Enigma e pazgjidhur e origjinalit të zhdukur të Aktit të Pavarësisë

Enigma e pazgjidhur e origjinalit të zhdukur të Aktit të Pavarësisë 25

🕔01:22, 28.Nov 2018

Ndoshta jo të gjithë e dinë por dokumenti origjinal i shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë në 28 nëntor 1912 rezulton i zhdukur. Versioni që qarkullon sot është një riprodhim i këtij dokumenti që u publikua në vitin 1937 nga Lef

Lexo më shumë
Emrat dhe si u shkoi jeta: Këta ishin 40 firmëtarët e Aktit të Pavarësisë

Emrat dhe si u shkoi jeta: Këta ishin 40 firmëtarët e Aktit të Pavarësisë 6

🕔00:11, 28.Nov 2018

  Shqipëria u vetëshpall e pavarur në Vlorë më 28 Nëntor 1912. Në shpalljen e pavarësisë morën pjesë 83 delegatë nga të gjitha trevat shqiptare dhe 40 prej tyre nënshkruan Aktin e Pavarësisë. Ismail Qemal bej Vlora (1844-1919) Firmosi i

Lexo më shumë
U përurua më 27 nëntor: Si u ndërtua ambasada amerikane në Tiranë

U përurua më 27 nëntor: Si u ndërtua ambasada amerikane në Tiranë 2

🕔19:54, 27.Nov 2018

Fragmenti i mëposhtëm është marrë nga libri “Ministri amerikan në Tiranë, Hugh Grant, rrëfen 7 prillin shqiptar”. Ky libër tregon historinë e pushtimit të Shqipërisë nga Italia në prag të Luftës së Dytë Botërore dhe përmban rrëfimin e sinqertë të

Lexo më shumë
Demonstratat e vitit 1968, shkëndijimi i vetëdijes së shqiptarëve

Demonstratat e vitit 1968, shkëndijimi i vetëdijes së shqiptarëve 1

🕔12:34, 27.Nov 2018

Dilaver Goxhaj               Historia e popullit shqiptar në Kosovën e pas Luftës së Dytë Botërore është histori konfliktesh dhe lufte, e cila përshkruhet nga përpjekjet e gjithanshme për t’u çliruar nga kriza e përgjithshme nacionale e këtij populli në Jugosllavi, si

Lexo më shumë
Kujtimet personale të Ismail Qemalit për Shpalljen e Pavarësisë

Kujtimet personale të Ismail Qemalit për Shpalljen e Pavarësisë 2

🕔00:45, 27.Nov 2018

Rafael Floqi* “Në një periudhë të shkurtër, u gjeta i rrethuar nga tetëdhjetë e tre delegatët e Kongresit, muslimanë dhe të krishterë, të cilët kishin ardhur nga të gjitha anët e Shqipërisë, pavarësisht, nëse ato ishin apo jo të pushtuara

Lexo më shumë
50 vjet më parë, ja si nisën demonstratat e vitit 1968 në Kosovë

50 vjet më parë, ja si nisën demonstratat e vitit 1968 në Kosovë 3

🕔17:46, 26.Nov 2018

Më 27 nëntor bëhen 50 vjet nga demonstratat shqiptare të vitit 1968 në Kosovë, të cilës i paraprinin përvjetorë të rëndësishëm kombëtarë. Demonstratat shpërthyen më 27 Nëntor 1968 në Prishtinë, Besianë, Ferizaj dhe Gjilan. Nismën e ndërmori dhe shkëndijën e

Lexo më shumë
Vajza e gjeneralit tregon dasmën me djemtë e Bllokut dhe Kadarenë

Vajza e gjeneralit tregon dasmën me djemtë e Bllokut dhe Kadarenë 24

🕔17:06, 26.Nov 2018

Vera Bekteshi ka vendosur të hapë portat e shpirtit. Kur u kthye nga internimi, u përpoq të rimerrte jetën e saj. Mbrojti doktoraturën në Fizikë, nisi të punonte. Kur ishin bërë vite mjaftueshëm për ta parë të shkuarën me ftohtësi,

Lexo më shumë
Ish-ministri dhe konti austro-hungarez në 1913: Pse Shqipëria nuk duhet ndarë mes Austro-Hungarisë dhe Italisë

Ish-ministri dhe konti austro-hungarez në 1913: Pse Shqipëria nuk duhet ndarë mes Austro-Hungarisë dhe Italisë 2

🕔14:15, 26.Nov 2018

Nga Aurenc Bebja*, Francë “Le Temps” ka botuar, të enjten e 8 majit 1913, në faqen n°2, intervistën e ish-ministrit dhe kontit austro-hungarez, Gyula Andrássy, dhënë asokohe gazetës hungareze “Pesti Hirlap”, në lidhje me çështjen shqiptare, të cilën, Aurenc Bebja,

Lexo më shumë
105 vjetori i lindjes së Petro Markos: “Ne e dimë gjakun tonë se nga buron”

105 vjetori i lindjes së Petro Markos: “Ne e dimë gjakun tonë se nga buron” 19

🕔16:26, 25.Nov 2018

Sot është 105 vjetori i lindjes së Petro Markos. Petro Marko ishte arsimtar, publicist, gazetar e shkrimtar shqiptar. U lindi më 25 nëntor të vitit 1913, në fshatin Dhërmi të Himarës. Kreu Shkollën Tregtare të Vlorës. Më 1 mars 1936 botoi

Lexo më shumë
Arkiva USA: Lidhjet e Ballit dhe Devës me shefin e Hitlerit për Ballkanin

Arkiva USA: Lidhjet e Ballit dhe Devës me shefin e Hitlerit për Ballkanin 52

🕔00:43, 25.Nov 2018

Në një dokument arkivor sjellë në shqip nga Auron Tare, botuar nga DITA që vjen nga dosjet e deklasifikuara të Zbulimit Amerikan të Ushtrisë, kemi dëshminë e një prej personaliteteve gjermane më të rëndësishëm për çështjet e Ballkanit gjatë L2B, Herman Neubaher. Neubaher,

Lexo më shumë