Masakra e Këndrevicës në qershor të 1944-s

Masakra e Këndrevicës në qershor të 1944-s 9

🕔13:18, 18.Jun 2020

Në ballë të qëndresës, mallakastrioti Nuredin Ali, Kreu i Këshillit të Lanç të Zonës anëtar i shtabit të zonës së parë operative Vlorë – Mallakastër – Gjirokastër. Aseri Llanaj Kongresi i Përmetit i 24 majit dhe vendimet e tij e

Lexo më shumë
Prapaskenat e Beratit vazhdojnë… (II)

Prapaskenat e Beratit vazhdojnë… (II) 14

🕔13:33, 16.Jun 2020

Dështimi i planeve jugosllave Prof. Xhelal Gjeçovi  (Vijon nga numri i kaluar) Mirëpo pikërisht këtu do të nisë dhe kthesa, që s’e kishin menduar e llogaritur ata, pasi pikerisht ky rivalitet do të ishte në favor të Enver Hoxhës. Anëtarët

Lexo më shumë
Prapaskenat e Beratit vazhdojnë…

Prapaskenat e Beratit vazhdojnë… 12

🕔13:54, 15.Jun 2020

Cilët ishin organizatorët e prapaskenës në Plenumin e Dytë të PK dhe kush ishte i interesuar për eliminimin e Enver Hoxhës në prag të çlirimit të Shqipërisë. Pse edhe pas më shumë se 75 vjetësh vazhdojnë të thuren intriga dhe

Lexo më shumë
Një foto e rrallë dhe pak histori që të bën të mendosh se avazi “prijësat shqiptarë – diplomatët e huaj” ka qenë njësoj si sot që në 1912 (hiq komunizmin)

Një foto e rrallë dhe pak histori që të bën të mendosh se avazi “prijësat shqiptarë – diplomatët e huaj” ka qenë njësoj si sot që në 1912 (hiq komunizmin) 43

🕔18:33, 14.Jun 2020

Kjo foto e rrallë tregon Esat Pashë Toptanin ditën e mbërritjes së Princ Vidit në Shqipëri. Vidi erdhi në një periudhë shumë të trazuar në Shqipëri. Në Londër më 3 dhjetor 1912 u mbajt një konferencë ambasadorësh nën drejtimin e

Lexo më shumë
Një tregim nga hetuesia ruse dhe pse nuk është sqaruar ende edhe pas afro dyzet vjetësh çështja e Mehmet Shehut

Një tregim nga hetuesia ruse dhe pse nuk është sqaruar ende edhe pas afro dyzet vjetësh çështja e Mehmet Shehut 62

🕔10:12, 13.Jun 2020

Prof. Fatmir SHEHU Dikur kur isha student lexoja libra rusisht për të perfeksionuar këtë gjuhë në të cilën në atë kohë kishte shumë literaturë  artistike dhe teknike po ashtu, për të cilën isha i interesuar. Bleva tek Libri Sovjetik, siç

Lexo më shumë
480 minutat e qëndrimit të Bushit në Shqipëri/ Që nga thyerja e protokollit e deri te takimet me zyrtaret e lartë, çfarë ndodhi në 10 qershor të vitit 2007 në vendin tonë

480 minutat e qëndrimit të Bushit në Shqipëri/ Që nga thyerja e protokollit e deri te takimet me zyrtaret e lartë, çfarë ndodhi në 10 qershor të vitit 2007 në vendin tonë 2

🕔10:04, 11.Jun 2020

  Ishte e diel, ditë e nxehtë qershori. Gjithë Tirana ishte e bllokuar. Vinte në Shqipëri presidenti Xhorxh W. Bush, presidenti i parë në detyrë i Shteteve të Bashkuara që viziton vendin tonë. Ai 13 vjet më parë, pikërisht më

Lexo më shumë
Me rastin e 100-vjetorit të Luftës së Vlorës/ Një epope që u ngjit me vonesë në piedestal

Me rastin e 100-vjetorit të Luftës së Vlorës/ Një epope që u ngjit me vonesë në piedestal 4

🕔16:23, 10.Jun 2020

Sot mund të pohohet me plot bindje se studimet sasiore për Luftën e Vlorës janë në një nivel që lejon të kalohet nga përshkrimi faktologjik i ngjarjes në analiza e përfundime krahasimore. Historianë ose jo që janë marrë me studimin

Lexo më shumë
HISTORI / “Vini dorën në zemër”. Publikohet lutja për falje dhe procesverbali i ekzekutimit të Koçi Xoxes mesnatën e 11 qershorit 1949

HISTORI / “Vini dorën në zemër”. Publikohet lutja për falje dhe procesverbali i ekzekutimit të Koçi Xoxes mesnatën e 11 qershorit 1949 23

🕔20:40, 9.Jun 2020

Në seancën e 13-të dhe të fundit të gjyqit (datë 10.06.1949) u dha vendimi për të pandehurit Koçi Xoxe, Pandi Kristo, Vango Mitrojorgji, Vaskë Koleci dhe Nuri Huta. Gjykata jep dënim kapital për Xoxen, e cilësuar si “kreu i bandës

Lexo më shumë
Lufta e Vlorës (II)/ Dështimi i planit ogurzi për copëtimin e Shqipërisë

Lufta e Vlorës (II)/ Dështimi i planit ogurzi për copëtimin e Shqipërisë 11

🕔11:26, 9.Jun 2020

Prof. Paskal Milo (Vijon nga numri i kaluar) Këto atribute dhe cilësi funksionale shtetërore ose mungonin fare ose ishin minimale në qeverisjen e Princ Vidit. Shpërthimi i Luftës së Parë Botërore dhe kthimi i Shqipërisë në shesh beteje të fuqive

Lexo më shumë
Zeneli e Luli i Vocër, figura dhe personazhe të mëdha

Zeneli e Luli i Vocër, figura dhe personazhe të mëdha 16

🕔20:58, 8.Jun 2020

Sot me 8 Qershor 2020 e ka ditëlindjen personazhi i Migjenit Zeneli dhe Luli i Vocër! Po të ishte në jetë, Ai sot do të ishte 95 vjeçar! Nuk ka personazh shqiptar i të gjithë shkrimtarëve të letersisë shqipe që

Lexo më shumë

Njoftim

Njoftim

Njoftim