Ç’e duam “Game of Thrones” kur kemi historinë e Bizantit?

Ç’e duam “Game of Thrones” kur kemi historinë e Bizantit? 4

🕔14:30, 7.May 2019

Nga Matthew Walther Nuk kam asnjë ide se pse njerëzit e ndjekin “Game of Thrones”, i cili e nisi sezonin e tij të tetë dhe të fundit në HBO katër javë më parë, me shifra rekord shikuesish. E them këtë

Lexo më shumë
Lufta antifashiste dhe legjitimimi i rendit politik të pasluftës (II)

Lufta antifashiste dhe legjitimimi i rendit politik të pasluftës (II) 4

🕔11:52, 7.May 2019

Prof. Fatos Tarifa Vakuumi politik dhe udhëheqja karizmatike Së treti, vakuumi politik që u krijua në Shqipëri dhe në Jugosllavi pas Luftës së Dytë Botërore kontribuoi në mënyrë vendimtare në marrjen e menjëhershme të pushtetit nga komunistët. Këtu duhet marrë

Lexo më shumë
Portofoli i Nefail Hoxhës

Portofoli i Nefail Hoxhës 9

🕔09:38, 7.May 2019

Nga Bashkim Koçi   Kur e kam dëgjuar ngjarjen sesi është vrarë partizani i Çetës së Myzeqesë, 18 vjeçari Nefail Hoxha, mendja më shkoi tek ata palohistorianë lehës, të cilët këto kohët e fundit janë trimëruar, kanë ngritur veshët dhe po

Lexo më shumë
77 vjet më parë, kush e vrau Qemalin?

77 vjet më parë, kush e vrau Qemalin? 51

🕔11:39, 6.May 2019

Lefter  Rrokaj       Vrasja e Qemal Stafës më 5 maj 1942 në bazën e rrugës Lumi (sot 5 maji), afër spitalit, atje ku sot është tregu i Medresesë, është ngjarja me e bujshme e LANÇ dhe një nga humbjet më të

Lexo më shumë
Për 5 majin dhe ata që dinin të ishin trima edhe përpara litarit

Për 5 majin dhe ata që dinin të ishin trima edhe përpara litarit 50

🕔15:54, 5.May 2019

Nga Sevo Tarifa Fashisto-ballistët nuk mjaftoheshin me kërcënime,  tortura, pushkatime, therje me bajonetë e djegie në zjarr të antifashistëve, por përdornin dhe varjen në litar të antifashistëve, që edhe me litar në fyt thërrisnin me sa fuqi që kishin: Poshtë

Lexo më shumë
Lufta Nacional-Çlirimtare është e shenjtë, nuk mund të baltoset

Lufta Nacional-Çlirimtare është e shenjtë, nuk mund të baltoset 5

🕔14:31, 5.May 2019

Luftulla PEZA Kohët e fundit disa neoballistë nga Instituti i Studimeve për pasojat e krimeve të Komunizmir në Tiranë janë gjallëruar, duke u munduar të baltosin Luftën Antifashiste Nacional-Çlirimtare të popullit shqiptar (LANÇ). Neoballistë në përpjekjet e tyre të dëshpëruara

Lexo më shumë
Lavdi Dëshmorëve / Për 5 majin dhe “kolaboracionistët pragmatistë”

Lavdi Dëshmorëve / Për 5 majin dhe “kolaboracionistët pragmatistë” 93

🕔00:37, 5.May 2019

Nga Viktor Malaj Megjithëse bashkëpunimi i individëve, fiseve apo grupeve të veçanta shoqërore me pushtuesit e vendit është një fenomen po aq i vjetër sa lufta kundër zaptuesve të vendit, termi “kolaboracionizëm” ka filluar të përdoret gjërësisht pas Luftës së

Lexo më shumë
Orvatja për të mënjanuar emrin e Qemal Stafës, atentat ndaj historisë

Orvatja për të mënjanuar emrin e Qemal Stafës, atentat ndaj historisë 49

🕔00:35, 5.May 2019

Nga Nasho Jorgaqi Ai që ka provuar të hyjë në jetën e Qemal Stafës, sado mirë ta njohë, përsëri e ka të vështirë t’i qaset personalitetit të tij, pa një farë mahnitjeje. Një jetë aq e shkurtër, me reflekse aq

Lexo më shumë
Duhet një Institut për Studimin e Luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare

Duhet një Institut për Studimin e Luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare 31

🕔10:33, 4.May 2019

Dr.Marenglen Kasmi Debati i ditëve të fundit mbi Luftën Antifashiste Nacionalçlirimtare (LANÇ), tregon qartë se ka ardhur koha që trajtimi historiko-shkencor i kësaj periudhe të rëndësishme të historisë së shqiptarëve duhet të institucionalizohet, me ngritjen e një Instituti të Studimeve

Lexo më shumë
Për Nexhip Vinçanin dhe të tjerë…

Për Nexhip Vinçanin dhe të tjerë… 18

🕔14:43, 3.May 2019

Arianit Dervishi Duke marrë shkas nga një “studim” i një “mendimtari” i një zbuluesi të famshëm i krimeve të komunizmit i Institutit të Studimeve të Krimeve dhe Pasojave të Komunizmit”,   “ujkut që e kanë vënë të ruajë delet“, nuk më

Lexo më shumë

SONDAZH

NËSE NË TIRANË KANDIDATI I PS+RILINDJES, ERION VELIAJ DO KISHTE PËRBALLË SI KANDIDAT TË PD, LULZIM BASHËN, PËR KË DO VOTONIT:

Shiko rezultatin