Viti 1958/ Kufiri detar, si u ndanë ujërat mes Shqipërisë e Greqisë

Viti 1958/ Kufiri detar, si u ndanë ujërat mes Shqipërisë e Greqisë 23

🕔17:37, 30.Oct 2018

Dokumenti i vitit 1958 vendoste regjimin për ndarjen e ujërave mes Shqipërisë e Greqisë në detin Jon. Dy ushtarakët e lartë Abdi Mati e Emanuel Dhimotaqi, firmosën për ujërat territoriale Nga  Leonard Veizi Nuk ka qenë nevoja të vinte viti

Lexo më shumë
Del në ankand medaljoni i periudhës osmane, mund të jetë porositur nga Ali Pasha Tepelena

Del në ankand medaljoni i periudhës osmane, mund të jetë porositur nga Ali Pasha Tepelena 1

🕔14:58, 30.Oct 2018

Një medalion i periudhës osmane ndodhet në shtëpinë e ankandit Kunker, Gjermani. Ai mendohet se është porositur në 1807 nga Ali Pasha Tepelena ( 1741-1822), sundimtari i Shqipërisë dhe Greqisë, i pavarur nga Porta e Lartë . Në kundërshtim me

Lexo më shumë
FOTO: Kur shqiptarët e Tiqerosë vendosnin kurora te varri i Enverit

FOTO: Kur shqiptarët e Tiqerosë vendosnin kurora te varri i Enverit 63

🕔00:31, 30.Oct 2018

Në vitin 1985, disa shtetas grek me kombësi të fshehur shqiptare nga Tiqeroja që gjendet afër kufirit greko-turk erdhën dhe bënë vizitë në Shqipëri. Ata shkuan edhe vunë kurora me lule tek varri i ish- udhëheqësit Enver Hoxha – shkruan

Lexo më shumë
Disa nga sekretet e (pa)zbuluara të ish-Bashkimit Sovjetik

Disa nga sekretet e (pa)zbuluara të ish-Bashkimit Sovjetik 1

🕔00:09, 30.Oct 2018

Programi Hënor: Dërgimi i një personi në Hënë Në maj të vitit 1961, presidenti amerikan John F. Kennedy deklaroi se besonte se Shtetet e Bashkuara duhet të angazhohen për dërgimin e një njeriu në Hënë brenda viteve të fundit të

Lexo më shumë
Konspiracionet/ Gazetarët amerikanë, si i zbatonin porositë e CIA-s

Konspiracionet/ Gazetarët amerikanë, si i zbatonin porositë e CIA-s 3

🕔17:25, 29.Oct 2018

Materiali i sugjeruar është marrë nga libri “Konspiracionet dhe mashtrimet më të famshme të të gjitha kohëve” me autorë Jonathan Vanckin (Xhonatan Venkin) & Jon Whalen (Xhon Uheilen). Vëllimi me nëntitullin mbështetës: “Misteret, mashtrimet dhe intrigat më të mëdha të

Lexo më shumë
“Ushtria për qëllime elektorale”. Një intervistë e majit 2013 me Lleshin

“Ushtria për qëllime elektorale”. Një intervistë e majit 2013 me Lleshin 11

🕔16:36, 28.Oct 2018

Sandër Lleshi sot është ministër i Brendshëm në qeverinë “Rama”. Por disa vite më parë, dhe pikërisht në 21 maj 2013, një dekret i firmosur nga Presidenti i kohës, Bujar Nishani, e çmobilizonte gjeneralin nga Forcat e Armatosura, ku ai

Lexo më shumë
Ekskluzive/ Flet Spartak Braho: Ku shkuan 1 miliard dollarët?

Ekskluzive/ Flet Spartak Braho: Ku shkuan 1 miliard dollarët? 12

🕔12:09, 28.Oct 2018

Cili është akti i parë juridik antikushtetues i ish-Komandantit të Përgjithshëm të Ushtrisë Sali Berisha, i cili kapërcen kompetencat e tija ligjore si President dhe Komandant i Përgjithshëm. Pse Agim Shehu tha se përfundimisht Vlora nuk shtrohet me forca speciale…

Lexo më shumë
Del nga arkivat biseda e famshme Gensher-Çarçani e 23 tetor ’87

Del nga arkivat biseda e famshme Gensher-Çarçani e 23 tetor ’87 23

🕔16:23, 27.Oct 2018

Vizita I – Të parën herë H.D.Gensher ka ardhur në Shqipëri në vitin 1987, të nesërmen e vendosjes së marrëdhënieve diplomatike midis dy vendeve. Bisedimet për vendosjen e marrëdhënieve diplomatike me Gjermaninë Federale filluan në Bon, nga fundi i vitit 1984

Lexo më shumë
“E vërteta e parave të fajdeve”

“E vërteta e parave të fajdeve” 11

🕔11:47, 27.Oct 2018

Pasi kemi botuar për tri ditë radhazi në DITA raportin e Spartak Ngjelës, ish deputet i Partisë Demokratike dhe njëkohësisht, kryetar i komisionit parlamentar për hetimin e tragjedisë së vitit 1997 (një raport që nuk u publikua asnjëherë, pasi nuk

Lexo më shumë
Në përvjetorin e një Heroi të Popullit

Në përvjetorin e një Heroi të Popullit 38

🕔10:52, 27.Oct 2018

Gjikë Kurtiqi Këto ditë Organizata e Veteranëve të LANÇ dhe familja e tij, përkujtuan përvjetorin e ndarjes nga jeta të ish Kryetarit të Komitetit Kombëtar të Organizatës së Veteranëve të LANÇ, Heroit të Popullit dhe Gjeneralit Legjendar Shefqet Peçi. Dihet

Lexo më shumë