Masakra e Vranishtit, replikë dhe një apel

Masakra e Vranishtit, replikë dhe një apel 6

🕔18:47, 8.Mar 2016

  Nga Myfit Memaj   Polemika në “Dita” për masakrën e Vranishtit ka ngjallur interesa dhe debate, por unë me shkrimin tim s’jam pjesë e palëve, por theksoj disa të vërteta. Unë afërsisht e mora vesh se kujt i drejtohej

Lexo më shumë
Shënimet e ish-shoqëruesit: Një bisedë 7 ditë para vdekjes së Hysni Kapos

Shënimet e ish-shoqëruesit: Një bisedë 7 ditë para vdekjes së Hysni Kapos 29

🕔10:37, 8.Mar 2016

Rrëfimi i kësaj serie kujtimesh rreth vdekjes së Hysni Kapos, i shtruar në një spital parisien prej nga nuk u kthye më gjallë në Shqipëri, është bazuar në pohimet e dy dëshmitarëve: Nexhip Pajaj dhe Eqerem Sinani. Këto pohime janë

Lexo më shumë
Provokimi i Uran Butkës: Në Shqipëri në vitet 1943-1945 pati vetëm luftë civile

Provokimi i Uran Butkës: Në Shqipëri në vitet 1943-1945 pati vetëm luftë civile 74

🕔10:18, 8.Mar 2016

Njëzetmijë të vrarë në qindra beteja mes partizanëve dhe forcave nacionaliste e balliste, fshatra të tërë të djegur dhe shkatërruar dhe e gjitha kjo e shoqëruar me akte terroriste si vrasje masive dhe atentate. Historiani Uran Butka e cilëson luftë

Lexo më shumë
FOTO E RRALLË: 1979, truproja e Hysni Kapos dhe nipi Andi Bushati, në Paris

FOTO E RRALLË: 1979, truproja e Hysni Kapos dhe nipi Andi Bushati, në Paris 6

🕔22:10, 7.Mar 2016

Nexhip Paja dhe Eqerem Sinani kanë qenë dy njerëzit më besnikë të Hysni Kapos. Në numrat e fundit të DITA, avokati Idajet Beqiri, familjar me Nexhip Pajën, ish-përgjegjës i grupit të shoqërimit të Hysni Kapos, rrëfen një version mbi vdekjen

Lexo më shumë
Ish-deputeti: Skënderbeu ishte maqedonas me emrin Gjorgji

Ish-deputeti: Skënderbeu ishte maqedonas me emrin Gjorgji 34

🕔21:38, 7.Mar 2016

Një skandal po trondit Maqedoninë, kësaj radhe ish-deputeti maqedonas Filip Petrovski jepë dëshmi të rrejshme përmes një shkrimi autorial se heroi kombtarë Gjergj Kastrioti nuk është shqiptarë, por është maqedonas. Ai shkruan se Gjergj Kastrioti është Aleksandri i dytë maqedonas

Lexo më shumë
Biografia e parë e Enver Hoxhës në anglisht

Biografia e parë e Enver Hoxhës në anglisht 30

🕔21:04, 7.Mar 2016

Më shumë se 30 vjet pas vdekjes së tij, diktatori shqiptar Enver Hoxha, mbetet një engimë. Ai mund të mos ketë qenë njeriu i madh i letrave që mendonte se ishte, por Hoxha ishte një lexues më i mirë, më i

Lexo më shumë
“Fletorja e Zezë” e Hysni Kapos (II)

“Fletorja e Zezë” e Hysni Kapos (II) 25

🕔20:17, 7.Mar 2016

Rreth vdekjes së Hysni Kapos ka pasur dyshime të arsyeshme nëse ishte një vdekje natyrale, apo një vdekje e ndikuar nga faktorë të jashtëm. Këto dyshime kanë lindur qysh në momentet e fluturimit të tij për herë të dytë me

Lexo më shumë
Një video e rrallë e ceremonisë së varrimit të regjentit Fuad Dibra

Një video e rrallë e ceremonisë së varrimit të regjentit Fuad Dibra 9

🕔09:31, 7.Mar 2016

Një video e rrallë e ceremonisë së varrimit të regjentit Fuad Dibra, i cili ndërroi jetë më 22 shkurt 1944 në Tiranë. Ky filmim, i nxjerrë nga arkivi gjerman i filmit në Berlin, është një sekuencë e shkurtër e një

Lexo më shumë
Pushtimi fashist dhe vërteta e Bahri Omarit

Pushtimi fashist dhe vërteta e Bahri Omarit 36

🕔11:27, 6.Mar 2016

Kohët e fundit u publikua libri “Bahri Omari, jeta dhe veprimtaria” me autore Donika Omarin. Libri pasqyron veprimtarinë e Bahri Omarit, i cili pas shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë më 1912, vuri formimin e tij intelektual, kulturor dhe profesional, në

Lexo më shumë
Rrëfimi tronditës i Besartës, e vetmja që mbeti gjallë nga masakra serbe mbi familjen Jashari (VIDEO)

Rrëfimi tronditës i Besartës, e vetmja që mbeti gjallë nga masakra serbe mbi familjen Jashari (VIDEO) 5

🕔22:33, 5.Mar 2016

Besarta Jashari, e cila i kishte shpëtuar sulmeve mbi familjen Jashari gjatë vitit 1998, ka rrëfyer shpëtimin e saj nga vrasja e serbëve dhe tmerret që ka përjetuar në ato momente. Kanali KTV më 2012 ka regjistruar rrëfimin tronditës të

Lexo më shumë