Gabimi skandaloz i Europës me shqiptarët

Gabimi skandaloz i Europës me shqiptarët 6

🕔10:31, 10.Jun 2016

Nga Gazmend Shpuza   Midis miqve të mirënjohur të Shqipërisë dhe të shqiptarëve, që u janë gjendur atyre në kohë shumë të vështira dhe vendimtare për fatin e kombit, është edhe amerikani Xhorxh Fred Uiliams (George Fred Williams), korrik 1850-1932.

Lexo më shumë
Gjon Buzuku, sakrifica e shpëtimit

Gjon Buzuku, sakrifica e shpëtimit 8

🕔11:39, 9.Jun 2016

Nga Moikom Zeqo   Gjon Buzuku është sakrifica e shpëtimit. Në të gjitha pikëpamjet dhe në të gjitha mundësitë e pashtershme të mbijetesës. Shekuj më parë nga një tërmet hyjnor u ça muri i Forumit të Romës. Banorët e Romës

Lexo më shumë
FOTOT: Policia rrëfen historinë e saj në një panair

FOTOT: Policia rrëfen historinë e saj në një panair 4

🕔11:26, 9.Jun 2016

Entela Resuli Dy ditët e fundit Policia Shqiptare tregoi veten dhe historinë e saj në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” në Tiranë. Panairi i titulluar “48 orë me policinë”, i dedikohej prezantimit për publikun e gjerë të “aseteve” që disponon policia.

Lexo më shumë
Misteret e Dardanisë antike (FOTO)

Misteret e Dardanisë antike (FOTO) 3

🕔10:19, 9.Jun 2016

E vërteta asnjëherë nuk mund të zbresë në nivelin e atij që e kërkon, përkundrazi për ta marrë , i takon kërkuesit të ngjitet në nivelin që ajo gjëndet. Rruga më e mirë për të përcjellë një të vërtetë është

Lexo më shumë
Si më mbrojti në gjyqin e Romës vejusha të cilës i kisha vrarë burrin në Shqipëri

Si më mbrojti në gjyqin e Romës vejusha të cilës i kisha vrarë burrin në Shqipëri 6

🕔11:20, 8.Jun 2016

Kujtimet historike “Përpara gjyqit të historisë: 1912-1966” i autorit Xhelal Staravecka, botimet “Naimi”: Historia e vrasjeve të robërve italianë dhe kolonel Gamuçit dhe gjyqi i famshëm kundër autorit në Romë në vitet ’50.   (Vijon nga numri i kaluar)  

Lexo më shumë
Pse, kush dhe si u vranë 111 robër italianë në Shqipëri

Pse, kush dhe si u vranë 111 robër italianë në Shqipëri 5

🕔12:47, 7.Jun 2016

Xh. Staravecka (mars 1912-maj 1975) ka qenë një intelektual me një formim e kulturë solide historike. Ai ka qenë protagonist në jetën politike sidomos në ngjarje të tilla si “Kryengritja e Fierit” apo Lufta Antifashiste. Në librin me kujtime të

Lexo më shumë
Replikë për shkrimin e Shaqir Vukajt në DITA

Replikë për shkrimin e Shaqir Vukajt në DITA 21

🕔10:52, 7.Jun 2016

I nderuar z.Kryeredaktor Nё numrin e gazetёs suaj, dt. 2 qershor 2016, ёshtё publikuar artikulli i z. Shaqir Vukaj i titulluar “Politika, Festivali Europian dhe tatarёt e Krimesё”. Autori i shkrimit ёshtё i njohur pёr Ambasadёn Ruse si ish-ambasador i

Lexo më shumë
Kur PD krijonte qeveri me… Partinë e Punës

Kur PD krijonte qeveri me… Partinë e Punës 4

🕔19:30, 6.Jun 2016

Më 1990 u lejua pluralizmi politik dhe ra monopoli i PPSH në shtet e shoqëri. Disa muaj më vonë u mbajtën zgjedhjet e para shumëpartiake, të cilat I fituan nga komunistët në shumicë absolute. Dy kabinete qeveritare të PPSH (shkurt

Lexo më shumë
Përgjigjet që presin shqiptarët prej Nokës dhe institucioneve të shtetit shqiptar

Përgjigjet që presin shqiptarët prej Nokës dhe institucioneve të shtetit shqiptar 16

🕔10:54, 6.Jun 2016

  Av. Idajet Beqiri   Po bëhet një zhurmë shurdhuese nga pozita dhe opozita për kriminelët e politikës shqiptare, të cilët për 26 vjet me radhë dhunojnë, përdhunojnë, grabisin, vrasin, nëpërkëmbin haptaz liritë dhe të drejtat e qytetarëve, terrorizojnë dhe

Lexo më shumë
Çështje çame apo çështje shqiptare me Greqinë?

Çështje çame apo çështje shqiptare me Greqinë? 20

🕔10:38, 6.Jun 2016

  Prof.as.dr. Agim Koçillari Trajtimi i çështjes çame ka filluar sidomos pas viteve 90të, kur menjëherë në kushtet e reja të krijuara, Çamët krijuan shoqërinë  “Çamëria” dhe filluan t’a bëjnë të njohur problemin e tyre brenda dhe jashtë vendit. Krijimi

Lexo më shumë