhe teknikëve të aviacionit luftarak shqiptar, të cilët më 15 maj të këtij viti mbushin 65 vjet nga krijimi i Regjimentit të parë me avionë luftarak reaktivë, tipi më modern për atë kohë

Lexo më shumë
Çfarë ishte “Taksa e Karantinës” që u aplikua në Shqipëri për 50 vite?

Çfarë ishte “Taksa e Karantinës” që u aplikua në Shqipëri për 50 vite? 0

🕔15:04, 13.May 2020

Nga Kreshnik Kuçaj   Shqipëria është përballur disa herë më epidemi, kryesisht murtaje dhe kolere. E në këtë kushte, ka aplikuar edhe karantinën si masë mbrojtëse për parandalimin e përhapjes së pandemisë. Madje, për rreth 50 vite në pikat kufitare

Lexo më shumë
Kishim dikur një flotë luftarake detare

Kishim dikur një flotë luftarake detare 28

🕔13:27, 11.May 2020

Kur nëndetset e Flotës Luftarake Detare Shqiptare lundronin në ujërat e Adriatikut, Jonit dhe deri në Mesdheun e largët. Si u bë Shqipëria më një bazë detare nga më të fuqishmet e Traktatit të Varshavës, shkëlqimi dhe venitja… Jovan Bizhyti

Lexo më shumë
Kujtesë dhe apel

Kujtesë dhe apel 90

🕔08:58, 11.May 2020

  Ekskluzive/ Intervistë me Prof. Paskal Milon Me rastin e 9 Majit që përkon njëherësh me fitoren e madhe të antifashizmit 75 vjet më parë dhe 70 vjetorit të hedhjes së themeleve të Europës së bashkuar, historiani dhe ish-ministri i

Lexo më shumë
Injorojnë rrezikun nga virusi, njihni 7 veteranët që takuan Trump

Injorojnë rrezikun nga virusi, njihni 7 veteranët që takuan Trump 4

🕔00:15, 10.May 2020

75 vjet më parë çliruan Europën nga nazizmi. Shtatë veteranë të Luftës së Dytë Botërore, injorojnë rrezikun nga COVID-19, takojnë Presidentin Trump me rastin e 75-vjetorit të fitores mbi nazizmin. Më i vjetri prej tyre, Steven Melnikoff, është 100 vjeç,

Lexo më shumë

Njoftim

Njoftim