5 Maj – “Dita e Dëshmorëve të Kombit”, nën urrejtjen fashiste dhe trysninë e hipokritëve

5 Maj – “Dita e Dëshmorëve të Kombit”, nën urrejtjen fashiste dhe trysninë e hipokritëve 8

🕔14:23, 30.Apr 2019

Bajram Peçi 5 Maji, Dita e Dëshmorëve të kësaj pranvere, vjen paksa e veçantë nga të shkuarat. Rrjedh kjo nga revanshi që kanë ndërmarrë kuislingët, që në ditët e sotme shqiptare rrinë ngrohtë brënda petkave të të njëjtit stof të

Lexo më shumë
Fantazma e vitit 1997

Fantazma e vitit 1997 34

🕔11:39, 30.Apr 2019

Bedri Islami Nëpër Shqipëri sillet një fantazmë, viti 1997. Në historinë e Shqipërisë kemi pasur dy vite të tilla, të prapshta, dërmuese, gjakrrjedhëse dhe themelgrënëse: vitin e “dum babistët” e Haxhi Qamilit dhe vitin 1997 të Sali Berishës. Në të

Lexo më shumë
Fejzo Binua nga Vlora, me një nofull copa-copa

Fejzo Binua nga Vlora, me një nofull copa-copa 15

🕔14:38, 29.Apr 2019

(Në vijim të debatit për listën e kriminelëve të Agron Tufës) Nga Arben SALIU Qysh me rënien e regjimit monist,  artileria e propagandës revanshiste, në emër të antikomunizmit, nuk kurseu  së godituri as “llogoren”  më të blinduar të krenarisë kombëtare,

Lexo më shumë
Libohovitët e Myzeqesë

Libohovitët e Myzeqesë 18

🕔15:50, 28.Apr 2019

Në krahun e duhur të histories, kanë bërë histori. Nga komisari zemërzjarrtë, Skënder Libohova, Hasan Gina, Xhevdet Nepravishta e të tjerë… Nga DHIMITËR SHTËMBARI Aty nga fillimi i shekullit të kaluar shkuan dhe u ngulën në Lushnje disa familje nga

Lexo më shumë
Dossier/ Femrat sekrete të Josip Broz Titos, ja sa herë u martua

Dossier/ Femrat sekrete të Josip Broz Titos, ja sa herë u martua 11

🕔21:03, 27.Apr 2019

Ish-presidenti i Jugosllavisë Josip Broz Tito, si lider i Jugosllavisë komuniste përveç tjerash kishte një jetë të bujshme me gra të shumta. Për jetën e tij dhe gratë që i kishte pasur janë bërë dokumentarë, libra dhe filma të shumtë.

Lexo më shumë
1924/ Reagimi i qeverisë shqiptare mbi shqiptarët e Çamërisë në Greqi

1924/ Reagimi i qeverisë shqiptare mbi shqiptarët e Çamërisë në Greqi 5

🕔15:36, 26.Apr 2019

“Paris-Midi” ka botuar, të shtunën e 26 korrikut 1924, në ballinë, një shkrim në lidhje me reagimin e qeverisë shqiptare në mbrojtje të shqiptarëve të Çamërisë, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë

Lexo më shumë
75 vite pas / E shkuara si alibi për gjendjen e sotme

75 vite pas / E shkuara si alibi për gjendjen e sotme 62

🕔01:55, 26.Apr 2019

Nga Fatos Tarifa 75 vite pas çlirimit të vendit nga pushtuesit fashistë e nazistë në Shqipëri vazhdohet të flitet për Luftën Antifashiste Nacionalçlirimtare, sikur ajo luftë të ketë ndodhur dje, madje sikur ende të mos ketë përfunduar! Ndërsa e tërë

Lexo më shumë
Gjakova e vitit 1910, arkiva otomane publikon fotografinë e rrallë

Gjakova e vitit 1910, arkiva otomane publikon fotografinë e rrallë 5

🕔18:02, 25.Apr 2019

Ottomanarchive, është një profil mjaft interesant në Instagram i cili vazhdimisht publikon fotografi historike të ish-Perandorisë Osmane. Në këtë profil është shpërndarë një fotografi e qytetit të Gjakovës në vitin 1910. Në të shihen disa njerëz teksa ecin mbi një urë

Lexo më shumë
Luanët e Brigadës së Tetë

Luanët e Brigadës së Tetë 10

🕔14:07, 25.Apr 2019

Bisedë me ish-partizanët Yzeir Dervishi, Naxhi Zhupa dhe Zenel Koshaj Viti 2019 përkon me 75-së Vjetorin e Çlirimit nga pushtuesit nazifashistë dhe bashkëpunëtorët e tyre vendas. Lufta Antifashiste Nacional-Çlirimtare (LANÇ-i) e popullit shqiptar, që në fillim u integrua në Frontin

Lexo më shumë
Dita e aviacionit/ Dikur kishim 240 avionë, sot 22 helikopterë

Dita e aviacionit/ Dikur kishim 240 avionë, sot 22 helikopterë 34

🕔19:34, 24.Apr 2019

24 prilli njihet si dita e aviacionit luftarak shqiptar. Tanimë, asnjë nga avionët që i përkisnin flotës ajrore luftarake të Shqipërisë nuk fluturon më. E me gjithë nostalgjinë e mundshme, – se me një Mig-21, fluturohej me shpejtësinë 1700 km/orë

Lexo më shumë