Jahti i Mbretëreshës së Anglisë në Durrës

Jahti i Mbretëreshës së Anglisë në Durrës 3

🕔16:46, 12.Feb 2016

Jahti i Mbretëreshës së Anglisë në Durrës. Në shkurt të 1862 jahti mbretëror “Osborne” hyri në Limanin e Durrësit. Një port i vogël por piktoresk Otoman në brigjet shqiptare. Jahti kishte si mysafir të shquar Princin e Wellsit me vonë

Lexo më shumë
Gjermani, në gjyq ish-gardiani 94-vjeçar i Aushvicit

Gjermani, në gjyq ish-gardiani 94-vjeçar i Aushvicit 1

🕔17:43, 11.Feb 2016

Një ish-gardian nazist i kampit të përqendrimit të Aushvicit do të dalë në gjyq në Gjermani në lidhje me vrasjen e të paktën 170 mijë personave. Prokurorët deklarojnë se Reinhold Hanning, aktualisht 94 vjeç, dyshohet se ka dërguar të burgosurit

Lexo më shumë
Sendet personale të Musine Kokalarit

Sendet personale të Musine Kokalarit 9

🕔21:23, 10.Feb 2016

Nëse do të ishte gjallë, sot ajo do të festonte 99-vjetorin. Siç mund të shihni edhe nga kjo foto, këto janë sendet personale të Musine Kokalarit të cilat kanë mundur që t’i rezistojnë kohës. Ishte viti 1943, kur Musine Kokalari

Lexo më shumë
Rumania jep dënimin e parë për krimet e komunizmit

Rumania jep dënimin e parë për krimet e komunizmit 7

🕔18:53, 10.Feb 2016

25 vjet pas rënies së regjimit komunist, Rumania ka bërë dje një hap historik duke ratifikuar dënimin për krime kundër njerëzimit, ish drejtorit të një prej burgjeve më të errëta të periudhës komuniste. Gjykata e Lartë e Kasacionit ka konfirmuar

Lexo më shumë
Si shpëtoi Shqiponja e Flamurit falë Prof. Kristo Frashërit

Si shpëtoi Shqiponja e Flamurit falë Prof. Kristo Frashërit 8

🕔13:30, 10.Feb 2016

Studiuesi Aurel Plasari thotë se në vitet ’90, klasa politike atëherë donte të ndryshonte edhe flamurin kombëtar, duke ndërhyrë në simbolet e tij. Ai deklaroi se kjo u ndalua falë ndërhyrjes së historianit Kristo Frashëri. Reagimi i zt. Plasari: Në

Lexo më shumë
Si ka qenë Shtëpia e Oficerëve në vitet ’30

Si ka qenë Shtëpia e Oficerëve në vitet ’30 3

🕔18:39, 9.Feb 2016

Tashmë njihet si godina ku është Ministria e Kulturës, por në vitet ’30 kjo godinë ka pasur tjetër funksion. Kjo foto tregon ndërtesën e njohur me emra të ndryshëm në epoka të ndyshme si Lidhja e Shkrimtarëve, Shtëpia e Oficerëve

Lexo më shumë
INTERVISTA / LAMTUMIRA E NEXHMIJE HOXHËS

INTERVISTA / LAMTUMIRA E NEXHMIJE HOXHËS 43

🕔21:19, 8.Feb 2016

Do të doja të ndanim bashkë 10 kujtime të pothuajse 10 dekadave të jetës suaj, duke e nisur me një periudhë që ndoshta nuk njihet; periudha e Manastirit. E nisim me një kujtim nga vendi i lindjes. Unë kam lindur

Lexo më shumë
Si po shkatërrohet qyteti i lashtë ilir

Si po shkatërrohet qyteti i lashtë ilir 6

🕔20:10, 8.Feb 2016

Ai është një aks më shumë sesa i frikshëm dhe lidh Tepelenën me Sevasterin e Vlorës. Kah tij, fshatra të shumtë, që duken më shumë se të izoluara. “Këtë të hënë kemi udhëtuar në zbulim të një monumenti të rëndësishëm.

Lexo më shumë
FOTOT /  “Shteti shqiptar në uniforma”

FOTOT / “Shteti shqiptar në uniforma” 6

🕔21:25, 7.Feb 2016

Në dhjetor 2002, me rastin e 90-vjetorit të Ushtrisë, u hap në Galerinë e Arteve, ekspozita “Shteti shqiptar në uniforma”. Artan Lame kujton se shteti në atë kohë vuri në dispozicion djelmoshat e Gardës dhe energjinë elektrike, ndërsa ai vetë

Lexo më shumë
Një jetë të tërë shkencore mes shqiptarëve

Një jetë të tërë shkencore mes shqiptarëve 3 Updated

🕔19:14, 7.Feb 2016

Antonio Baldaçi ishte një botanist italian dhe gjeograf, një pasionant i studimeve etnografike, politike dhe socio-ekonomike. U lind më 3 tetor të vitit 1867 në Bolonjë. Ende pa kryer shkollën e mesme, më 1884 u nis në rrugë drejt Ballkanit,

Lexo më shumë

Njoftim

Njoftim

Njoftim