Fati i tatarëve të Krimesë dhe fati i çamëve tanë

Fati i tatarëve të Krimesë dhe fati i çamëve tanë 23

🕔11:30, 2.Jun 2016

Vitet e fundit festivali evropian po politizohet gjithnjë e më shumë, çka u pa më qartë se çdo herë këtë vit. Duket se edhe rregullorja e re, që u përdor për herë të parë në Eurovizion 2016, sipas së cilës,

Lexo më shumë
Kur Kina na akuzonte për mosmirënjohje

Kur Kina na akuzonte për mosmirënjohje 32

🕔07:33, 2.Jun 2016

Halim Ramohito ka lindur më 15 shkurt 1925 në Tragjas të Vlorës. Ka mbaruar Shkollën Tregtare të Vlorës dhe Akademinë Ushtarake “Frunxe” në Bashkimin Sovjetik. Ka marrë pjesë në luftën nacionalçlirimtare brenda dhe jashtë kufijve shtetërorë, deri në Bosnjë si zëvendës

Lexo më shumë
Historia e jashtëzakonshme/ Noel Malcolm: Ju njoh me shqiptarët!

Historia e jashtëzakonshme/ Noel Malcolm: Ju njoh me shqiptarët! 3

🕔10:41, 1.Jun 2016

Rudina Xhunga: Sir Noel Malcolm, faleminderit për librin tuaj ‘Agjentë Perandorakë’. Na keni sjellë një thesar. Nuk e di sesi të përgjigjem. Mendoj, shpresoj që kam sjellë diçka që është e pazakontë, për arsye se kur fillova këtë punë kërkimore

Lexo më shumë
E RRALLË: Ç’panë ekspertët e FIAT-it në Shqipërinë e vitit 1939

E RRALLË: Ç’panë ekspertët e FIAT-it në Shqipërinë e vitit 1939 3

🕔09:33, 1.Jun 2016

  Nga Armando Boçe Me vendosjen e autoriteteve italiane në Shqipëri pas pushtimit fashist, në datat 2,3,4,5 qershor 1939 vendi u vizitua nga një grup specialistësh të firmës së prodhimit të automjeteve FIAT, të cilët do të bënin një gjurmim

Lexo më shumë
Thënie të Mit’hat Frashëri dhe paradokset shqiptare

Thënie të Mit’hat Frashëri dhe paradokset shqiptare 12

🕔13:09, 31.May 2016

Portreti i babait të tij, rilindësit Abdyl Frashëri, varej në muret e shkollave në Shqipëri, ndërsa ai, i biri, konsiderohej armik i popullit gjatë komunizmit. Historia e Mit’hat Frashërit, i njohur më tepër me pseudonimin e tij Lumo Skëndo, është

Lexo më shumë
Gjyshi i Nikos Kotzias miqësi me nazistët Hitlerian

Gjyshi i Nikos Kotzias miqësi me nazistët Hitlerian 4

🕔09:28, 31.May 2016

Arben Llalla Nga 6-7 qershori do të qëndrojnë në Tiranë Ministri i Jashtëm i Greqisë Nikos Panajotis Kotzias (Koxhas) për të kërkuar zgjidhjen e menjëhershme për zgjerimin e varrezave të ushtarëve grek të vrarë në luftën italo-greke më 1940-1941 dhe

Lexo më shumë
Kryeministri që u rrëmbye dhe vdiq në burgun që ndërtoi vetë

Kryeministri që u rrëmbye dhe vdiq në burgun që ndërtoi vetë 16

🕔09:22, 31.May 2016

Mes 10 kryeministrave të vrarë të shtetit shqiptar dhe 6 prej tyre që nuk kanë varr është edhe Kostaq Kota (i treti djathtas në foto) Dy herë kryeministër, kryetar i parlamentit, kryetar i Dhomës së Deputetëve, ministër i Brendshëm, kryetar i kryesisë

Lexo më shumë
1924, NJË “REVOLUCION” I TËRË PËR TË HUMBUR SHËN NAUMIN

1924, NJË “REVOLUCION” I TËRË PËR TË HUMBUR SHËN NAUMIN 7

🕔19:18, 30.May 2016

Rrëmujat politike të demokracisë së brishtë shqiptare dhe dora serbe pas ngjarjeve të rënda të Tiranës. Raportet e ambasadorit Ali Riza Kolonja nga Beogradi për Tiranën, dhe një njoftim konfidencial nga prefekti i Shkodrës: Vrasjen e dy amerikaneve e kanë

Lexo më shumë
FAKSIMILE: “Policia paralizon rrjetin terrorist të PS”… Titujt e shtypit të PD në majin e ’96-s

FAKSIMILE: “Policia paralizon rrjetin terrorist të PS”… Titujt e shtypit të PD në majin e ’96-s 9

🕔12:09, 30.May 2016

Av. Idajet Beqiri Ngjarjet e 26 dhe 28 majit 1996 janë pika kulmore, vija e demarkacionit, e cila vulosi në Shqipëri vrasjen e zgjedhjeve të ndershme, ose thënë më shkurt, futjen e Shqipërisë në rrugën pa krye të një autokracie absurde, pa rregulla,

Lexo më shumë
Sulltani që pushtoi Kostandinopojën. A ishte mysliman i mirë?

Sulltani që pushtoi Kostandinopojën. A ishte mysliman i mirë? 4

🕔11:37, 30.May 2016

Më 29 maj 1453, ushtria osmane e udhëhequr nga Sulltan Mehmeti i II-të çau përmes mureve të Kostandinopojës, duke pushtuar kryeqytetin dhe fortesën e fundit gjigande të Perandorisë Bizantine. Në shumicën e botës, që atëhere viti 1453 është vendosur bashkë

Lexo më shumë