Masakrat ballisto-zogiste gjatë Luftës së Dytë Botërore

Masakrat ballisto-zogiste gjatë Luftës së Dytë Botërore 12

🕔13:27, 25.Jul 2019

Nga Dalan Buxheli Kanë ndodhur disa ngjarje aspak të këndshme,madje lënduese për pjesën më të madhe të popullit këto kohët e fundit. Iu bë një ceremoni shtetërore Mit’hat Frashërit, kryekolaboracionistit shqiptar gjatë Luftës së Dytë Botërore. Ky ishte në të

Lexo më shumë
Ja kush e organizoi Kryengritjen e Fierit më 1935

Ja kush e organizoi Kryengritjen e Fierit më 1935 7

🕔13:12, 25.Jul 2019

Kujtimet e Kadri Cakranit (II) Nga Auron Tare Në kujtimet  e shkruara nga dora e tij në Amerikë,  Kadri Bej Cakrani përshkruan një mori ngjarjesh historike që luajtën një rol të rëndësishëm në historinë shqiptare. Si dëshmitar i rëndësishëm apo rastësor

Lexo më shumë
“10 korrik 1914, kulmi i barbarisë greke në Panarit të Korçës, 374 vetë të therur!

“10 korrik 1914, kulmi i barbarisë greke në Panarit të Korçës, 374 vetë të therur! 9

🕔18:45, 24.Jul 2019

Nga Petrit Zeneli Gazeta prestigjioze “Times” e Londrës, dt. 28 korrik 1914, nënvizonte: “Vendasit e fshatrave të Shqipërisë së Jugut po shuhen nga grekërit, të cilët kanë ndihmë edhe gjiritlinjtë. Në Vlorë ndodhen 60 mijë deri në 100 mijë refugjatë,

Lexo më shumë
Detyrës i dha gjithçka, pa i lypur asgjë

Detyrës i dha gjithçka, pa i lypur asgjë 24

🕔13:25, 24.Jul 2019

Dhimitër Shtëmbari Në një ditë marsi të vitit 1972 organizohej në Sukth një takim i zgjeruar kombëtar i punonjësve të dalluar të perimeve. Në presidiumin e kësaj veprimtarie ishin vendosur drejtues kryesorë të Komitetit të Partisë dhe të Komitetit Ekzekutiv

Lexo më shumë
Ali Podrimja në Tomorr

Ali Podrimja në Tomorr 5

🕔12:51, 23.Jul 2019

Nga Zylyftar Hoxha Ka qenë gushti i vitit 1994, vitit të tretë, kur Shqipëria kishte ndryshuar sistem dhe ishte hapur më shumë se sa për ne që ende kaptonim malet dhe detet për të shkuar jashtë, për të huajt dhe

Lexo më shumë
Kujtimet e Kadri Bej Cakranit, ose historia sipas një humbësi

Kujtimet e Kadri Bej Cakranit, ose historia sipas një humbësi 16

🕔13:32, 22.Jul 2019

  Nga Auron Tare Kadri Bej Cakrani është sot një figurë e panjohur. Shumë pak vetë e dinë se ai ishte i biri i Firmëtarit të Pavarësisë, Hajredin Bej Cakranit dhe numri 1 në Listën e Kriminelëve të Luftës që

Lexo më shumë
Blloku, mite dhe përgojime

Blloku, mite dhe përgojime

🕔08:21, 22.Jul 2019

Banorët e Bllokut nuk e kalonin jetën aq paq, pa telashe. Nuk mungonin as aty zhgënjimet, intrigat, veset dhe as shqetësimet njerëzore si ato që përjetonin edhe qytetarët që banonin jashtë tij, në territorin përreth. Kishte edhe në Bllok zili,

Lexo më shumë
Arkitekt Kasëmi dhe një falsifikim flagrant historik me figurën e tij

Arkitekt Kasëmi dhe një falsifikim flagrant historik me figurën e tij 8

🕔21:08, 21.Jul 2019

  Ende në fshatin Grëmsh të Skraparit, që nuk duhet ngatërruar me rrethin dhe qytetin e Gramshit, banon një fis me mbiemrin Koxhaj; në Turbohovë, fshatin ngjitur, Goxhabelliu; Koxhaj (Goxhaj) ka edhe në Vëseshtë dhe dhe Nishovë, prej nga ka

Lexo më shumë
Isuf Kalo: Pse e shkrova “Bllokun”

Isuf Kalo: Pse e shkrova “Bllokun”

🕔23:47, 20.Jul 2019

Rrëfimet e ish-mjekut personal të Enver Hoxhës, kanë ngjallur debate. A duhet ta shkruante prof. Isuf Kalo librin “Blloku”? A duhet t’i tregonte ai të vërtetat e tij në hapësirën që për gati gjysmë shekulli udhëhoqi Shqipërinë komuniste? Në një

Lexo më shumë
Mandrica, fshati shqiptar në Bullgari që ende ruan tradita shqiptare

Mandrica, fshati shqiptar në Bullgari që ende ruan tradita shqiptare 0

🕔18:55, 20.Jul 2019

Mandrica, fshati shqiptar në Bullgari, që shquhej për arkitekturën unike dhe gjuhën e vecantë. Gjurmët  shqiptare vazhdojnë të shfaqen akoma në shtete të ndryshme të Ballkanit e kësaj rradhe në shtetin bullgar. Mandrica është fshati i krijuar nga tre vëllezër

Lexo më shumë